Moskva - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nepodepisoval zákon o nežádoucích nevládních organizacích. Ten podle kritiků kriminalizuje ruskou opozici.
Pokud podle OBSE zákon vstoupí v platnost, budou v Rusku ohrožena základní demokratická práva.
Kontroverzní zákon, který po dolní parlamentní komoře dnes odhlasoval i ruský senát, staví mimo zákon nevládní organizace, které za nežádoucí označí generální prokuratura. Mohou být postiženy pokutami, jejich funkcionáři mohou být odesláni k nuceným pracím nebo až na šest let do vězení.
Do kategorie nežádoucích se mohou dostat prakticky jakákoli domácí či mezinárodní hnutí, která podle prokuratury ohrožují ruský ústavní pořádek nebo bezpečnost státu.
Zmocněnkyně OBSE pro svobodu tisku Dunja Mijatovičová v prohlášení uvedla, že nejasné a příliš obecné formulace zákona mohou "ohrozit široké spektrum demokratických práv, včetně svobody slova a tisku". Vyzvala prezidenta, aby zákon vetoval "v zájmu zachování plurality".
Související
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
Vladimír Putin , OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
před 2 hodinami
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
před 3 hodinami
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 5 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 6 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 6 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 7 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 8 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 9 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 9 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 10 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 11 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 12 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 12 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 13 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 15 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Americké velvyslanectví v Bagdádu vydalo naléhavou výzvu všem občanům USA, aby opustili Irák, jakmile to bude bezpečné. Do doby, než se podmínky pro odjezd stabilizují, mají Američané v zemi vyhledat bezpečný úkryt a setrvat v něm. Toto varování přichází v momentě, kdy se irácká bezpečnostní situace prudce zhoršuje vlivem probíhajícího regionálního konfliktu.
Zdroj: Libor Novák