Unijní summit probere spory kolem vakcín či vztahy s Tureckem

Spory kolem váznoucí distribuce vakcín proti covidu-19 a pomalý postup očkování v Evropské unii budou zásadními tématy dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů členských zemí. Na jednání začínajícím ve čtvrtek se budou věnovat také budoucnosti velmi napjatých vztahů s Ruskem či možnému posílení obchodní spolupráce s Tureckem.

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

V rámci snahy o zlepšení vztahů pošramocených čtyřmi lety vlády jeho předchůdce Donalda Trumpa se s unijními lídry na dálku spojí americký prezident Joe Biden.

Společný boj proti pandemii bude hlavní náplní prvního jednacího dne, projevil se však i na jeho samotné podobě. Předseda Evropské rady Charles Michel totiž původně plánoval svolat šéfy zemí do Bruselu na summit osobně. Na poslední chvíli se však kvůli rostoucímu počtu nakažených zejména v západoevropských zemích rozhodl uspořádat jednání na dálku přes video. To omezí možnosti v neformálním rozhovoru vyjednat kompromis ve sporných otázkách či přijmout zásadní rozhodnutí.

Šéfové států a vlád budou podle Michela hledat způsob, jak urychlit tempo vakcinace a přiblížit se cíli naočkovat v zemích EU do konce léta 70 procent dospělých. Takový plán je ale při současném postupu očkování, které brzdí zejména nedostatek výrobních kapacit a omezování dodávek od farmaceutických firem, v mnoha státech stěží dosažitelný.

"Za tímto účelem musíme posílit současné snahy o rozšíření produkce vakcín, navýšení jejich dodávek a zajištění větší transparentnosti a předvídatelnosti dodávek," napsal lídrům v úterý večer v tradičním předsummitovém dopise Michel. Debata se povede především o tom, zda v reakci na omezování dodávek firmy AstraZeneca zakázat vývoz vakcín vyráběných v EU, pokud výrobci neplní původní dohodu.

Možný zákaz má být rovněž cílen na země, které mají před těmi unijními v očkování náskok a nevyvážejí do ní žádné vakcíny. Británie, na níž Brusel cílí především, už proti chystaným omezením protestovala.

Členské země nejsou v této věci jednotné. Zatímco velké státy jako Německo, Francie či Itálie jej podporují, Nizozemsko, Belgie nebo skandinávské země nabádají k opatrnějšímu přístupu, který by respektoval principy volného obchodu. Česko patří k zastáncům omezení, pokud neporuší pravidla Světové obchodní organizace (WTO).

Rozdílné názory mají státy i na další téma, které chce otevřít zejména Rakousko. To spolu s Českem a dalšími čtyřmi státy požaduje přerozdělení části společně nakoupených vakcín, aby odpovídalo počtu obyvatel. Některé další země však argumentují tím, že tyto státy ve svém "vakcínovém mixu" příliš vsadily na výrobek firmy AstraZeneca. Tato společnost nyní nejvýrazněji zpožďuje dodávky, proto mají stěžujícící si země vakcín méně.

Vedle pandemie nemoci covid-19 dojde první den videosummitu i na zahraničněpolitická témata. Michel tento týden ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi řekl, že vztahy EU s jeho zemí jsou na historickém dně, mimo jiné kvůli konfrontačnímu přístupu Moskvy.

Šéf unijních summitů lídry především seznámí s posledním vývojem. Původně plánovanou strategickou debatu o budoucím přístupu evropského bloku k Rusku však ponechá až na osobní setkání chystané na červen.

Lídři by se ve čtvrtek naproti tomu měli shodnout na posílení obchodní spolupráce s Tureckem, které po loňském zhoršení vztahů letos ukazuje vstřícnější postoje vůči EU. Dříve zvažované rozšíření sankcí vůči Ankaře si však stále chtějí nechat v záloze.

Páteční program lídrů obstará diskuse o digitalizaci jednotného trhu a ekonomickém zotavení po koronavirové krizi. Lídři se budou věnovat také dalším vyhlídkám eurozóny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Evropská komise si chce na fond obnovy od června půjčovat 150 miliard eur…

14.04.2021 16:12 Aktualizováno Evropská komise (EK) si chce první peníze na mimořádný fond pokrizové obnovy ekonomik začít na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama