"V posledních letech existence Sovětského svazu, kdy jsem působila jako zahraniční dopisovatelka v Moskvě, byl ústředním tématem mých reportáží strach a jeho postupné mizení v éře glasnosti. Existoval snad podobný příběh? Celý národ, utlačovaný a udržovaný v tichosti po desetiletí konečně dostával skutečné zprávy o dříve zapovězených tématech. Strana brzy zjistila, že její kontrola je vyřazena z provozu kolektivním a mnohdy opovážlivým počínáním novinářů, historiků, ochránců přírody, náboženských vůdců a dalších, kteří si poprvé mohli vyzkoušet svobodu slova," vzpomíná na konec komunistického režimu v SSSR profesorka žurnalistiky Ann Cooperová z Columbia University. V komentáři pro server Moscow Times se vyjádřila ke svobodě médií v současném Rusku.
Nástup nových norem
"A tak lidé mluvili - nekonečně, svobodně, o všem. Dlouhá bitva mezi lidem a státem o kontrolu zpráv a informací skončila. A vítězem byli lidé. Opustila jsem svou reportérskou pozici v Moskvě měsíc poté, co se v srpnu 1991 nepodařilo realizovat puč. Byla jsem si jistá, že otevřenost je novou normou. Nebyla, jak jsem zjistila během několika následujících návštěv," píše novinářka.
"Když jsem na žádost amerického ministerstva zahraničí navštívila Rusko minulý měsíc, abych promluvila s ruskými novináři a studenty, nic mě nevarovalo před posledními normami - podezíravost vůči Západu jako za studené války, bezohledná vláda snažící se potlačit posledních pár nezávislých hlasů v médiích, propagandistický výklad světových událostí ve státních médiích," uvádí profesorka.
"Od přelomových událostí srpna 1991 uplynula dlouhá doba. Tehdy byli novináři mezi těmi, kdo říkali mocným pravdu. Při mé poslední návštěvě minulý měsíc, organizované Ruskou unií novinářů, jsem se setkala s mladými reportéry a studenty žurnalistiky, kteří si snad jednou vezmou inspiraci z těch odvážných časů. Ale bohužel většina z těch mladých novinářů, s nimiž jsem hovořila, ukazovala, že na dnešní mediální scéně v Rusku není čím se inspirovat," tvrdí Cooperová.
"Pokud nemají reportéři svobodu kritizovat autority, jaká je dnes funkce reportéra, zeptala se mě jedna mladá studentka v Moskvě. Neměla jsem pro ni dobrou odpověď. Stejně tak jsem nedokázala reagovat na Voroněžské státní univerzitě žurnalistiky, kde mou přednášku o sociálních médiích a novinařině narušilo několik uprchlíků z východní Ukrajiny. Jedna skupina se oháněla anglicky psaným plakátem Stop neonacismu na Ukrajině," popisuje své zážitky novinářka.
"Na každé z mých přednášek byly otázky zabalené v komentářích o ukrajinských fašistech a amerických konspiracích. Jistý starší spisovatel ve Vladimiru chtěl vědět, zda souhlasím s jeho názorem, že fašismus na Ukrajině je největší hrozbou, kterou dnešní světoví žurnalisté čelí. Nesouhlasila jsem," dodává Američanka.
Brutální informační válka
"Pak tam padaly konstantní dotazy, proč Amerika vede informační válku proti Rusku. Za hlavní důkaz této války je předkládáno tvrzení, které jsem slyšela pořád dokola, že americká média obviňují Rusko ze letní sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou. Americká média Rusko pochopitelně neobviňují. Informují o různých teoriích,c o se stalo. Jejich rolí není nikoho obviňovat," deklaruje Cooperová.
"Já věřím, že informační válka naopak probíhá v Rusku a je velmi brutální. Tuto informační válku vede ruský stát svými speciálně ušitými zákony ohledně médií. Začalo to v roce 2000 převzetím televize NTV a pokračuje dnes ohrožováním Vedomosti, Dožď, Echo Moskvy a hrstky dalších médií, která stále bojují za své poslání informovat ruskou veřejnost," míní komentář.
"Tyto akce jsou zdokumentovány Výborem pro ochranu novinářů sídlícím v New Yorku - skupiny hájící rovné příležitosti, která protestovala i momentě, kdy ukrajinská vláda umlčovala ruská média," připomíná profesorka.
"Ale protesty z New Yorku nezachrání nezávislost Doždě či Vedomosti. K tomu si Rusové musí vzpomenout na tu krátkou dobu otevřenosti, kdy lidé toužili povstat a od veřejných osob požadovali důvěryhodnost. Musí vést novou informační válku k ochraně nezávislých hlasů, které jsou stále slyšet, dříve než všechny zmizí," apeluje závěrem Cooperová.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 6 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák