Věra Jourová vítá aplikace proti koronaviru, obává se ale o soukromí

Česká eurokomisařka Věra Jourová ocenila nasazení internetových aplikací v boji proti šíření koronaviru. V rozhovoru s německou agenturou DPA dnes ovšem zároveň varovala, aby se lidé při jejich používání nezdávali svého soukromí. Používání koronavirových aplikací, které mimo jiné zaznamenávají polohu uživatelů, musí podle Jourové zůstat dobrovolné. Data, která se takto získají, by měl stát uchovávat jen nezbytně dlouhou dobu.

"Je to asi první celosvětová krize, při které můžeme plně využít schopností techniky, abychom nabídli chytrá a účinná řešení," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Jourová. "Využívání těchto nástrojů ale musí být pro lidi vždy dobrovolné," dodala. Aplikace podobné těm, které se nyní vyvíjejí pro boj s koronavirem, by se podle ní měly nasazovat jen v dobách krize a získaná data by se měla uchovávat jen po nezbytně dlouhou dobu.

Internetové aplikace v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2 využívá už několik členských států EU. Pomáhat mají především registrováním polohy lidí tak, aby bylo možné dohledat, na koho se mohl virus přenést.

Podle Jourové by mohla být v oblasti koronavirových aplikací účinná i spolupráce na evropské úrovni. "Nechceme ale nijak omezovat snahy jednotlivých členských zemí," dodala.

Doporučení, která se budou týkat spolupráce členských států EU na poli aplikací, by se mohla podle Jourové objevit i ve strategii, v níž chce Evropská komise navrhnout koordinované rušení opatření přijatých v boji proti koronaviru v rámci EU. Strategii hodlá ve středu představit předsedkyně EK Ursula von der Leyenová.

Jourová už v pondělí v rozhovoru poskytnutém německému listu Die Welt varovala, že opatření přijatá v boji proti koronaviru by v delším časovém horizontu mohla oslabit demokracii. Vyjádřila mimo jiné pochybnosti o postupu Maďarska, kde na základě nového zákona může vláda premiéra Viktora Orbána v době nouzového stavu řídit stát pomocí dekretů.

Dnes Jourová agentuře DPA řekla, že "celá Evropa sleduje, co se v Maďarsku děje". Obzvlášť problematická je podle české eurokomisařky skutečnost, že v zákoně není stanoveno, jak dlouho bude moci kabinet prostřednictvím dekretů vládnout.

Související

Více souvisejících

Věra Jourová osobní údaje evropská komise Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy