Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery jako Telegraph se pozastavují nejen nad počtem mrtvých, ale i nad benevolentním přístupem Česka ke zbraním a snahy o ještě vyšší volnost, nebo nad zmatečným vyšetřováním policie

Přidejte svůj názor 103 komentářů

Noviny, ilustrační foto
doporučujeme

Muž, který dnes ráno střílel v ostravské fakultní nemocnici, zavraždil šest pacientů traumatologické ambulance z nemocniční polikliniky a následně otočil zbraň proti sobě.

Střelec nebyl držitelem legální zbraně a měl trestní minulost. Měl tři záznamy za násilnou a drobnou majetkovou trestní činnost. U násilné činnosti šlo o drobnou potyčku.

Na případ upozornila i světová média. Server stanice Deutsche Welle kromě jiného také uvedl, že policie nejprve zveřejnila fotografii jiné osoby. Následně opravila, že nejde o pachatele, ale svědka.

Britská televizní stanice BBC je zaražena přístupem Česka ke zbraním. "Útoky se zbraněmi jsou v České republice vzácné, ale počet držitelů zbraní je na Evropou relativně velký, kvůli popularitě lovu," uvedla televize.

Následně zmínila, že Česko dokonce podalo žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Česko se ale proti tomuto nařízení postavilo, bezúspěšně.

Následně televize upozornila na případ z roku 2015, kdy v restauraci Družba v Uherském Brodě zastřelil dlouhodobě nezaměstnaný elektrikář Zdeněk Kovář sedm mužů a jednu ženu a nakonec i sebe. 

Server Independent také upozornil na zmatenou komunikaci české policie. Následně dodal, že nevysvětlitelný útok je nejhorší střelbou od roku 2015. Televize SkyNews zmínila, že vyšetřovatelé doteď nemají motiv útoku. 

Kromě CNN a dalších médií o střelbě informoval i britský Telegraph. "Ačkoli použitá zbraň byla zřejmě vlastněna nelegálně, střelba by mohla vyvolat novou debatu o zákonech o zbraních v České republice, které jsou jedny z nejliberálnějších zbraní v Evropě," uvedl server.

Loading...
Vstupte do diskuze (103)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN varuje: Na cestu vyjdou miliony uprchlíků, svět se musí připravit

21.01.2020 21:58 Aktualizováno Svět se bude muset vypořádat s náporem uprchlíků, které z domovů vyženou klimatické změny. Týkat se…

Zemřel údajný nacistický zločinec Michael Karkoc, bylo mu sto let

21.01.2020 21:28 Ve věku 100 let zemřel ve Spojených státech údajný nacistický zločinec ukrajinského původu Michael…

Sněmovna lordů zasadila sérii porážek Johnsonově vládě

21.01.2020 20:43 Vláda britského premiéra Borise Johnsona utrpěla sérii porážek ve Sněmovně lordů, když tato komora…

"On je ožralý!" Zasedání slovenského parlamentu začalo slovní přestřelkou

21.01.2020 16:52 Slovenští poslanci dnes minutou ticha uctili památku šéfa českého Senátu Jaroslava Kubery, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama