WHO zneklidňují mutace koronaviru v Evropě, žádá rychlejší očkování

Evropa se musí "sjednotit", zrychlit postup očkování a mít podporou všech farmaceutických firem, uvedl regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge v rozhovoru s agenturou AFP. Kluge také uvedl, že je "zneklidněn" rizikem, jenž představují mutace koronaviru pro účinnost očkování.

Světová zdravotnická organizace
doporučujeme

"Tradičně konkurenční farmaceutické společnosti musí spojit své úsilí a výrazně navýšit výrobní kapacitu. To je to, co potřebujeme," řekl Kluge.

Účinnost aktuálně používaných vakcín proti novým mutacím koronaviru podle Klugeho zůstává zneklidňující otázkou a my se "musíme připravit na další mutace." V pojetí WHO zahrnuje evropský region 53 zemí, takzvaná britská mutace se vyskytla ve 37 z nich, jihoafrická v 17, píše AFP.

"Je to krutá připomínka, že virus má nad člověkem navrch. Není to ale nový virus, je to jen vývoj viru, který se snaží adaptovat na svého lidského hostitele," připomněl Kluge.

Stran letošního roku vyjádřil optimismus, bude podle něj přijatelný, jen je "světlo na konci tunelu o něco dál, než se zdálo v prosinci." Kluge také v rozhovoru zopakoval výzvu WHO, že se bohaté státy mají podělit o vakcíny s těmi méně bohatými, když dosáhnou jisté míry proočkovanosti a není třeba si dělat zásoby.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo plánuje očkovat vakcínou AstraZeneca i seniory

03.03.2021 17:18 Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65…

ONLINE: Přibylo přes 16 tisíc nakažených. Nemocnicím docházejí kapacity

03.03.2021 17:11 Aktualizováno Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7…

Itálie vpustí do přístavu loď s 363 utečenci

03.03.2021 15:04 Itálie vpustí do svého přístavu loď německé nevládní organizace Sea Watch s 363 utečenci na palubě.…

Německo o dva týdny prodlouží kontroly na hranicích s Českem

03.03.2021 14:56 Aktualizováno Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama