Rusko tvrdě zaplatí? Putin přecenil karty a je zranitelný, varuje ekonom

"Přečteme-li si světový tisk, jeden by si myslel, že poslední dva roky byly pro ruského prezidenta Vladimira Putina dobré. Rusko kontroluje Krym a destabilizovalo velkou část východní Ukrajiny. Padající ceny ropy možná způsobily zmatek v ruských financích, ale zdá se, že Putinova domácí podpora zatím neutrpěla," začíná svůj komentář pro server Moscow Times ekonom Paul R. Gregory. Profesor z Houston Univerzity v něm shrnul problémy, kterým ve skutečnosti Rusko kvůli svým kontroverzním akcím aktuálně čelí.

Jedna žaloba za druhou

"V roce 2014 například Evropský soud pro lidská práva (ECHR) vynesl 129 rozhodnutí v neprospěch Ruska a (letos) v lednu Rada Evropy zbavila Rusko jeho hlasovacího práva kvůli porušování mezinárodních zákonů. Jak se tyto verdikty hromadí, začínají představovat hrozbu pro ruské mezinárodní postavení, jeho finanční kondici a Putina samotného," konstatuje Gregory.  

"Tato rozhodnutí nejsou ryze symbolická. V červenci 2014 Stálý rozhodčí soud v Haagu nařídil Rusku zaplatit 50 miliard dolarů bývalým akcionářům ropné společnosti Jukos za nelegální bankrot firmy a předání jejích aktiv Rosneftu, státem ovládané těžařské firmě. Na svém vrcholu v roce 2003 měl Jukos hodnotu 30 miliard dolarů. Verdikt je největší, jaký kdy rozhodčí soud vynesl a nelze se proti němu odvolat. V červnu 2014 nařídil ECHR v jiném případu Rusku zaplatit akcionářům Jukosu více než dvě miliardy dolarů za způsobenou morální újmu. Tento rozsudek byl také nejvyšší v historii soudu. Rusko, které se nachází uprostřed krize likvidity, bude mít problémy tak vysoké sumy shromáždit; pokud se však nepodrobí, ohrozí budoucí zahraniční investice," uvádí ekonom.     

"Kauza Jukos může být předzvěstí dalšího vývoje. Evropská komise v dubnu vydala oficiální stížnost na ruský plynárenský gigant Gazprom, který viní z porušování evropský antimonopolních zákonů, jelikož si rozparceloval trh s plynem ve střední a východní Evropě, zakázal přeshraniční prodej plynu a uzavřel plynovody třetím stranám. Gazprom čelí pokutě ve výši 10% svých příjmu, které v minulém fiskálním roce dosáhly 177 miliard dolarů. Jelikož se potýká s nízkou cenou plynu, zvyšující se konkurencí a nyní i propadem těžby, bude Gazprom pod tvrdým tlakem, aby dal potřebnou sumu dohromady bez obětování urgentních infrastrukturních projektů," míní profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Rusko se také ocitá pod zvyšujícím se tlakem kvůli svému údajně zločinnému jednání. Nedávno vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN předloženou Malajsií, Ukrajinou, Nizozemskem, Austrálií a Belgií o zřízení trestního tribunálu k potrestání osob odpovědných za sestřelení letu Malaysia Airlines MH17 v červenci loňského roku nad rebely ovládaným územím na východní Ukrajině. Pokud by se ruská vina za sestřelení MH17 prokázala, Putinovo líčení své země jako pouhého přihlížejícího v ukrajinském konfliktu by se ukázalo jako lživé. V každém případě ruské veto v Radě bezpečnosti otevřelo dveře pro Nizozemsko - které při útoku ztratilo nejvíc občanů - aby prosazovalo další sankce," nastiňuje odborník.   

"Mezitím v červenci 2014 Británie obnovila vyšetřování případu bývalého důstojníka ruské státní bezpečnosti Alexandra Litviněnka, který se stal britským občanem a v listopadu 2006 byl otráven poloniem. V Londýně se uskutečnila veřejná slyšení s cílem odhalit, kde leží odpovědnost za jeho smrt. Případné rozhodnutí britského soudu, že ruská vláda nařídila či iniciovala Litviněnkovu vraždu by mělo dalekosáhlé důsledky. Posílilo by volání Evropského parlamentu po nezávislém mezinárodním prošetření vraždy ruského opozičního politického lídra Borise Němcova a dodalo váhu petici jeho rodiny za mezinárodní vyšetřování," dodává Gregory.

Za anexi Krymu Rusko zaplatí   

"Nakonec, ačkoliv Rusko fakticky ovládlo Krym, pravděpodobně stále více pociťuje právní důsledky za svou přítomnost (na poloostrově). Žádná důvěryhodná vláda nebo mezinárodní organizace nepřijímá ruský popis anexe jako legálního demokratického aktu krymského lidu. OSN, G7, Evropská unie a Spojené státy, ti všichni ji charakterizují jako nelegální čin. Německá kancléřka Angela Merkelová ho v květnu - v Putinově přítomnosti - popsala jako zločinný a nelegální dle mezinárodního práva," připomíná profesor.     

"V červnu Ukrajina prezentovala Rusku sedmnáctidílný výpočet svých ztrát kvůli anexi Krymu, celkem čítající téměř 90 miliard dolarů. Další škody by mohly být účtovány za Ruskem podporovanou válku na jihovýchodě Ukrajiny, která vedla k 6 tisícům úmrtí a rozsáhlému poškození infrastruktury. Rusko se nepochybně utápí v dlouholetých právních bitvách před ECHR a Mezinárodním centrem pro řešení investičních sporů. Tyto nekonečné právní výzvy budou odrazovat od investic na Krymu, což bude vyžadovat, aby Rusko v následujících letech okupované území dotovalo," předpovídá ekonom.

"Putin přecenil své karty. Krom připsání odpovědnosti za škody způsobené v průběhu konfliktu na Ukrajině čelí Rusko právním pokutám rovnajícím se zhruba 4 procentům jeho HDP - zhruba stejně je (v Rusku každoročně) vynakládáno na vzdělávání. Putinovi se mohlo podařit ovládnout právní systém ve své zemi, ale vůči mezinárodním verdiktům zůstává zranitelný," deklaruje komentář.    

"Jelikož je Rusko příliš zapojeno do mezinárodního právního a finančního systému na to, aby odřízlo své vazby a stalo se darebáckým státem, jeho prezident bude se stále větší pravděpodobností čelit důsledkům svého jednání," uzavírá rázným tvrzením Gregory.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy