V jižní Evropě se dál zvyšuje počet nových případů nákazy koronavirem

V zemích Jižní Evropy se dál zvyšuje počet případů nákazy novým typem koronaviru. V Portugalsku úřady zaznamenaly za uplynulý den přes 4000 nových případů, což je nejvíce od února, informovala dnes agentura Reuters. Zvýšené přírůstky hlásí také Španělsko, Itálie nebo Řecko. Situaci v nemocnicích ve všech těchto zemích ale zůstává pod kontrolou.

V desetimilionovém Portugalsku se počet nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní zvýšil na 336, což je jedna z nejvyšších hodnot v celé EU. Zhruba polovina nových případů připadá na Lisabon a okolí, kde podle zdravotnických úřadů varianta delta stojí za prakticky všemi novými nákazami. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 bylo za uplynulý den devět.

Podobně velké Řecko vykázalo druhý den za sebou zhruba 3000 nově nakažených. Počet se udržuje na nejvyšší úrovni za poslední dva měsíce. Řecké ministerstvo cestovního ruchu ale odmítlo, že růst počtu případů způsobila turistická sezona.

Některá nová opatření přijatá řeckou vládou v tomto týdnu se ale turismu nejspíše dotknou. Vláda například tento týden rozhodla, že do konce srpna budou smět do vnitřních prostor barů, restaurací a klubů pouze lidé s dokončeným očkováním proti covidu-19. Zavedla také povinné očkování pro zdravotníky a ošetřovatele. Proti novým opatřením protestovaly v Aténách a Soluni dnes večer tisíce lidí. Demonstranti žádali demisi vlády a kritizovali také očkování proti covidu-19 u nezletilých, informovala agentura AFP.

Zhruba 26.000 nových případů dnes oznámilo Španělsko. Počet nově nakažených na 100.000 obyvatel se tam za posledních 14 dní dál zvyšovat a dostal se bezmála na 470. Zdravotnické úřady ale uvádějí, že mezi lidmi ve věku 20 až 29 let je tento údaj trojnásobný.

Mezi regiony ve Španělsku zaznamenává nejvyšší výskyt koronaviru Katalánsko. Tamní vláda dnes vyhlásila zákaz nočního vycházení od 01:00 do 06:00 ve 158 obcích, kde se koronavirus šíří nejvíce. Mezi nimi je i metropole Barcelona. Pokud opatření schválí nejvyšší správní soud, dotkne se šesti milionů Katalánců, což je zhruba 85 procent obyvatel této autonomní oblasti.

Nejvyšší počet nových případů od začátku června zaznamenala šedesátimilionová Itálie. Úřady tam zjistily přes 2000 nových případů. Nových hospitalizací ale ubylo a méně je také obsazených lůžek na jednotkách intenzivní péče.

Související

Portugalsko, ilustrační foto

Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra

Západní Evropu zasáhla vlna extrémních veder způsobená takzvanou tepelnou kopulí, kvůli které v řadě zemí padají teplotní rekordy pro měsíc květen. Tento atmosférický jev, při němž se horký vzduch proudící ze severní Afriky zablokoval pod tlakovou výší nad evropským kontinentem, funguje jako poklička na hrnci, která stlačuje teplý vzduch k zemi a přináší dlouhotrvající spalující horka. Podle meteorologů jsou tyto vlny kvůli klimatickým změnám stále častější, intenzivnější a přicházejí v průběhu roku mnohem dříve než v minulosti.

Více souvisejících

portugalsko Španělsko

Aktuálně se děje

včera

Aleš Svoboda

Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).

včera

včera

včera

včera

Zdena Mašínová

Zemřela Zdena Mašínová

Česko zasáhla ve středu odpoledne velmi smutná zpráva. Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, dcera odbojáře Josefa Mašína a sestra kontroverzně vnímaných bratří Mašínů. O úmrtí Mašínové informoval historik Petr Blažek. 

včera

včera

včera

včera

včera

Evropská unie

Maďarsko už problémy nedělá. Mezi EU a Ukrajinou přesto roste napětí

Mezi Evropskou unií a Ukrajinou roste napětí ohledně rychlosti přístupových rozhovorů. Zatímco ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by chtěl ještě před koncem letošního léta otevřít několik vyjednávacích skupin, takzvaných klastrů, členské státy ani Evropská komise k tomu zatím neprojevily ochotu. V Kyjevě proto panují obavy, že se celý proces po počátečním posunu výrazně zpomalí, nebo dokonce ocitne na vedlejší koleji, jako se to již stalo v případě jiných kandidátských zemí.

včera

včera

Donald Trump

Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit

Spojené státy a Írán se ocitly na hraně dalšího vážného konfliktu poté, co si v noci na dnešek vyměnily intenzivní palbu. Jde o největší vojenskou eskalaci od chvíle, kdy bylo 8. dubna sjednáno příměří. Noční údery opětovně vyvolaly silné pochybnosti o tom, zda toto příměří vůbec ještě platí, a vážně ohrožují veškeré diplomatické úsilí, které mělo vést k definitivnímu ukončení války.

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty, které vyvolaly výzvy krajně pravicových aktivistů v reakci na pondělní útok nožem. Dav, v němž se nacházeli maskovaní muži, v úterý večer zapaloval auta i domy a blokoval silnice v Belfastu a jeho okolí. K nepokojům došlo jen několik hodin poté, co k pouličním akcím vyzvali například Elon Musk nebo Tommy Robinson. Demonstranti mimo jiné unesli a zapálili autobus na Newtownards Road ve východním Belfastu, přičemž nad hořícími vozy v dalších čtvrtích musel hlídkovat policejní vrtulník.

včera

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache

Spojené státy americké se odhodlaly k odvetnému vojenskému kroku a zahájily novou sérii útoků zacílených na území Íránu. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, východní Afriku a střední Asii (CENTCOM) oznámilo, že tato operace byla spuštěna jako přímá reakce na předchozí zničení amerického vrtulníku. K zahájení náletů došlo v pět hodin odpoledne východoamerického času.

včera

Prezident Trump

Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan

Důvěra Evropanů v americké bezpečnostní záruky klesla na historické minimum. Vyplývá to z nového průzkumu, který zveřejnil thinktank Evropská rada pro mezinárodní vztahy (ECFR) před nadcházejícími summity zemí G7 a NATO ve Francii a Turecku. Podle získaných dat považuje Spojené státy za přímého spojence pouhý jeden z deseti obyvatel v patnácti dotázaných evropských zemích. Ve všech těchto státech navíc panuje většinová skepse ohledně toho, zda by jim USA v případě napadení přispěchaly na pomoc.

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak

Donald Trump a Benjamin Netanjahu byli přesvědčeni, že triumf nad Íránem přinese zásadní proměnu Blízkého východu. Region se sice skutečně mění, avšak zcela jiným směrem, než oba státníci předpokládali, neboť islámskou republiku se porazit nepodařilo. Aktuální situace hrozí přerůst v dlouhodobou, opotřebovávací a permanentní krizi, která bude střídavě přecházet do otevřených vojenských střetů. Íránský režim se ukázal být mnohem odolnějším, než Trump s Netanjahuem kalkulovali, přičemž jejich chybný odhad vedl ke ztrátě kontroly nad dalším vývojem.

včera

včera

9. června 2026 21:50

9. června 2026 20:40

Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál

V satelitním městě Balašicha nedaleko Moskvy došlo v úterý ráno k výbuchu osobního automobilu, při kterém zahynul řidič. Incident se odebral kolem půl šesté ráno, kdy v blízkosti obytného domu explodovalo jedoucí vozidlo značky BMW X3.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy