Vídeň – Podle německého ministra zahraničí Frank-Waltera Steinmeiera není jasné, zda mají všichni účastníci jednání o íránském jaderném programu dostatek odvahy k dosažení konečné dohody. Íránská delegace ve Vídni dala podle agentury AP jasně najevo, že ve dvou základních bodech neustoupí - v otázce mimořádných kontrol a možnosti obnovení sankcí.
Pokud se Írán dohodne na omezení svého jaderného programu, mají být zrušeny mezinárodní sankce proti němu. Vyjednávací země - USA, Británie, Francie, Rusko, Čína a Německo, ale počítají s postupným rušením sankcí vázaným na plnění dohody. Írán chce sankce zrušit hned po uzavření dohody. Vyjednávači také chtějí, aby měli inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přístup i do vojenských zařízení, která jsou údajně k jaderným aktivitám využívána.
S tím má ale Teherán problém. Agentura už nyní do íránských provozů své inspektory posílá podle předem dohodnutého režimu. Pokud tedy země žádaní mimořádnou inspekci, znamená to podle nejmenovaného člena íránské delegace, že agentuře nedůvěřují.
Írán tento požadavek navíc považuje za ohrožení suverenity státu. Šéf MAAE Jukija Amano prý teheránu rozumí a chce přednést návrhy, které by současné překážky odstranily.
Steinmeier prohlásil, že "zůstává nezodpovězena otázka, zda bude na konci jednání mezi všemi dost vůle a odvahy" uzavřít dohodu.
Podle francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse jednání "pokročila, ale neskončila". "Vrátím se v neděli večer a doufám, že budeme schopni najít řešení, které povede k dohodě," řekl. Jeho čínský kolega Wang I prohlásil, že zbývá vyřešit obtížné otázky. Doufá ale, že se nakonec podaří dohodu vyjednat.
Britský ministr zahraničí Philip Hammond se nechal slyšet, že průlom v jednáních nenastal. Hammond jednal s šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym, který pak odpoledne jednal s íránským ministrem Mohammadem Džavádem Zarífem.
Večer z Vídně odjel také náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který vedl ruskou delegaci. Podle něj je dohoda na dosah. "Nemohu předpovědět, kolik hodin si vyřešení této záležitosti vyžádá. Všechny strany jsou ale toho názoru, že to bude vyřešeno v nejbližších dnech," řekl Rjabkov. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se do Vídně nechystá, za Rusko bude jednat sám Vladimir Putin, který se s představiteli Íránu sejde za týden v Ufě.
Související
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Volby v Maďarsku: Úřady zveřejnily první výsledky, sečtena jsou necelá tři procenta hlasů
Aktualizováno před 49 minutami
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 2 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 3 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 5 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 7 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 8 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 9 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 11 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 12 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
V pákistánském Islámábádu se právě píší dějiny moderní diplomacie. Zdroje z britské BBC potvrdily, že v přísně střežené diplomatické „červené zóně“ byla zahájena očekávaná jednání mezi Spojenými státy a Íránem. Ačkoliv jsou rozhovory zatím nepřímé a probíhají prostřednictvím pákistánských prostředníků, samotný fakt, že obě strany zasedly k jednacímu stolu, vzbuzuje ve světě opatrný optimismus.
Zdroj: Libor Novák