Voliči v Irsku v dnešních předčasných volbách rozhodují o novém složení parlamentu. O jejich přízeň mezi sebou soupeří Fine Gael současného premiéra Lea Varadkara, Fianna Fáil Micheála Martina a levicová Sinn Féin vedená Mary Lou McDonaldové. Irský parlament má 160 křesel, jeho předseda ale ve většině případů nehlasuje. Strana, která by chtěla vládnout samostatně, tak musí získat 80 poslanců.
Podle BBC není pravděpodobné, že by se to některému z trojice uskupení podařilo.
Varadkarova strana Fine Gael v zemi od roku 2016 vládla, aniž by měla v parlamentu většinu. Umožňovala to dohoda s hlavní opoziční stranou Fianna Fáil. Řádné parlamentní volby se měly konat až v roce 2021, v polovině ledna se ale 41letý Varadkar rozhodl předejít pádu svého kabinetu a vypsat předčasné volby.
The polls are open! You have until 10pm tonight to cast your vote.Please vote No.1 Fine Gael for a future to Look Forward to. #LookForward pic.twitter.com/eMUgXopYSz
— Leo Varadkar (@LeoVaradkar) February 8, 2020
Hlasování se koná jen několik dnů poté, co Británie vystoupila z Evropské unie. Téma brexitu v posledních letech výrazně ovlivnil politickou debatu v Irsku, které pojí se Severním Irskem pozemní hranice.
Lidé žijící na ostrovech patřících k Irsku svůj hlas mohli odevzdat už v pátek. Jde o tradici z dob, kdy bylo třeba zajistit, aby se hlasovací urny dostaly na pevninu včas ke sčítání i v případě špatného počasí. Zákon, který by volební den v celé zemi sjednotil, nebyl do vyhlášení nynějších předčasných voleb schválen.
Volební místnosti se otevřely v 07:00 místního času (08:00 SEČ) a zavřou se dvě hodiny před půlnocí (23:00 SEČ). Varadkar svůj hlas odevzdal kolem poledne na jednom z dublinských předměstí. Nejmladší premiér v irských dějinách podle agentury AFP působil uvolněně, ačkoli by jeho strana mohla po volbách přijít o pozici nejsilnějšího parlamentního hráče.
Sčítání hlasů začne sice až v neděli, ale ještě dnes po uzavření volebních místností by veřejnoprávní stanice RTÉ měla zveřejnit odhady výsledků.
Fine Gael, Fianna Fáil i Sinn Féin měly v posledních průzkumech preferencí zhruba stejnou podporu voličů a očekává se tak, že volby vyústí v další parlament bez většiny jedné strany. Největším příběhem kampaně je vzestup Sinn Féin, která je dlouhodobě v popředí politické scény v Severním Irsku, jižně od hranice ale podobný vliv v posledních dekádách neměla. Nyní by mohla otřást zvyklostmi irské politiky, v níž se už skoro 90 let u moci střídají pouze zbylé dva jmenované subjekty.
Strana předsedkyně McDonaldové, která byla v minulosti spojená s polovojenskou skupinou Irská republikánská armáda (IRA), podle agentury AP přitahuje voliče levicovými návrhy pro potlačení aktuální bytové krize a posílení přetíženého státního zdravotnictví. Zároveň stále podporuje sjednocení Irské republiky s britským Severním Irskem.
"Ano, myslím si, že změna je potřebná," řekla AP u jedné z volebních místnosti v Dublinu 50letá pracovnice veřejného sektoru Noleen Kellyová. "Takže očekávám, že přijde něco pozitivního," dodala.
Sinn Féin je ve svých plánech kolem sociálních problémů radikálnější než dosud dominantní politické strany. I přes výrazný nárůst preferencí má však velmi malou šanci na to stát se nejsilnějším uskupením v parlamentu, protože do voleb nasadila pouze 42 kandidátů. Fine Gael a Fianna Fáil jich mají asi dvojnásobek, píše BBC.
Související
Irsko v patové situaci. Sestavení nové vlády je nemožné?
Raketový vzestup Sinn Féin v Irsku. Sestavit vládu bude komplikované
volby v Irsku , irsko , Leo Varadkar , Sinn Féin (irská nacionalistická strana)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 48 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková