Vídeň zpřísňuje opatření. Neočkovaní se nedostanou do kaváren či ke kadeřníkům

Vídeň zpřísňuje protikoronavirová opatření - lidé, kteří nejsou očkováni proti covidu-19, nebudou smět do restaurací, kaváren, ke kadeřníkům nebo na akce, jichž se účastní více než 25 osob. Od konce příštího týdne budou moci tato místa v rakouské metropoli navštěvovat pouze lidé s potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci, napsal dnes server The Local, podle něhož k podobnému kroku přistupuje také spolková země Horní Rakousy. Negativní test na koronavirus už stačit nebude.

Primátor hlavního města Michael Ludwig dnes uvedl, že přísnější karanténní opatření začnou platit na konci příštího týdne, konkrétní datum nesdělil. V nočních podnicích a klubech už toto pravidlo platí, poznamenal zpravodajský server. "Je pro mě důležité, abychom učinili rozhodnutí dříve, než budou zaplněny jednotky intenzivní péče," zdůvodnil zpřísnění restrikcí sociálnědemokratický vídeňský primátor.

V Horních Rakousích pak od pondělí budou moci lidé mimo jiné do restaurací, hotelů, ke kadeřníkům, do salónů krásy, do divadel či kin ale také do nemocnic jen, pokud se prokážou dokladem o očkování, uzdravení z covidu-19 nebo negativním PCR testem. Totéž bude platit pro akce nad 25 osob.

Epidemická situace se v Rakousku v poslední době zhoršuje, země dnes oznámila 8594 nově prokázaných infekcí koronavirem za poslední den, což je oproti předešlému dni nárůst o 32 procent a blíží se to rekordní denní bilanci z loňského listopadu, kdy testy prokázaly virus u více než 9000 lidí.

Rakouská vláda už dříve představila plán, který na národní úrovni počítá s lockdownem pro neočkované, pokud pacienti s covidem-19 zaplní určité kapacity lůžek na jednotkách intenzivní péče. Pokud obsadí 500 lůžek, neočkovaní (vyjma těch, co covid-19 prodělali) nebudou smět do restaurací, barů a podobných zařízení. Při obsazení 600 lůžek, budou moci nevakcinovaní lidé opouštět své domovy pouze ze specifických důvodů, popsal už dříve server Deutsche Welle. V současné době je pacienty s covidem-19 obsazeno 352 lůžek a denně jich podle agentury Reuters přibývá více než deset.

V Rakousku je proti covidu-19 plně očkováno zhruba 64 procent obyvatel, poznamenal Reuters, podle něhož tato proočkovanost odpovídá průměru Evropské unie, ale zároveň patří k nejnižším v západním Evropě. Mnoho Rakušanů je skeptických vůči vakcínám, což je postoj, který podporuje krajně pravicová parlamentní Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Související

Více souvisejících

Rakousko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 16 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 24 minutami

před 36 minutami

před 45 minutami

před 49 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus

Milí moji, je tu další nedělní vydání Událostí Petra Nutila, čili výběru toho nejabsurdnějšího, čím nás uplynulý týden obdařil. Tak pojďme na to. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy