Krize na ruském kosmodromu skončila. Pořádek nastolen, pochválil se vicepremiér

Moskva - Dělníci, kteří pracují na stavbě nového ruského kosmodromu Vostočnyj, dnes ukončili stávku kvůli nevyplaceným mzdám. Zaměstnavatelé jim dlužili devět milionů rublů (přes čtyři miliony korun).

Stávka na kosmodromu, která počátkem dubna přerostla v hladovku, vyvolala rozruch, který dolehl až do Moskvy. Premiér Dmitrij Medveděv nařídil vicepremiérovi Dmitriji Rogozinovi, aby dal věci do pořádku. Rogozin pak přímo na staveništi propustil ředitele stavební firmy a dělníky přesvědčil, aby se vrátili do práce. Viníky slíbil potrestat.

Vyšetřovatelé mezitím vzali do vazby šéfa další stavební firmy - nevyplacení výplaty za nejméně dva měsíce je totiž v Rusku trestný čin, za který mohou hrozit až tři roky za mřížemi.

"Pořádek byl nastolen," pochválil se Rogozin na Twitteru. Dříve na poradě ohlásil, že stavba bude pečlivěji kontrolována, aby podle plánu mohla z kosmodromu odstartovat první nákladní raketa ještě letos v prosinci.

Podle šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Igora Komarova ale zpoždění za plánem výstavby kosmodromu momentálně činí 120 dnů. Chybějí prý také účty za práce za desítky milionů rublů.

Stavba nového kosmodromu však čelí i vážnějším potížím, které podle Rogozina zavinilo ještě předchozí vedení ministerstva obrany. To do čela stavby podle něj jmenovalo lidi věnující se "částečně rozkrádání", namísto plnění strategického úkolu od prezidenta a vlády. Rogozin také pohrozil "dodatečnými opatřeními ke zvýšení odpovědnosti" za zpoždění při výstavbě kosmodromu.

Kosmodrom Vostočnyj se začal budovat v roce 2010 a podle agentury TASS by jeho stavba měla být ukončena k letošnímu 30. listopadu. Vůbec poprvé by z Vostočného měla raketa vyletět do vesmíru už letos v prosinci za přítomnosti prezidenta Vladimira Putina. Vostočnyj má Rusko zbavit závislosti na kosmodromu Bajkonur, který leží na území sousedního Kazachstánu.

Související

Více souvisejících

Rusko Vostočnyj (nový ruský kosmodrom) stávka

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 34 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy