Útočník z Paříže byl prý dezorientovaný a slyšel hlasy. Šlo o terorismus?

Manželka zaměstnance pařížské policejní prefektury, který ve čtvrtek ubodal čtyři kolegy, při výslechu uvedla, že její muž byl noc předtím dezorientovaný a slyšel hlasy. Napsal to dnes server bfmtv.com. Vyšetřování však dnes večer převzalo protiteroristické oddělení prokuratury, a podle agentury AP je tak čin vyšetřován jako potenciálně teroristický. Média předtím napsala, že úřady incident dávají do souvislosti se vztahy na pracovišti.

Vyšetřovatelé dnes dali najevo, že okolo motivu útoku zatím není úplně jasno. "Žádnou hypotézu v této fázi nevylučujeme," řekl šéf pařížské policie Didier Lallement na tiskové konferenci. Na další otázky týkající se této záležitosti odmítl odpovídat.

Vyšetřování případu ale zahájila protiteroristická jednotka pařížské prokuratury. Čin je tak nyní vyšetřován jako mnohonásobná vražda související s teroristickým počínáním. "Ve světle důkazů v této fázi shromážděných kriminalisty se dnes národní protiteroristická jednotka prokuratury ujala vyšetřování činů spáchaných včera (ve čtvrtek) na policejní prokuratuře," uvedla dnes pařížská prokuratura.

Agresor, kterým byl podle tisku pětačtyřicetiletý informační technik Michael Harpon, byl podle některých médií neslyšící nebo hluchoněmý a před 18 měsíci přestoupil na islám. Jeho manželku, údajně rovněž neslyšící praktikující muslimku, vzala policie ve čtvrtek do vazby. Zadržela i několik dalších lidí, včetně útočníkova bratra.

Prohlídka bydliště pravděpodobného pachatele, jehož nakonec zastřelil jeden z policistů, podle bfmtv.com mnoho nepřinesla. Policisté zabavili počítače a telefony, které analyzovali. Rovněž vyslechli manželku útočník a další svědky.

Harpon měl podle bfmtv.com mezi kolegy dobrou pověst, ale v poslední době se cítil frustrovaný, protože se mu nedařilo stoupat ve firemní hierarchii. "Už několik měsíců požadoval přidělení tlumočníka do znakového jazyka a doufal, že by mohl postoupit na pozici vývojáře," napsal server.

Útočník ve čtvrtek po poledni zabil tři policisty a jednoho administrativního pracovníka. Oběťmi se stali tři muži a jedna žena. Další člověk byl těžce zraněn, ale není v ohrožení života. Ministr vnitra Christophe Castaner před novináři potvrdil, že útočníkem byl "pětačtyřicetiletý muž, zaměstnanec (prefektury) od roku 2003", který propadl vražednému běsnění mezi 12:30 a 13:00 SELČ. "Nikdy nevykazoval žádné problémy v chování, nedal znát ani nejmenší důvod k poplachu," řekl.

"Pachatel začal útočit ve své kanceláři a pak se vydal do budovy. Jeho motiv zatím neznáme, nejspíš se přestal ovládat," řekl serveru bfmtv.com představitel policejních odborů Loic Travers. Útočníka podle něj zneškodnil "jeden z kolegů při legitimní sebeobraně".

Související

Xenia Fedorovová

Putinova hlásná trouba ve Francii skončila. Paříž vyhostila bývalou šéfku proruské televize

Francouzské úřady vydaly příkaz k vyhoštění ruské novinářky a televizní komentátorky Xenie Fedorovové, kterou obviňují ze šíření kremelské propagandy, dezinformací a z ohrožení veřejného pořádku. Paříž zároveň přistoupila ke zmrazení jejího majetku na dobu šesti měsíců. Bývalá šéfka francouzské pobočky státní televize RT France vyhoštění označila za politický tlak a cenzuru názorů, které se neslučují s oficiální linií francouzské vlády.

Více souvisejících

Francie Paříž útok Media

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

včera

Ilustrační fotografie.

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

včera

Letní počasí

Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni

Pondělní historické maximum pro Moravu a Slezsko vydrželo jen den. V úterý bylo ve Strážnici ještě o stupeň tepleji, hodnota dosáhla 40,9 °C. V Plzni dokonce úterní maximální teplota vystoupala nad 41 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Karel Havlíček

Nový systém podpory pro české firmy. Havlíček spustil CzechBusiness

České firmy mohou od srpna počítat s jednodušší, přehlednější a efektivnější podporou svého podnikání. Vzniká nová státní agentura CzechBusiness, která propojuje dosavadní kompetence agentur CzechTrade a CzechInvest. Firmám nabídne jednoho partnera pro rozvoj od inovací až po zahraniční expanzi, informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. 

včera

včera

včera

včera

3. srpna 2026 22:02

Čeští hasiči v akci ve Francii. Vodu si berou i u hollywoodských hvězd

Ohnivé peklo ve Francii trápí i hollywoodské hvězdy, které tam vlastní honosná sídla. K domům Brada Pitta či George Clooneyho se podívali i čeští hasiči. Ti už několik dní pomáhají francouzským kolegům v boji s ničivým živlem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy