Tisíce Bulharů demonstrovaly proti vládě, před parlamentem vypukly potyčky

Tisíce Bulharů se dnes před sídlem parlamentu v Sofii sešly na jednom z největších protestů během dvou měsíce demonstrací, požadujících odstoupení premiéra Bojka Borisova. Oznámila to agentura Reuters.

Mezi demonstranty a policií vypukly potyčky. Policisté použili pepřové spreje a několik demonstrantů zatkli.

This is scandalous! Arresting political leaders/opponents in this violent manner based on unclear grounds... has become a signature of #Borissov's #autocracy. #Protests #Bulgaria #Day56 https://t.co/f7SIsVryZu

— Dr Radosveta Vassileva; #Ostavka (@radosveta_vass) September 2, 2020

Demonstranti naopak házeli vejce, jablka a odpadky na přísně střeženou budovu parlamentu. Podle náčelníka policie v hlavním městě byly asi dvě desítky strážců zákona zasaženy neznámou látkou, kterou proti nim demonstranti použili.

Demonstrace se sešla u příležitosti prvního zasedání parlamentu po letní přestávce. Demonstranti akci označili za "velké národní povstání" v odpovědi na vládní záměr přijmout novelu ústavy.

The Bulgarian people uprised against the mafia government of #Borissov on the 56th day of the protests in Bulgaria! pic.twitter.com/gxvi7sw76u

— Atanas Spasov (@I_atanas_spasov) September 2, 2020

Demonstranti obviňují trojnásobného premiéra Borisova (61), že selhal v boji proti korupci, která narušuje právní stát a přináší výhody mocným magnátům v nejchudší zemi Evropské unie.

Prezident Rumen Radev v parlamentu vyzval Borisovovu středopravou vládu k odstoupení a apeloval na poslance, aby návrh nové ústavy odmítli. "Nebyla to absence nové ústavy, co lidi přivedlo do ulic, ale nedostatek morálky ve vedení, rozpadání státnosti a korupce," prohlásil.

Borisov slíbil, že odstoupí, pokud parlament schválí jeho návrh na svolání Velkého národního shromáždění, které by mělo schvalovat novou ústavu. Není však pravděpodobné, že získá dost hlasů, aby prosadil svůj plán, poznamenal Reuters. Demonstranti i opoziční strany premiérův návrh odmítli jako trik, jehož cílem je déle udržet Borisova ve funkci.

Bulharsko, které vstoupilo do Evropské unie v roce 2007, řadí nevládní organizace Transparency International mezi nejvíce zkorumpované členské státy. Dosud žádný vysoce postavený hodnostář nebyl kvůli obvinění z korupce odsouzen.

Související

Bojko Borisov

Demonstranti v Bulharsku házeli na budovu vlády prasečí uši

Účastníci demonstrace proti bulharskému premiérovi Bojku Borisovovi a jeho kabinetu naházeli na budovu vlády prasečí uši. Jednalo se o další z řady protestů proti "mafiánskému stylu vládnutí", které se v Sofii a jiných městech odehrávají již téměř tři týdny. Organizátoři plánují na středu celostátní blokádu, uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

Demonstrace v Bulharsku Bojko Borisov Bulharsko Rumen Radev

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy