"Novinovým titulkům tento týden dominoval směnný kurz rublu k dolaru, který padl k novému rekordu 42 rublů za dolar. S ohledem na mimořádné události minulých měsíců, proč by měl kdokoliv krom historiků zájem ohlédnout se zpět k jaru a létu 1991 a zamyslet se nad tím, co nás ta doba může naučit o světovém řádu, mezinárodní bezpečnosti ruské historii a cestě jejího rozvoje?" začíná svůj komentář pro server Moscow Times ruský profesor ekonomie Konstantin Sonin. Prorektor Vysoké školy ekonomické v něm rozebral důvody současné hospodářské krize v Rusku.
Tři ruské krize
"Proč je nyní vhodné připomenout si počátek 90. let? Důvodem je to, že Rusko v posledních dvou desetiletích zažilo tři velké hospodářské krize a ta současná nejvíce připomíná nikoliv ty poslední dvě v letech 1998 a 2008, ale tu první, která nastala před 20 lety a přispěla ke kolapsu Sovětského svazu," míní ekonom.
"Analytici na příchod krizí v letech 1998 a 2008 upozorňovali několik měsíců dopředu, ačkoliv si veřejnost pamatuje, že první z nich začala 17. srpna 1998 a druhá na přelomu října a listopadu 2008, kdy se napětí na globálních trzích rychle přelilo do ruské ekonomiky a vedlo k tvrdému propadu průmyslové výroby a vlně nezaměstnanosti," připomíná expert.
"Každý si pamatuje datum 19. srpna 1991, kdy se silovici a konzervativní prosovětští členové vlády pokusili převzít moc pučem, aby následně sledovali, jak jejich naděje rychle vadnou. Nicméně s touto událostí nebyl spojen žádný ekonomický otřes," dodává Sonin.
"Většina Rusů - běžných občanů i členů vládnoucí elity - zřejmě označí leden 1992 jako zlomový bod, kdy se hospodářské problémy, které existovaly již dva roky, dostaly do popředí a bývalý sovětský ekonomický model přestal pracovat. Navzdory široce rozšířenému mýtu centrálně řízené hospodářství neukončil bývalý premiér Jegor Gajdar: Přestalo fungovat ještě dříve, než nastoupil do úřadu. Ekonomické problémy počátku 90. let se tak daly do pohybu dlouho předtím, skrze pozvolný rozklad sovětského hospodářství," domnívá se profesor.
Západní sankce nejsou příčinou
"Stávající krize je stejným, pozvolným typem a hospodářské zpomalení ve skutečnosti začalo již dávno. Čtvrtletní růst se začal propadat po prezidentských volbách v roce 2012 a stavu totální stagnace dosáhl v roce 2014. Zpomalení bylo jednoduše přirozené," uvádí komentář.
"Zaprvé, růst začal z velmi nízkých hodnot a zadruhé, Rusko vyčerpalo možnosti svého růstu z první dekády nového tisíciletí. Především nevyužilo svou pracovní sílu a produkční kapacity podobně jako stoupající cenu ropy. Pro další hospodářský růst jsou nezbytné investice," deklaruje Sonin.
"Zároveň je však nemožné přilákat investice bez zlepšení veřejných institucí. Z ekonomického hlediska to zahrnuje obchodní právo, nezávislé soudy a policejní sbor neprosáknutý korupcí. Z politického pohledu jsou pak nutná nezávislá média a vláda, která je odpovědná lidu," vyjmenovává některé klíčové nedostatky současného Ruska ekonom.
"Rusko se však vydalo přesně opačným směrem, což vyústilo v to, že se ekonomický růst téměř zastavil ještě předtím, než se země ocitla v mezinárodní izolaci. Zahraniční sankce, narůstající nejistota autorit a nefunkční odpověď vedly k začátku krize, podobně jako v roce 1991, ačkoliv to opět není všem ještě jasné. Zdá se tak, že i historici nám mohou říct hodně zajímavých věcí o současném dění," končí profesor.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 59 minutami
Trump se sejde s Putinem
před 1 hodinou
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 3 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 3 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák