"Kyperský prezident Nicos Anastasiades minulý týden navštívil Moskvu, aby propagoval obchod a bilaterální vztahy s Ruskem. Obě země podepsaly velké množství dohod, od velmi medializované smlouvy o vojenské spolupráci, která umožní ruskému námořnictvu vplouvat do kyperských přístavů, po memorandum o pochopení mezi ruskou a kyperskou zahraniční agenturou pro podporu přímých investic," začíná svůj komentář Ian Ivory, finanční expert a analytik Goltsblat BLP. Na serveru Moscow Times v něm analyzoval riziko, které pro Rusko plyne z hospodářských otřesů v Řecku a právě na Kypru.
Politická příležitost pro Kreml
"Další podepsané dokumenty vytýčily plán pro spolupráci v oblastech vědy a technologie, vzdělání a obchodu, přičemž kladly důraz na příležitosti a chuť k bližšímu svazku mezi Moskvou a Nikósií," připomíná Ivory.
"Mezitím titulkům zpráv nadále dominovala budoucnost Řecka. Ačkoliv se na poslední chvíli podařilo dosáhnout kompromis s ministry financí eurozóny, tato záchranná síť - pokud ji schválí jednotlivé členské státy Evropské unie - bude fungovat pouhé čtyři měsíce a Řecko stále čelí těžkému boji, kdy musí navrhovat a realizovat soubory hospodářských reforem, které uspokojí jeho mezinárodní věřitele," konstatuje analytik.
"Hospodářství Kypru, které se stále zotavuje z paralyzující bankovní krize, je úzce spojeno s tím řeckým a bylo by těžce postiženo jakýmkoliv 'Grexitem' (tzn. odchodem Řecka) z eurozóny či dokonce samotné Evropské unie. Jedna rovina, která je mnoha komentátory přehlížena, jsou velmi zásadní důsledky, které potíže Řecka a Kypru přináší Rusku," píše finančník.
"Tváří v tvář posledním událostem v (egejském) regionu se pro Rusko objevuje politická příležitost. Nová vláda Syrizy v Řecku vystupuje proti sankcím EU vůči Rusku. Je na ně pohlíženo jako na něco, co mimo jiné poškozuje řecké turistické odvětví - před nedávným propadem rublu Řecko každý rok navštívilo více než milion ruských turistů - a řecký vývoz zemědělských produktů," uvádí Ivory.
"Nový řecký premiér Alexis Tsipras se již nechal slyšet, že Kypr a Řecko by mohly vytvořit most mezi Ruskem a EU. V předvečer své návštěvy v Moskvě kyperský prezident Nicos Anastasiades rovněž vyjádřil svůj nesouhlas se sankcemi a jejich dopadem na malé členy EU. Zvěsti o řeckém odchodu z NATO a možnosti zřízení ruských vojenských základen na Kypru - ačkoliv toto kyperská vláda již popřela - dále zvyšují napětí o další stupeň, či dva," míní expert.
Krach Řecka by měl pro Rusko ničivé důsledky
"Nicméně pro Rusko existuje nebezpeční plynoucí ze zveličování pozitiv. Navzdory kyperské hospodářské hrůze z let 2012-2013 - můžeme debatovat, zda byla způsobena do značné míry finančními otřesy v Řecku - země zůstává jednou z klíčových destinací pro ruské peníze. Závislost kyperské hospodářství na Řecku není tajemstvím, takže oživený strach z Grexitu povede k vážným obavám. Opakování bankovní krize může být koncem Kypru jakožto zahraniční destinace ruského byznysu," předpovídá komentář.
"Ruský ministr financí Anton Siluanov v lednu prohlásil, že nevylučuje nabídku finanční pomoci Řecku. S ohledem na současné hospodářské potíže Ruska to nyní nevypadá, že by k ní mohlo dojít v brzké době. Ruská vláda zároveň již aktivně prosazuje politiku stažení a repatriace ruských peněz a daňových plateb a toto příliš nekoresponduje s historickým trendem kyperských offshoreových struktur ruských firem. Na širší úrovni by doprovodné negativní efekty plynoucí pro ruskou ekonomiku z Grexitu pravděpodobně byly ničivé," varuje Ivory.
"(Ruská) ekonomika se již nachází pod tlakem padajících cen ropy a západních sankcí a další událost typu krachu banky Lehman Brothers v Evropě a následně na globálních trzích je tím posledním, co obléhané ruské hospodářství momentálně potřebuje. Politické vztahy se mohou nacházet na samotném dně, ale EU jakožto odchodní blok zůstává do značné míry ruským největším odchodním partnerem a Rusko by otřesům v Řecku neuniklo, ať by dělalo cokoliv," konstatuje závěrem analytik.
EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak ze západní, tak z ruské perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách. Děkujeme za pochopení.
Související
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 1 hodinou
Trump se sejde s Putinem
před 2 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 4 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 4 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
včera
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
včera
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
včera
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
včera
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
včera
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy.
Zdroj: Libor Novák