V Bulharsku začal hořet autobus plný lidí. 45 mrtvých včetně dětí

Nejméně 46 lidí, včetně 12 dětí, přišlo o život při nehodě turistického autobusu ze Severní Makedonie, který dnes časně ráno havaroval na dálnici na jihozápadě Bulharska. Autobus po nehodě, ke které došlo kolem 02:00 SEČ, vzplál.

Podle záchranářů se z hořícího autobusu zachránilo sedm lidí, kteří byli převezeni do nemocnice v Sofii. Jejich stav je stabilizovaný, informovala bulharská média. Severní Makedonie kvůli tragédii vyhlásila třídenní státní smutek.

Podle severomakedonského ministerstva zahraničí se autobus vracel do severomakedonské metropole Skopje z víkendového zájezdu do Istanbulu vzdáleného asi 800 kilometrů a na bulharské území vjel v pondělí pozdě večer. Příčiny nehody, která se stala asi 30 kilometrů západně od Sofie, bulharské úřady vyšetřují. Předběžně mohlo jít o chybu řidiče, o jeho náhlou zdravotní indispozici nebo o technickou závadu.

Předseda severomakedonské vlády Zoran Zaev, který několik hodin po havárii do Bulharska přijel, uvedl, že všichni cestující byli ze Severní Makedonie, jeden z nich měl ale belgické občanství a další občanství srbské.

"Je to obrovská tragédie," prohlásil úřadující bulharský premiér Stefan Janev, který se vydal na místo nehody. Podle bulharského ministra vnitra Bojka Raškova zůstali cestující po nehodě uvězněni uvnitř autobusu. "Je to opravdu strašný obrázek," řekl.

Šéf bulharského státního úřadu pro vyšetřování Borislav Sarafov uvedl, že nejpravděpodobnějšími příčinami nehody byly buď lidská chyba, nebo technická závada. Bulharská tisková agentura BGNES citovala také dopravní expertku, podle které je daný dálniční úsek problematický a celé léto se tam opravovaly díry ve vozovce.

Lítost nad neštěstím a soustrast pozůstalým vyjádřil i severomakedonský premiér Zaev, který také mluvil s jedním z přeživších. Podle něj cestující v autobusu spali, když je vzbudila exploze. Lidem, kteří seděli vzadu, se podařilo vyrazit okno a včas vyskočit. Ostatní zemřeli.

Ministr zdravotnictví Venko Filipče upřesnil, že se zachránilo pět mužů a dvě ženy, z nichž jedna je 16letá dívka. Všichni jsou členy jedné rodiny. Podle médií byli s popáleninami přepraveni do nemocnice v hlavním městě Sofii, jsou ale mimo ohrožení života.

Český prezident Miloš Zeman zaslal prezidentovi Republiky Severní Makedonie Stevu Pendarovskému kondolenční dopis. "S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o tragické dopravní nehodě autobusu na jihozápadě Bulharska, která si vyžádala více než čtyři desítky lidských životů a několik zraněných. Dovolte mi, abych v této pohnuté chvíli vyjádřil jménem české veřejnosti i jménem svým hlubokou soustrast Vám i rodinám obětí," uvedl Zeman.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Severní Makedonie Nehody autobusů Autobusy Bulharsko

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy