Rusko v ohrožení? Analytik varuje a hovoří o časované bombě

"Mark Geleotti ve svém článku nedávno zveřejněném na serveru Moscow Times tvrdí, že Islámský stát zatím nepředstavuje žádnou hrozbu pro Rusko. Skutečnost, že čečenští a dagestánští polní velitelé nedávno zavrhli Kavkazský emirát a přísahali věrnost Islámskému státu považuje za relativně nevýznamnou. Galeoti míní, že výměna Kavkazského emirátu za Islámský stát v praxi znamená jen velmi málo, jelikož Islámský stát momentálně neusiluje o zahraniční expanzi a nedávný útok na Groznyj (4. prosince 2014, pozn.) byl vojenským fiaskem," parafrázuje bezpečnostní analytik a expert na ruský prostor Blake Holley. Ve svém komentáři pro server Moscow Times uvedená tvrzení zpochybňuje. Podle jeho názoru naopak na Kavkaze tiká časovaná bomba.

Export násilí

"Militanti mají dva hlavní důvody proč se přiklonit k Islámskému státu. Prvním je očekávaní lepšího financování. Od doby, kdy vypukla válka v Sýrii, mezinárodní džihádistická síť lije do konfliktu peníze na úkor ostatních islamistických organizací. Druhým důvodem je to, že militanti žijí uzavření v radikální dozvukové komoře, naslouchají a nebaví se o ničem jiném než o džihádu a islámských hodnotách. Proto se stále více radikalizují a pravděpodobně se domnívají, že Islámský stát je blíže jejich hodnotám. Aliašab Kebekov, vůdce Kavkazského emirátu, odsoudil sebevražedné útoky, především ty páchané ženami. Polní velitelé jsou zřejmě naštvaní, jelikož naopak chtějí dále eskalovat své násilí," myslí si odborník.

"Zadruhé, Islámský stát jednoznačně usiluje o export násilí a teroru do zahraničí. Každý týden se na jeho profilech na sociálních sítích objevují příspěvky povzbuzující jeho stoupence k teroristickým útokům, ať již ve formě skutečného násilí, či pouze jeho hrozby s cílem obecně vystrašit obyvatelstvo. Takováto prohlášení mají souhlas vysoce postavených militantů Islámského státu. Daný typ teroru je dvousečný nástroj. Jeho prvním cílem je jednoduše děsit obyvatele. V průběhu času se tak společnost začne být apatická k vyjícímu vlkovi a v takovém momentě bude mít skutečný útok devastující účinky," předpokládá Holley.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Zatřetí, útok na Groznyj byl neúspěchem pouze z čistě teroristického či vojenského hlediska. Pokud na něj však pohlížíme jako na povstaleckou akci, můžeme jej hodnotit tak, že jednoznačně prospěl cílům militantů. Z krátkodobého hlediska bylo jeho záměrem ponížit a frustrovat ruského prezidenta Vladimira Putina, který nepochybně působil zkroušeně, když druhý den ráno hovořil k národu. Ale mnohem důležitější je, že útok ukázal slabost čečenského lídra Ramzana Kadyrova - přímo pod nosem mu militanti zahájili rozsáhlý útok na jeho město," konstatuje analytik.

Na Kavkaze tiká časovaná bomba

"Dlouhodobé důsledky (útoku na Groznyj) mohou být náhodné, nicméně se jich podařilo dosáhnout. Militanti zaznamenali taktické vítězství, když zničili Tiskový dům, symbolickou strukturu reprezentující moc stát. Bezpečnostní složky zdevastovaly celou budovu jen proto, aby zabily sedm ozbrojenců. Navíc Kadyrov po útoku oznámil novou politiku mimosoudních trestů pro rodinné příslušníky údajných teroristů - tato taktika přitom v jiných konfliktech vedla obyvatelstvo k semknutí se okolo teroristů, nikoliv okolo státu. To také vzbudilo nežádoucí mezinárodní reakci a pozorovatelé upozorňují na negativní aspekty této politiky, co se lidských práv týče. Teroristé dlouho využívají tuto strategii a snaží se vyprovokovat své odpůrce k přehnané reakci," připomíná expert.

"Galeotti naznačuje, že snižující se počet útoků v (kavkazském) regionu znamená pokles teroristické hrozby jako takové. Osobně bych nicméně řekl, že k omezení počtu útoků ve skutečnosti vedl především nedostatek financí po vypuknutí války v Sýrii a Iráku. Trend se obrátí, jakmile budou mezinárodní džihádisté opět schopni posílat peníze na Severní Kavkaz. Toto, stejně jako budoucí návrat množství ozbrojenců, kteří momentálně bojují (na Blízkém východě), jsou důvody, proč je Islámský stát časovanou bombou, která vybuchne na Severním Kavkazu," varuje závěrem komentáře Holley.  

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

Rusko čečensko Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy