Ve Francii počet obětí koronaviru překročil 13.000, za poslední den zemřelo 987 nakažených, z toho 554 v nemocnicích a 433 v sociálních zařízeních. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví.
Infikovaných je nyní podle agentury Reuters přes 90.000, což je o 4433 více než ve čtvrtek. Tento údaj se však podle všeho týká jen těch nakažených, u nichž koronavirus potvrdily nemocnice. Francouzské úřady ale dnes neuvedly, kolik nemocných evidují v domovech pro seniory a dalších sociálních zařízeních. Podle serveru worldometer.info je nakažených mimo nemocniční systém nejméně 34.000 a celkový počet případů nákazy ve Francii tak skoro 125.000.
Představitel ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon na pravidelné tiskové konferenci řekl, že navzdory tragické každodenní bilanci úmrtí lze za dobrou zprávu považovat klesající počet pacientů na jednotkách intenzivní péče. Už ve čtvrtek se jejich počet snížil o necelou stovku na 7066, dnes se na těchto odděleních uvolnilo dalších 62 lůžek.
Mezi mrtvými nahlášenými za posledních 24 hodin bylo i dítě mladší než deset let, uvedl Salomon. Podle něj však trpělo i jinými zdravotními problémy.
Francouzské úřady dnes mimo jiné informovaly o tom, že 50 nakažených pochází z posádky letadlové lodi Charles de Gaulle. Ta se tento týden rozhodla předčasně vrátit do přístavu kvůli podezření, že se na palubě objevil koronavirus. Celkem bylo zatím provedeno 66 testů, tři nemocní námořníci byli letecky převezeni do nemocnice v Toulonu.
Agentura DPA v souvislosti se specifiky francouzských statistik ohledně koronaviru upozornila na to, že jednotlivé země počítají oběti nemoci covid-19 značně odlišně. Francie je jedním z mála států, který do každodenních bilancí zahrnuje i údaje z domovů pro seniory. Tuto praxi zavedla teprve začátkem dubna, experti však upozorňují, že údaje z domovů pro seniory jsou neúplné, přicházejí se zpožděním a často uvádějí zesnulé jako oběti koronaviru i bez průkazných testů.
Naproti tomu v Itálii či Británii se úmrtí mimo nemocnice do denních bilancí nedostanou. V Británii mrtvé v sociálních zařízeních sleduje statistický úřad, který jejich počty uvádí se značným zpožděním.
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
Související
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
Vítkovi ve Francii nařídili zbourat obří vilu. Už potřetí
Francie , loď Charles de Gaulle (R91) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 11 minutami
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži. Naposledy byl viděn v Brandýse nad Labem
před 58 minutami
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
před 1 hodinou
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
před 1 hodinou
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
před 3 hodinami
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
Zaměstnanci České televize o půlnoci zahájili výstražnou stávku v reakci na vládou schválení návrh zákona, který mění způsob financování veřejnoprávních médií. Po celý pondělní den tak mohou být příspěvky zkráceny, upozorňuje ČT diváky. Stávka se týká i Českého rozhlasu.
Zdroj: Jan Hrabě