Válečná situace se podle Ukrajinců zásadně nezměnila

Vojenská situace na Ukrajině se během uplynulých 24 hodin zásadně nezměnila, uvedl dnes ráno ukrajinský generální štáb. Ukrajinské síly podle něj podnikly devět náletů na kolony ruských vojsk a na jednotlivých úsecích podnikly protiútoky. Rusko od začátku invaze přišlo o 13.800 vojáků, 430 tanků a 84 letadel, tvrdí ukrajinské velení.

Ruské letectvo zničilo během uplynulého dne dalších 128 vojenských cílů, tvrdí Moskva. Tvrzení stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"Stav, situace a charakter operací sil obrany nezaznamenal za posledních 24 hodin zásadní změny," uvedl štáb v pravidelném ranním hlášení. Ukrajinským silám se podle něj podařilo zasadit zdrcující údery okupantům na dočasně obsazených ukrajinských územích. Ruská vojska se podle ukrajinského velení soustřeďují na upevnění svých pozic a pokračují v ostřelování infrastruktury a hustě obydlených oblastí.

Deník Ukrajinska pravda připomněl dřívější oznámení, že ukrajinská protivzdušná obrana v úterý zničila tři ruská letadla, tři bezpilotní stroje, jeden vrtulník a dvě ruské rakety.

Generální štáb v úterý večer také uvedl, že Rusko přišlo o dvě pětiny sil, původně soustředěných u hranic s Ukrajinou; tito vojáci byli zabiti či jednotky ztratily bojeschopnost, poznamenala ruská redakce BBC. Údaje nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinský generální štáb dnes vyčíslil ruské ztráty od začátku invaze na přibližně 13.800 vojáků, 430 tanků, 1375 obrněných vozidel, 190 děl, 70 raketometů, 43 zbraní protivzdušné obrany, 84 letadel, 108 vrtulníků, 819 kusů automobilové techniky, tři plavidla, 60 cisteren, 11 bezpilotních strojů a deset kusů speciální techniky. "Údaje se upřesňují. Sčítání komplikuje vysoká intenzita bojových akcí," dodal ukrajinský štáb.

"Taktické, vojskové a bezpilotní letectvo zničilo 128 vojenských cílů, včetně protileteckého raketového systému Buk-M1, Osa, čtyř radarů, čtyř velitelství, sedmi skladů zbraní a munice a 68 míst soustředění vojenské techniky," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS o dění v uplynulých 24 hodinách. Ruské letectvo a protivzdušná obrana podle něj také sestřelily tři ukrajinské letouny - dva bitevní stroje Su-25 a stíhačku MiG-29 - a čtyři drony. Ministerstvo podle TASS dnes zveřejnilo záběry ze zničení ukrajinského skladu v Černihivské oblasti, kdy dělostřeleckou palbu naváděl dron.

Ruské síly podle ministerstva od začátku "speciální vojenské operace" zničily 111 ukrajinských letadel, 68 vrtulníků, 160 dronů, 159 zbraní protiletecké obrany, 1353 tanků a dalších obrněnců, 129 raketometů, 493 děl a minometů a více než tisíc kusů speciální automobilové techniky.

Tyto údaje nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bungee, pilotování i škola smyku: Zážitkové dárky pro ženy překonávají stereotypy

Tradiční dárky pro ženy často spadají do kategorie kosmetiky, šperků nebo módy. I když mohou potěšit, často nepřinášejí dlouhodobější hodnotu a nechtěně podporují zastaralé stereotypy. Zážitkové dárky přináší svěží alternativu, která oslavuje ženy jako komplexní jedince se širokými zájmy a touhami. Jaké jsou v kurzu?

Zdroj: EuroZprávy.cz

Další zprávy