Curych - Švýcarský statistický úřad zveřejnil nová čísla o struktuře obyvatelstva. 35 procent populace této alpské země pochází z imigrace.
V dokumentu se uvádí, že v roce 2013 žilo ve Švýcarsku 6,8 milionu lidí ve věku nad 15 let a 2,4 milionu z nich byli imigranti nebo jejich potomci. Čtyři pětiny této části populace se podle OFS narodily v zahraničí. Zbylá pětina se narodila ve Švýcarsku, ale rodiče těchto osob pocházejí ze zahraničí.
Během deseti let se podíl těchto přistěhovalců zvýšil o osm procentních bodů z 29 procent na 35 procent, upřesňuje úřad ve zveřejněném materiálu. V roce 2003 bylo v zemi 1,7 milionu imigrantů.
Úřad dodává, že věkový průměr "přistěhovalecké populace" je nižší, 44 let, než populace "starousedlíků", 49 let. Z přistěhovaných cizích státních příslušníků jsou nejvíce zastoupeni Italové a Němci (po 11 procentech), Portugalci (osm procent) a Francouzi (čtyři procenta).
Psali jsme: Švýcaři v referendu překvapiliŠvýcarsko je jednou z nejsvobodnějších ekonomik na světě. V Indexu ekonomické svobody se pro rok 2013 nachází na pátém místě a uzavírá skupinu svobodných států. Úspěch švýcarské ekonomiky tkví v důsledném dodržování vlastnických práv, otevřenosti trhů, liberální ekonomice (nezaměstnanost je pod pěti procenty) a dobré měnové politice (naměřená inflace za rok 2012 byla pouze 0,2 %).
Svoboda politických názorů i vyznání není nijak omezena, podle nového dodatku ústavy se ovšem nesmí stavět minarety. Švýcarsko je známo jako neutrální země, do OSN vstoupilo teprve v roce 2002. Je členem EFTA, ale na rozdíl od ostatních členů tohoto sdružení není členem Evropského hospodářského prostoru.
Související
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 1 hodinou
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 1 hodinou
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 3 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
včera
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
Málo vídaný počin se povedl kriminalistům z pracovní skupiny Tempus. Objasnili totiž dlouhodobě nevyřešený případ pokusu o vraždu, ke kterému došlo v Hrádku nad Nisou v roce 2007. Věc je nicméně promlčena, takže pachatel unikne spravedlnosti.
Zdroj: Jan Hrabě