Německo se před nadcházejícími parlamentními volbami nedočká žádné zásadní reformy, která by zastavila zvyšování počtu poslanců Spolkové sněmu; s rozsáhlejší úpravou volebního zákona se počítá až pro další volby v roce 2025.
Shodli se na tom konzervativci kancléřky Angely Merkelové s koaličními sociálními demokraty. V budoucnosti není vyloučeno ani snížení minimálního věku voličů na 16 let.
Počet poslanců parlamentu vytrvale roste, v tom současném jich sedí 709 a po volbách v příštím roce by jich o zákonech mohlo rozhodovat i více než 800. Současný parlament, který je doposud nejpočetnější, dostal přezdívku XL, tomu budoucímu se již nyní říká XXL, informuje Deutsche Welle.
Problémem jsou takzvané převislé a vyrovnávací mandáty. V parlamentních volbách se hlasuje ve 299 okrscích a každý volič má dva hlasy, tím prvním vybírá konkrétního kandidáta pro přímý mandát, druhým podporuje stranu.
V ideálním případě by sněm měl 598 poslanců, tedy dva z každého okrsku. Kvůli kombinaci většinového a poměrného systému tomu tak ale většinou není a po volbách následuje složitý přepočet hlasů. Němečtí voliči totiž často podpoří v přímé volbě kandidáta některé z velkých stran a pro "vyvážení" hlasují v poměrné volbě pro některou z menších stran.
Některé strany pak zpravidla získají více přímých mandátů, než kolik by jim příslušelo podle poměru z hlasování pro stranické kandidátky. Tím vznikne takzvaný převislý mandát, který zvýší počet poslanců ve sněmu oproti základnímu stavu. Vyrovnávací mandáty pak od roku 2013 nerovnost způsobenou převislými mandáty kompenzují, aby strany úspěšnější díky druhému hlasu nebyly znevýhodněny a aby se zachoval poměr hlasů ve sněmu.
Politické strany sice s úpravou volebního zákona, který by nabobtnávání parlamentu zastavil, souhlasí, každá má ale o reformě jinou představu. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové navrhovala snížit počet volebních okrsků na 280 a nevyrovnávat dosažení až sedmi převislých mandátů, to se ale nelíbilo sociálním demokratům (SPD). Ti požadovali pro nadcházející volby omezit počet parlamentních křesel na 690 a teprve poté připravit rozsáhlejší reformu.
Koaliční strany se v noci na dnešek po zdlouhavém vyjednávání dohodly, že spor prozatím odloží, stejně tak reformu. Počet volebních okrsků pro příští volby zůstane zachován, koalice se ale zavázala "tlumicími opatřeními" zabránit navýšení počtu poslanců. Obrátit se v této věci ale musí vládní strany na opozici.
Koalice se rovněž shodla, že reformní komise po nadcházejících volbách prověří možnosti, jak volební zákon pro další hlasování v roce 2025 upravit. Počítá se mimo jiné se snížením volebních okrsků na 280 a vyloučeno není ani snížení minimálního věku voličů na 16 let z nynějších 18 či posílení kandidátek o ženy. To požaduje SPD, která navrhovala připustit k volbám jen ty strany, které budou mít vyrovnaný počet kandidujících žen a mužů.
Související
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Německo , Volby v Německu , CDU , Konzervativní unie CDU/CSU , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 1 hodinou
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 2 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 2 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 4 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
Evropská komise vyjádřila hluboké znepokojení nad zprávami, podle kterých maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó předával Rusku citlivé informace z interních jednání Evropské unie. Deník Washington Post s odvoláním na bezpečnostní činitele uvedl, že Szijjártó během přestávek na summitech pravidelně informoval svého ruského protějška Sergeje Lavrova. Maďarský ministr tato obvinění rezolutně odmítl a označil je za nesmyslné konspirační teorie a falešné zprávy.
Zdroj: Libor Novák