Vyšetřování nehody letounu s šéfem Totalu pokračuje. Na dráze byly dva pluhy

Moskva - Na dráze moskevského letiště Vnukovo byly v době havárie letounu s šéfem Totalu Christophem de Margeriem dva sněžné pluhy a o jednom z nich piloti očividně věděli. Informoval o tom dnes list Kommersant s odvoláním na své zdroje mezi vyšetřovateli.

Dispečeři letiště prý věděli, že vedle dráhy francouzského letounu se pohybují dva sněžné pluhy. Jejich posádka nalezla několik nefungujících signálních lamp, které se rozhodla dopravit k technikům na konci ranveje.

Když se řidiči s vozy vraceli, překřížili vzletovou dráhu v době, kdy piloti akcelerovali. První z pluhů údajně letoun těsně minul, zatímco druhý zavadil o křídlo stroje.

Tyto nové údaje se podle Interfaxu shodují se čtvrtečním prohlášením Alexeje Morozova z MAK, který řekl, že piloti si všimli sněžného pluhu 14 sekund poté, co se s letadlem dali do pohybu, ale nijak je to nerozptýlilo. Za dalších 14 sekund se podle Morozova havárie stala. Interfax míní, že letadlo se očividně srazilo s druhým sněžným pluhem.

Nehodu nepřežil de Margerie, který byl jediným pasažérem, a ani tři členové posádky. Krátce po nehodě byl zadržen řidič pluhu, později policisté zadrželi ještě čtyři další pracovníky letiště, mimo jiné šéfa správy a vedoucího letového provozu.

Podle televize LifeNews prý letoun narazil do sněžného pluhu levým křídlem. "Kdyby něco viděli, nesrazili by se," usoudil jeden z letištních dispečerů. Úlomky stroje jsou prý rozsety ve vzdálenosti až 200 metrů od místa srážky.

De Margerie se podle serveru newsru.com zasazoval za pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli.

Související

Více souvisejících

Total (ropná společnost) Christophe De Margerie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy