Zdravotníci navzdory covidu odcházejí z jižní Evropy

Pep Iglesies se v srpnu odstěhoval ze Španělska do Kanady. Tam dělá práci, která se velice podobá jeho bývalému povolání v Evropě. Stará se o pacienty s nemocí covid-19 a pracuje na kardiologickém oddělení, píše agentura Reuters. "Jsem velký zastánce španělského zdravotnictví, ale se zaměstnanci se tam nezachází moc dobře," říká. Tak jako 30letý Iglesies tisíce španělských doktorů a zdravotníků opustily v posledním desetiletí Španělsko kvůli škrtům ve zdravotnictví a šly do zahraničí za lepšími platy a pracovními podmínkami.

Podobný stav panuje i v dalších dvou zemích jižní Evropy, Itálii a Portugalsku, které kvůli finanční krizi musely snížit zdravotnické rozpočty.

Epidemie koronaviru zasáhla velice těžce Itálii a Španělsko, v obou zemích zemřelo přes 40.000 lidí. Portugalsko bylo na jaře ve větší míře ušetřeno, ale nyní eviduje rekordní počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče.

"Koronavirus situaci ještě ztížil, protože pracovní nasazení vzrostlo," říká Carlo Palermo, předák italských lékařských odborů ANAAO-ASSOMED.

Ve Španělsku chybělo v roce 2019 podle studie, kterou vypracovala pro ministerstvo zdravotnictví univerzita v Las Palmas, přes 4000 lékařů. Počet se letos zvýšil na 7000 a může být kvůli epidemii ještě vyšší, uvádí jedna z autorek studie Patricia Barberová. Podle italské odborové centrály CGIL by Itálie potřebovala dalších 15.000 doktorů.

Itálie povolala do zdravotnictví mediky a snaží se přesvědčit lékaře v důchodu, aby se vrátili ke svému povolání. Region Kampánie na jihu země tento měsíc zveřejnil požadavek na zaměstnání dalších 450 lékařů a nechal výzvu odvysílat v televizi. Zájem projevilo 165 lidí.

Ve Španělsku vláda dovolila krajům, které zdravotnictví řídí, dočasně zaměstnat 10.000 nových zdravotníků. Často se jedná o lidi ze zemí mimo Evropskou unii. Například nemocnice Sant Pau v Barceloně má prostředky na otevření nového oddělení intenzivní péče, ale nemůže najít dostatečný počet kvalifikovaného personálu. "Nemáme dostatek vyškolených zdravotníků a naši současní zaměstnanci jsou už velice unavení," říká ředitel pro lékařskou péči barcelonské nemocnice Xavier Borras.

Z Barcelony odešel v roce 2017 35letý Lluis Enseanat, který se odstěhoval do Francie. Nyní pracuje na jednotce intenzivní péče v jedné nemocnici na předměstí Paříže, kde jeho čistá mzda činí zhruba 5500 eur (145.000 Kč). To je dvojnásobek toho, co si vydělal v Katalánsku. "Úřady by si neměly stěžovat, že lidé odcházejí do zahraničí, když jim nabízejí mizerné smlouvy," říká.

Hlavním důvodem pro odchod do zahraničí jsou peníze. Anna Dalmauová, která působí jako obvodní lékařka v Barceloně, říká, že si začala hledat práci na jihu Francie. Tam by si 29letá doktorka vydělala dvakrát tolik co nyní, kdy pobírá 2000 eur (53.000 Kč) hrubého.

Z jihoitalské Kalábrie do Německa se v roce 2014 odstěhoval i 29letý zdravotní bratr Francesco Saltari. Nyní pracuje v Hamburku, kde jeho čistá měsíční mzda činí alespoň 2000 eur plus příplatky za přesčasy a noční směny. V Kalábrii je průměrná mzda zdravotní sestry 1400 eur (37.000 Kč), tvrdí odbory. "V Německu vám navíc nabízejí kurzy zadarmo a s personálem zacházejí s respektem jak v nemocnicích, tak v sociálních službách," uvádí Saltari.

Ve státech jižní Evropy chyběly zdravotní sestry i před tím, než vypukla epidemie.

Podle nejvyšší rady zdravotních sester Španělsku chybí 150.000 sestřiček, aby dosáhlo evropského průměru. V letech 2010 až 2018 bylo v devíti zemích v zahraničí registrováno 75.000 španělských sester.

Italský odborový předák Antonio de Palma tvrdí, že Itálie by potřebovala 60.000 až 65.000 sestřiček. "Optimální průměrný poměr je jedna sestra na šest lůžek. V Itálii jsou i situace, kde na jednu sestru připadá 17 lůžek," tvrdí de Palma.

Podle portugalské profesní organizace zdravotních sester pracuje v zahraničí, a to především v Británii, 18.000 sestřiček. Jejich význam pro britské zdravotnictví vyzdvihl v dubnu premiér Boris Johnson, který při svém propuštění z nemocnice, kde byl hospitalizován s covidem-19, veřejně poděkoval jedná zdravotní sestře z Portugalska. "Nemůžeme i nadále kupovat ventilátory a vyvážet zdravotní sestry," říká předsedkyně profesní organizace zdravotních sester v Portugalsku Ana Cavacová.

Související

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 
Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

Více souvisejících

lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy