Zákaz pro britské turisty drtí francouzská lyžařská střediska

Ve francouzském lyžařském středisku Val d'Isere najali personál, plně zásobili regály a těšili se na dobrou sezonu, dokud Francie nezakázala vstup britským turistům kvůli obavám z nové varianty koronaviru omikron. Omezení oznámila ve čtvrtek, pouhé dva dny před začátkem prázdnin, napsala dnes agentura Reuters.

"Je to ekonomická katastrofa," řekl šéf střediska Christophe Lavaut a upozornil, že ve Val d'Isere pochází většina klientů z Británie. "Žádný podnik v žádném odvětví to nezvládne, když během dvou dnů přijde o 42 procent klientů," dodal.

Ačkoli nepopírá, že je třeba přijmout opatření v boji proti šíření vysoce nakažlivé varianty, uvedl, že jeho resort bude potřebovat pomoc vlády. A ta zatím žádné konkrétní kroky neoznámila.

Francouzský statistický úřad tento týden předpověděl, že výkon francouzské ekonomiky se letos ukázal silnější, než předpokládal, díky zmírnění opatření proti šíření koronaviru a rychlému očkovacímu tempu.

Pro lyžařské odvětví, které doufá v lepší časy poté, co byla loňská sezona poznamenaná uzavřenými vleky, je to jen malá útěcha.

Jean-Marc Silva z asociace France Montagne uvedl, že Britové tvoří nejpočetnější zahraniční skupinu návštěvníků francouzských horských středisek, celkem devět procent všech klientů. "Britové milují hory a ve své zemi jich tolik nemají, takže si ty francouzské přivlastnili," řekl Silva.

"Není to stejná klientela jako francouzská," řekl Silva. "Francouzský návštěvník sem jezdí lyžovat. Britský návštěvník bude lyžovat, ale také se jako první zapojí do aktivit po lyžování...Mají takovou tu hospodskou kulturu. Utrácejí více než ostatní. Opravdu si pobyt na místě maximálně užívají," dodal.

Do Francie smí aktuálně z Británie přicestovat jen Francouzi, lidé, kteří mají francouzského partnera či trvalý pobyt v zemi.

Šéf sdružení britských cestovních kanceláří ABTA Mark Tanzer rovněž prohlásil, že omezení tvrdě zasáhne zimní cestovní ruch.

V L'Alpe d'Huez ve francouzských Alpách tvoří britští návštěvníci čtvrtinu klientely, stejně jako ve Val d'Isere.

Šéf místní kanceláře pro cestovní ruch François Badjily doufá, že se podaří ztráty omezit během Vánoc, kdy většinu klientely tvoří místní. "Ale v lednu, kdy Francouzi moc nejezdí na dovolenou a míváme hodně zahraničních turistů, to bude skutečná rána," řekl. "Jsou to klienti, kteří v průměru utrácejí více než ostatní, kteří chodí na lyžařské kurzy, do restaurací, hodně chodí ven, takže ztráta čtvrtiny návštěvníků bude znamenat ztrátu více než čtvrtiny našich obchodů," dodal Badjily.

Související

Více souvisejících

Francie lyžařské areály

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 16 minutami

před 25 minutami

před 29 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Válek chce další novelu zákoníku práce. Počítá, že schválené navýšení přesčasů zruší

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek společně s ministrem práce Marianem Jurečkou a poslancem Vítem Kaňkovským plánují předložit do Poslanecké sněmovny novelu zákoníku práce, která by zrušila nedávno schválené navýšení přesčasové práce pro lékaře. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy