V zemských volbách CDU kancléřky Merkelové podle odhadů neuspěla

Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující německé kancléřky Angely Merkelové v dnešních zemských volbách v Bádensku-Württembersku a Porýní-Falci podle odhadů neuspěla a skončila v obou případech druhá.

V Bádensku-Württembersku podle televize ARD s 31 procenty vyhráli Zelení, v sousedním Porýní-Falci podle televize ZDF zase sociální demokraté (SPD) s 33,5 procentem hlasů. Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek z Porýní-Falce nečekaně drtivým vítězství SPD. Průzkumy v této západoněmecké zemi předpovídaly vyrovnaný souboj CDU s mírně favorizovanými sociálními demokraty.

V Bádensku-Württembersku, které se řadí k nejrozvinutějším a nejbohatším spolkovým zemím, potvrzuje odhad ARD předvolební průzkumy. Zisk 31 procent hlasů umožní zemskému premiérovi Winfriedu Kretschmannovi udržet si úřad ministerského předsedy. CDU, které ARD připsala 23 procent, hrozí odchod do opozice, protože Kretschmann nevylučuje vládní koalici se sociálními demokraty a liberály z FDP, kteří podle odhadů získali 12 respektive 11,5 procenta.

Do zemského sněmu se podle odhadů dostane ještě Alternativa pro Německo (AfD), která je označována za populistickou a krajně pravicovou stranu, získat by mohla 11,5 procenta. Jisté je, že AfD zůstane v opozici, neboť s ní ostatní strany předem odmítly spolupracovat.

V Porýní-Falci sondáž agentury INSA naznačovala vyrovnaný výsledek ve výši 30 procent pro SPD i CDU, další průzkumy pak SPD připisovaly náskok jednoho až tří procentních bodů. Televize ZDF ale náskok SPD před druhou CDU s 25,5 procentem hlasů odhaduje na osm procentních bodů. Také místní sociálnědemokratická premiérka Malu Dreyerová má podobně jako její bádensko-württemberský kolega Kretschmann naději, že ve funkci zůstane.

Dreyerová by chtěl pokračovat v koalici se Zelenými a liberály. Ekologická strana dostala podle ZDF 9,5 procenta hlasů a liberálové 6,5 procenta. Do zemského sněmu se dostanou podle odhadů ještě AfD s 10,5 procentem hlasů a Svobodní voliči (FW) s 5,5 procentem hlasů.

Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek pro CDU znamenat v obou spolkových zemích propad oproti zemským volbám před pěti lety. Tehdy konzervativci získali v Bádensku-Württembersku 27 procent hlasů a v Porýní-Falci 31,8 procenta hlasů. Propad v takovém případě zaznamená i AfD, která měla v Bádensku-Württembersku 15,1 procenta hlasů a v Porýní-Falci 12,6 procenta hlasů.

Související

Více souvisejících

Německo Volby v Německu CDU

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy