Moskva - Svět obletěla zpráva, že se při telefonickém rozhovoru ukrajinský prezident Petro Porošenko dohodl na trvalém příměří na Ukrajině s hlavou Ruska Vladimirem Putinem. Dokonce i akcie ruských a britských firem začaly růst. Pak ale přišel šok. Kyjev obsah rozhovoru poopravil a Kreml informaci o smíru zcela popřel.
Putin nicméně později vyzval povstalce i vládní jednotky, aby ukončily boje a dodal, že podle něj se obě strany mohou na mírovém řešení konfliktu dohodnout už tento pátek při jednáních v Minsku.
Senzačně znějící zprávu o příměří zveřejnila dopoledne Porošenkova prezidentská kancelář po telefonickém rozhovoru ukrajinského prezidenta s Putinem. Kreml sice telefonát potvrdil, ale dohodu o příměří popřel s vysvětlením, že Rusko není účastníkem ukrajinského konfliktu a příměří tedy uzavřít nemůže. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov pouze připustil, že ruský prezident a Porošenko se v telefonátu "do značné míry shodli na krocích, které mají k trvalému příměří vést".
Formulaci pak bez upozornění upravily i ukrajinské úřady, které z původní zprávy vypustily slova o dohodě o trvalém příměří a nově uvedly, že prezidenti se domluvili na "mechanismu dosažení příměří".
Vůdci samozvané Doněcké lidové republiky jsou podle agentury Interfax ochotni s Kyjevem o příměří jednat. "Vicepremiér" této povstalecké republiky Andrej Purgin ale agentuře RIA Novosti řekl, že Kyjev představitele separatistů s návrhem příměří vůbec neoslovil a případné zastavení palby proto zatím může být pouze jednostranné a pro povstalce nezávazné.Putin je dnes na návštěvě Mongolska a jeho mluvčí rozhovor s Porošenkem od začátku interpretoval jinak než ukrajinská strana. Podle něj se státníci jen shodli na dalším postupu.
To, že by příměří mohlo situaci na východě Ukrajiny vyřešit, zpochybnil mluvčí ministerstva obrany povstalecké Doněcké lidové republiky Vladislav Brig. Podle něj Porošenko nedokáže všechny ukrajinské jednotky přimět, aby přestaly bojovat.
Jeden z předáků proruských povstalců na východě Ukrajiny Miroslav Rudenko zprávu údajném příměří uvítal, podle agentury DPA ale řekl, že Kyjev nejdříve bude muset dokázat, že to s klidem zbraní myslí vážně.
Související
Katastrofální chyba Kyjeva. Porošenko promluvil o setkání Zelenského s Trumpem
"Ve volbách by prohrál." USA tlačí na Kyjev, aby vyměnil Zelenského. Diktátor není, volby nebudou, vzkazuje opozice
Petr Porošenko , Vladimír Putin , Ukrajinská krize
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 1 hodinou
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 1 hodinou
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 2 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 2 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 3 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 4 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 4 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 5 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 6 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 7 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 7 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 8 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 9 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 10 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
Pražská hromadná doprava od pondělí opět jezdí podle běžného jízdního řádu. Po většinu ledna a po celý únor totiž tramvaje a některé autobusy jezdily v mírně prodloužených intervalech.
Zdroj: Jan Hrabě