Putin přiznal: Janukovyčovi s útěkem pomohli Rusové

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin poprvé přiznal, že po únorovém převratu na Ukrajině země eskortovala svrženého prezidenta Viktora Janukovyče do ruského exilu. Důvodem byla podle prezidenta obava, že se ukrajinský prezident stane obětí vzbouřené opozice.

Janukovyč se z nepokojné metropole nejprve přesunul na Krym, kde pobyl několik dní, uvedl Putin. "Řeknu to otevřeně: požádal pak o převoz do Ruska, čemuž jsme vyhověli," řekl ruský prezident. Ruské pohnutky byly podle šéfa Kremlu humanitární.

"V Kyjevě se přece vraždilo, pálili tam lidi zaživa. V takové situaci nemělo smysl, aby se Janukovyč do Kyjeva vracel," řekl podle médií Putin.

Janukovyč se podle tehdejších zpráv ukrajinských médií tajně odebral do ruského města Rostov na Donu s úzkou skupinou svých nejvěrnějších. Ve městě, které leží asi 120 kilometrů od ukrajinských hranic, žije podle dostupných informací dodnes.

Podle původních informací měl Janukovyč pobývat v prezidentském sanatoriu Barvicha nedaleko Moskvy. Městečko je tradiční baštou ruské politické elity a mnoho vysokých představitelů země tam má své rezidence. V jedné z přepychových vil se měl nacházet právě i svržený ukrajinský vůdce.

Následně ale přišla ruská média s novým tvrzením o místě jeho pobytu. Žije prý v poměrně skromných podmínkách v Soči. Nemá to tak daleko ani na Ukrajinu, ani do ruského Rostova na Donu, kde v uplynulých týdnech několikrát vystoupil se svým prohlášením.

Exprezident Janukovyč přiznal, že ruská vojska pozval na Krym právě on. Dokonce, že o to požádal prezidenta Vladimira Putina. Normálně se tomu říká velezrada a za to by měl přijít provaz nebo kulka, a tam, kde se nepopravuje, by mělo následovat doživotní vězení. Ukrajinská prokuratura dále viní Janukovyče z toho, že vydal v únoru rozkaz bezpečnostním silám, ať střílí do demonstrantů. Pokud mu bude dokázán i tento zločin, nezbývá, než hnát bývalého prezidenta k mezinárodnímu soudu.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Viktor Janukovyč

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 52 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy