"Zlověstné mraky se minulý týden zatáhly nad rozhlasovou stanicí Echo Moskvy. Je to vážné, jelikož Rusko má nyní pouze jediný opozičně orientovaný televizní kanál, Dožď, jedny podobné noviny, Novaja Gazeta, jediný podobný magazín, The New Times a jedinou podobnou rozhlasovou, právě Echo Moskvy. Takže pokud se této stanici cokoliv stane, v již tak skromném ranku ruských svobodných médií se objeví značná trhlina," tvrdí ve svém komentáři Andrej Malgin, ruský novinář, literární kritik a blogger. Obavu o budoucnost svobodných médií pod Putinovým režimem prezentoval na serveru Moscow Times.
Vyšší spravedlnost
"Důvodem pro skandál okolo Echo Moskvy byla věta, kterou si jeden ze zaměstnanců stanice dovolil napsat na svůj Twitter. Uvedl, že když se dozvěděl o smrti jednoho ze synů ředitele Kremlu, Srgeje Ivanova, zjistil, že existuje vyšší spravedlnost. Ačkoliv nenabídl žádné další vysvětlení, čtenáři pochopili význam," píše Malgin.
"Věděli, že před několika lety Ivanovův syn přejel autem starou ženu na přechodu pro chodce před mnoha svědky. Nejenže nebyl potrestán za svůj čin, ale navíc vytvářel nátlak na vyšetřovatele i pozůstalé a zašel dokonce tak daleko, že vznesl falešné obvinění proti zeťovi mrtvé ženy, který ho údajně na místě fyzicky napadl. Nyní se Ivanovův syn utopil v moři," objasňuje novinář.
"Je pochopitelně nevhodné umisťovat na Twitter takovéto komentáře, což si autor sám brzy uvědomil a příspěvek o pár hodin později smazal. Ale i tento krátký čas stačil k zahájení řetězce stupňujících se reakcí. Dceřiná firma Gazpromu, Gazprom Media, drží akcie Echo Moskvy. Michail Lesin, šéf Gazprom Media nařídil hlavnímu editorovi Echo Moskvy, Alexeji Venediktovovi, aby zaměstnance, který zprávu zveřejnil, vyhodil. To Venediktov pochopitelně odmítl. Zaprvé, zaměstnanec má právo zveřejňovat na svém soukromém Twitteru cokoliv, co uzná za vhodné. A zadruhé, zaměstnanec o němž je řeč byl jedním z jeho nejlepších novinářů," uvádí blogger.
"Lesin nepochybně očekával, že Venediktov na jeho příkaz zareaguje buď vyhozením zaměstnance, nebo vlastní rezignací. V zápětí svolala řídící rada Echo Moskvy mimořádnou schůzku, aby projednala otázku hlavního editora i celou koncepci vysílání. Lesin v jednom rozhovoru odhalil, že by mu nevadilo, kdyby se z Echo Moskvy stala hudební stanice. Tím dal všem najevo, že představitelé režimu čekají na příležitost, jako nepohodlnou stanici zavřít a ten tweet byl záminka, kterou potřebovali," myslí si kritik.
Dávat prostor Putinovým zastáncům není záchrana
"Mějme na paměti, že před pár měsíci úřady zakročily proti televizi Dožď z podobně triviálních důvodů, což vyústilo v situaci, že téměř každý operátor kabelové televize odmítl kanál vysílat, jelikož by se to mělo za následek odchod zadavatelů reklamy a ztrátu příjmů," připomíná komentář.
"Každý netrpělivě očekává, jak současný konflikt skončí a zdá se, že Lesin a Venediktov dosáhli zákulisní kompromisní dohody. Mě však více zajímá něco jiného - především skutečnost, že při existenci množství prokremelských rozhlasových stanic, které striktně zakazují promluvit jakýmkoliv členům opozice, Echo Moskvy, jediná nezávislá stanice, stále vysílá stanoviska mnoha pro-putinovských poslanců Státní dumy," uvádí novinář.
"Venediktov opakovaně sdělil posluchačům, kteří ho obviňovali z plýtvání drahocenným vysílacím časem, že tyto komentáře vysílá v zájmu zachování objektivity. To tvrdí veřejně. Ale soukromě přiznává, že tak činí ve strachu, aby úřady stanici nezakázaly," útočí komentátor.
"Je však pravdou, že toto nezachránilo ani televizi Dožď, kde se rovněž objevovali obhájci Putina - a rozhodně to nezachrání Echo Moskvy. Osud rozhlasové stanice nezávisí na prokremelských ani protikremelských komentátorech, ale pouze na tom, jak daleko úřady chtějí dotáhnout svůj hon na čarodějnice. Rozkročit se nad plotem v Putinově Rusku totiž nikdy nikoho nezachránilo," končí chmurnou vyhlídkou Malgin.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
Rusko , Echo Moskvy , Svoboda médií
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 53 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák