Ve Švédsku prodce vzrostl počet bombových útoků

Švédsko loni zaznamenalo šedesátiprocentní nárůst počtu bombových útoků spojených s drogovou kriminalitou a válkou gangů. S odvoláním na vládní statistiky o tom dnes informovala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 26 komentářů

Vlajka Švédska
doporučujeme

S vlnou násilí se potýká tato skandinávská země, považovaná dlouho za jednu z nejbezpečnějších na světě, několik let. Vláda proto navyšuje rozpočet policie a zřídila zvláštní tým pro boj s násilnou zločinností.

V roce 2019 se ve Švédsku odehrálo 257 bombových útoků, o rok dříve jich bylo 162, uvádí statistika Národní rady pro kriminalitu a prevenci. Agentura Reuters k útokům nesdělila bližší podrobnosti, švédská média ale uvedla, že některé útoky byly provedeny podomácky vyrobenými výbušninami z obyčejných termosek naplněných trhavinou.

Veřejné mínění přinutilo vládu navýšit rozpočet policie a zahájit program boje proti organizovanému zločinu. Toto téma se také ve Švédsku dostalo do popředí politické kampaně.

"Myslím, že občané se čím dál více ptají, zda stát dokáže čelit problému zachování práva a pořádku či zda tu gangy již zcela převlády," napsal v deníku Expressen šéf opoziční Umírněné strany Ulf Kristersson. Učinil tak v reakci na nedělní bombový útok ve stockholmské prominentní čtvrti, který poškodil dům a několik vozidel. Nikdo při něm nebyl zraněn.

Statistika k počtu bombových útoků byla součástí širší zprávy o úrovni zločinnosti, která se loni nepatrně snížila.

Policie identifikovala ve Švédsku zhruba 60 vyloučených lokalit, kde je vysoká nezaměstnanost, nízké příjmy a kde pevně zakořenily drogové gangy. Po smrti 15letého mladíka, kterého zabil střelec v pizzerii v Malmö, vznikl v listopadu zvláštní orgán, který má bojovat proti zločineckému násilí. Tým se bude soustředit především na to, aby dostal zločince z ulic, omezil přístup ke zbraním i výbušninám a zvýšil přítomnost policistů v postižených oblastech.

Policie nicméně uvedla, že je nemožné, aby tyto problémy vyřešili pouze strážci zákona. "Neexistuje zázračná zbraň. Neexistuje jednoduché řešení složitých problémů," řekl v listopadu Stefan Hector, šéf nového zvláštního policejního týmu.

Loading...
Vstupte do diskuze (26)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA pohrozily Česku odvetou za digitální daň. Jak řeší to samé téma s…

20.01.2020 20:54 Francouzský prezident Emmanuel Macron a jeho americký protějšek Donald Trump se dohodli na…

Thunbergová natáčela polskou elektrárnu, vysloužila si pozornost policie

20.01.2020 20:49 Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová v Polsku natáčela film o největší uhelné elektrárně…

Na západě Francie proběhla razie proti teroristům, zadrženo sedm lidí

20.01.2020 20:30 Sedm mužů zadržela dnes kvůli podezření z terorismu francouzská policie v Bretani na severozápadě…

Italský Senát nechá vyšetřovat Salviniho, nikdy nemusí být premiérem

20.01.2020 20:27 Výbor italského Senátu dnes schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama