Spory kolem váznoucí distribuce vakcín proti covidu-19 a pomalý postup očkování v Evropské unii budou zásadními tématy dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů členských zemí. Na jednání začínajícím ve čtvrtek se budou věnovat také budoucnosti velmi napjatých vztahů s Ruskem či možnému posílení obchodní spolupráce s Tureckem.
V rámci snahy o zlepšení vztahů pošramocených čtyřmi lety vlády jeho předchůdce Donalda Trumpa se s unijními lídry na dálku spojí americký prezident Joe Biden.
Společný boj proti pandemii bude hlavní náplní prvního jednacího dne, projevil se však i na jeho samotné podobě. Předseda Evropské rady Charles Michel totiž původně plánoval svolat šéfy zemí do Bruselu na summit osobně. Na poslední chvíli se však kvůli rostoucímu počtu nakažených zejména v západoevropských zemích rozhodl uspořádat jednání na dálku přes video. To omezí možnosti v neformálním rozhovoru vyjednat kompromis ve sporných otázkách či přijmout zásadní rozhodnutí.
Šéfové států a vlád budou podle Michela hledat způsob, jak urychlit tempo vakcinace a přiblížit se cíli naočkovat v zemích EU do konce léta 70 procent dospělých. Takový plán je ale při současném postupu očkování, které brzdí zejména nedostatek výrobních kapacit a omezování dodávek od farmaceutických firem, v mnoha státech stěží dosažitelný.
"Za tímto účelem musíme posílit současné snahy o rozšíření produkce vakcín, navýšení jejich dodávek a zajištění větší transparentnosti a předvídatelnosti dodávek," napsal lídrům v úterý večer v tradičním předsummitovém dopise Michel. Debata se povede především o tom, zda v reakci na omezování dodávek firmy AstraZeneca zakázat vývoz vakcín vyráběných v EU, pokud výrobci neplní původní dohodu.
Možný zákaz má být rovněž cílen na země, které mají před těmi unijními v očkování náskok a nevyvážejí do ní žádné vakcíny. Británie, na níž Brusel cílí především, už proti chystaným omezením protestovala.
Členské země nejsou v této věci jednotné. Zatímco velké státy jako Německo, Francie či Itálie jej podporují, Nizozemsko, Belgie nebo skandinávské země nabádají k opatrnějšímu přístupu, který by respektoval principy volného obchodu. Česko patří k zastáncům omezení, pokud neporuší pravidla Světové obchodní organizace (WTO).
Rozdílné názory mají státy i na další téma, které chce otevřít zejména Rakousko. To spolu s Českem a dalšími čtyřmi státy požaduje přerozdělení části společně nakoupených vakcín, aby odpovídalo počtu obyvatel. Některé další země však argumentují tím, že tyto státy ve svém "vakcínovém mixu" příliš vsadily na výrobek firmy AstraZeneca. Tato společnost nyní nejvýrazněji zpožďuje dodávky, proto mají stěžujícící si země vakcín méně.
Vedle pandemie nemoci covid-19 dojde první den videosummitu i na zahraničněpolitická témata. Michel tento týden ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi řekl, že vztahy EU s jeho zemí jsou na historickém dně, mimo jiné kvůli konfrontačnímu přístupu Moskvy.
Šéf unijních summitů lídry především seznámí s posledním vývojem. Původně plánovanou strategickou debatu o budoucím přístupu evropského bloku k Rusku však ponechá až na osobní setkání chystané na červen.
Lídři by se ve čtvrtek naproti tomu měli shodnout na posílení obchodní spolupráce s Tureckem, které po loňském zhoršení vztahů letos ukazuje vstřícnější postoje vůči EU. Dříve zvažované rozšíření sankcí vůči Ankaře si však stále chtějí nechat v záloze.
Páteční program lídrů obstará diskuse o digitalizaci jednotného trhu a ekonomickém zotavení po koronavirové krizi. Lídři se budou věnovat také dalším vyhlídkám eurozóny.
Související

Summit EU v Bruselu: Litva chce Ukrajinu v Unii do pěti let, Fico hrozí zablokováním protiruských sankcí

Závěry summitu: EU chce investovat do vlastní i ukrajinské obrany. Jen Orbán je proti
Summit EU , EU (Evropská unie) , očkování , Turecko
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 41 minutami

OBRAZEM: Start MotoGP ve velkém stylu. Jezdci ovládli zaplněné centrum Brna
včera

Jak Evropa přiměla Trumpa pomoci Ukrajině? Kyjev může poděkovat Německu
včera

Británie čelí jednomu z největších skandálů v historii. Kauza úniku dat afghánských spojenců bobtná
včera

Trump měl vyzvat Ukrajinu, aby útočila hlouběji v Rusku. Třetí světová začala, reaguje Medveděv
včera

Obama tajně plánoval útok na jaderný arzenál KLDR
včera

Trump už konečně pochopil to, co všichni ostatní věděli roky
včera

EU připravuje třetí odvetný úder proti Trumpovým clům
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Poplach na pražském letišti: Evakuace kvůli podezřelému zavazadlu, zasahoval pyrotechnik i zásahovka
včera

Kyjev má přednost. Švýcarsko kvůli Ukrajině objednané Patrioty zatím nedostane
včera

Rusko využívá Trumpův odklad sankcí, zvyšuje tlak na ukrajinském bojišti
včera

Jedna z největších záhad druhé světové války rozluštěna: Proč nacisté ukradli fragment tapisérie z Bayeux?
včera

Proč Izrael bombarduje Sýrii? Nejde jen o sebeobranu
včera

Maláčová a Zaorálek si podřezali větev? Sociální demokraté budou ve volbách kandidovat s komunisty
včera

Trump oznámil plošná cla. 150 zemí dostane stejnou sazbu
včera

Ukrajina má novou premiérku. Julija Svyrydenková chystá zásadní změny
včera

NATO urychluje přípravy na dodávky Patriotů Ukrajině. Rusko bude hrozbou i v případě míru, varuje nový šéf
včera

Chaotické vyjednávání o rozpočtu EU za 1,8 bilionu eur odhalilo slabiny von der Leyenové
včera

Průlom v genetice: V Británii se rodí děti z DNA tří lidí, bez dědičné choroby, která ničí životy
včera

Když Putin vidí ústup, považuje to za známku slabosti. Myslím, že NATO ve skutečnosti již neexistuje, varuje Zolotukhin
včera
Evropská zbrojařská skupina pod palbou kritiky. Dodává součásti bomb, které v Gaze zabíjely děti
Evropský zbrojní gigant MBDA, který vyrábí rakety a leteckou výzbroj, čelí vážné kritice poté, co vyšlo najevo, že dodává klíčové součástky bomb GBU-39, které Izrael ve velkém používá při náletech na Pásmo Gazy – včetně útoků, při nichž podle vyšetřování zahynuly desítky dětí.
Zdroj: Libor Novák