Rusko tvrdě zaplatí? Putin přecenil karty a je zranitelný, varuje ekonom

"Přečteme-li si světový tisk, jeden by si myslel, že poslední dva roky byly pro ruského prezidenta Vladimira Putina dobré. Rusko kontroluje Krym a destabilizovalo velkou část východní Ukrajiny. Padající ceny ropy možná způsobily zmatek v ruských financích, ale zdá se, že Putinova domácí podpora zatím neutrpěla," začíná svůj komentář pro server Moscow Times ekonom Paul R. Gregory. Profesor z Houston Univerzity v něm shrnul problémy, kterým ve skutečnosti Rusko kvůli svým kontroverzním akcím aktuálně čelí.

Jedna žaloba za druhou

"V roce 2014 například Evropský soud pro lidská práva (ECHR) vynesl 129 rozhodnutí v neprospěch Ruska a (letos) v lednu Rada Evropy zbavila Rusko jeho hlasovacího práva kvůli porušování mezinárodních zákonů. Jak se tyto verdikty hromadí, začínají představovat hrozbu pro ruské mezinárodní postavení, jeho finanční kondici a Putina samotného," konstatuje Gregory.  

"Tato rozhodnutí nejsou ryze symbolická. V červenci 2014 Stálý rozhodčí soud v Haagu nařídil Rusku zaplatit 50 miliard dolarů bývalým akcionářům ropné společnosti Jukos za nelegální bankrot firmy a předání jejích aktiv Rosneftu, státem ovládané těžařské firmě. Na svém vrcholu v roce 2003 měl Jukos hodnotu 30 miliard dolarů. Verdikt je největší, jaký kdy rozhodčí soud vynesl a nelze se proti němu odvolat. V červnu 2014 nařídil ECHR v jiném případu Rusku zaplatit akcionářům Jukosu více než dvě miliardy dolarů za způsobenou morální újmu. Tento rozsudek byl také nejvyšší v historii soudu. Rusko, které se nachází uprostřed krize likvidity, bude mít problémy tak vysoké sumy shromáždit; pokud se však nepodrobí, ohrozí budoucí zahraniční investice," uvádí ekonom.     

"Kauza Jukos může být předzvěstí dalšího vývoje. Evropská komise v dubnu vydala oficiální stížnost na ruský plynárenský gigant Gazprom, který viní z porušování evropský antimonopolních zákonů, jelikož si rozparceloval trh s plynem ve střední a východní Evropě, zakázal přeshraniční prodej plynu a uzavřel plynovody třetím stranám. Gazprom čelí pokutě ve výši 10% svých příjmu, které v minulém fiskálním roce dosáhly 177 miliard dolarů. Jelikož se potýká s nízkou cenou plynu, zvyšující se konkurencí a nyní i propadem těžby, bude Gazprom pod tvrdým tlakem, aby dal potřebnou sumu dohromady bez obětování urgentních infrastrukturních projektů," míní profesor.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.  

"Rusko se také ocitá pod zvyšujícím se tlakem kvůli svému údajně zločinnému jednání. Nedávno vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN předloženou Malajsií, Ukrajinou, Nizozemskem, Austrálií a Belgií o zřízení trestního tribunálu k potrestání osob odpovědných za sestřelení letu Malaysia Airlines MH17 v červenci loňského roku nad rebely ovládaným územím na východní Ukrajině. Pokud by se ruská vina za sestřelení MH17 prokázala, Putinovo líčení své země jako pouhého přihlížejícího v ukrajinském konfliktu by se ukázalo jako lživé. V každém případě ruské veto v Radě bezpečnosti otevřelo dveře pro Nizozemsko - které při útoku ztratilo nejvíc občanů - aby prosazovalo další sankce," nastiňuje odborník.   

"Mezitím v červenci 2014 Británie obnovila vyšetřování případu bývalého důstojníka ruské státní bezpečnosti Alexandra Litviněnka, který se stal britským občanem a v listopadu 2006 byl otráven poloniem. V Londýně se uskutečnila veřejná slyšení s cílem odhalit, kde leží odpovědnost za jeho smrt. Případné rozhodnutí britského soudu, že ruská vláda nařídila či iniciovala Litviněnkovu vraždu by mělo dalekosáhlé důsledky. Posílilo by volání Evropského parlamentu po nezávislém mezinárodním prošetření vraždy ruského opozičního politického lídra Borise Němcova a dodalo váhu petici jeho rodiny za mezinárodní vyšetřování," dodává Gregory.

Za anexi Krymu Rusko zaplatí   

"Nakonec, ačkoliv Rusko fakticky ovládlo Krym, pravděpodobně stále více pociťuje právní důsledky za svou přítomnost (na poloostrově). Žádná důvěryhodná vláda nebo mezinárodní organizace nepřijímá ruský popis anexe jako legálního demokratického aktu krymského lidu. OSN, G7, Evropská unie a Spojené státy, ti všichni ji charakterizují jako nelegální čin. Německá kancléřka Angela Merkelová ho v květnu - v Putinově přítomnosti - popsala jako zločinný a nelegální dle mezinárodního práva," připomíná profesor.     

"V červnu Ukrajina prezentovala Rusku sedmnáctidílný výpočet svých ztrát kvůli anexi Krymu, celkem čítající téměř 90 miliard dolarů. Další škody by mohly být účtovány za Ruskem podporovanou válku na jihovýchodě Ukrajiny, která vedla k 6 tisícům úmrtí a rozsáhlému poškození infrastruktury. Rusko se nepochybně utápí v dlouholetých právních bitvách před ECHR a Mezinárodním centrem pro řešení investičních sporů. Tyto nekonečné právní výzvy budou odrazovat od investic na Krymu, což bude vyžadovat, aby Rusko v následujících letech okupované území dotovalo," předpovídá ekonom.

"Putin přecenil své karty. Krom připsání odpovědnosti za škody způsobené v průběhu konfliktu na Ukrajině čelí Rusko právním pokutám rovnajícím se zhruba 4 procentům jeho HDP - zhruba stejně je (v Rusku každoročně) vynakládáno na vzdělávání. Putinovi se mohlo podařit ovládnout právní systém ve své zemi, ale vůči mezinárodním verdiktům zůstává zranitelný," deklaruje komentář.    

"Jelikož je Rusko příliš zapojeno do mezinárodního právního a finančního systému na to, aby odřízlo své vazby a stalo se darebáckým státem, jeho prezident bude se stále větší pravděpodobností čelit důsledkům svého jednání," uzavírá rázným tvrzením Gregory.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

Rusko měnová krize v Rusku Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 39 minutami

raketový systém Patriot

"Rusové se učí a upravují taktiku," říkají ukrajinští energetici. Firmám dochází peníze, žádají o Patrioty

Ukrajinští energetici se snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti. Obávají se, že nedokáží zemi připravit na zimu, pokud spojenci Kyjevu neposkytnou systémy protivzdušné obrany, jako jsou americké Patrioty, které by pomohly zastavit další útoky Rusů na již poškozené elektrárny.

před 50 minutami

před 52 minutami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

FOTO: Vykolejený vlak skončil na dva kusy mimo trať. Jel přes 100 km/h

Drážní inspekce vyšetřuje čtvrteční nehodu vlaku, který bez strojvedoucího odjel ze stanice a po několika kilometrech jízdy vykolejil. Ze zveřejněných fotografií je zřejmé, že souprava skončila mimo trať a na dva kusy. Škoda činí několik milionů korun. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Ryan Gosling jako Kaskadér.

RECENZE: Kaskadér v čele s křehkým Goslingem je ideální letní zábavou z idealizovaného filmařského zákulisí

Ryan Gosling a Emily Blunt byli loni vedlejšími tvářemi letního fenoménu Barbenheimer, oba byli za své role nominováni na Oscara. Teď se před kamerou, a ve filmu i za kamerou, potkávají u dalšího projektu s blockbusterovými ambicemi. Kaskadér je v tom nejlepším slova smyslu pohodovou zábavou, jež nepostrádá hravost, důmyslnost a zbytečně se nepáře s logikou.

včera

včera

včera

FC Liverpool hraje své domácí zápasy na stadionu Anfield Road.

Liverpool už má náhradu za Kloppa. Nový kouč si z Feyenoordu může přivést i slovenského fotbalistu

Fanoušci fotbalového Liverpoolu už vědí, kdo bude od sezóny 2024/25 novým kormidelníkem jejich miláčků a tudíž nástupcem Jürgena Kloppa, německého kouče, který už předem avizoval, že tato sezóna bude jeho poslední na pozici trenéra anglického celku. Podle BBC se jím stane nizozemský stratég Arne Slot, jenž v současnosti působí jako kouč Feyenoordu Rotterdam. Právě s tímto klubem se měl Liverpool domluvit na uvolnění Slota za 9 milionů eur (v přepočtu přes 226 milionů korun) s tím, že si nizozemský klub přijde na další dva miliony eur (přes 50 milionů korun) v rámci dodatečných bonusů.

včera

včera

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

včera

Vladimir Putin

Rána pro Putina: Ukrajinci ničí rafinerie, Rusům došly zásoby paliva

Kromě bojů na frontě se válka na Ukrajině rozšířila i do strategických oblastí, jako jsou rafinerie, které jsou klíčové pro zásobování Ruska palivy. Ukrajinci k těmto nelehkým akcím využívají dronů, které poškodily některé z těchto rafinerií natolik, že jejich produkce ropy byla omezena. To způsobilo růst cen a nedostatek paliva v celém Rusku.

včera

Petr Fiala

Fiala uvedl do funkce nového ředitele NBÚ. Je jím Čuřín

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl ve čtvrtek do funkce nového ředitele Národního bezpečnostního úřadu Jana Čuřína, který dosud působil jako bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Vláda rozhodla o jeho jmenování na jednom z březnových zasedání. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Koubek se rozhodl. I v příští sezóně bude nadále trénovat Viktorii Plzeň

Po vyřazení Viktorie Plzeň z Evropské konferenční ligy, kde zaznamenala poprvé v historii klubu postup až do čtvrtfinále evropského poháru, přičemž v této fázi nakonec nestačila na Fiorentinu, se trenér Miroslav Koubek nechtěl nikterak vyjadřovat ke své budoucnosti. Nyní už je ale jasno v tom, že nejstaršího fotbalového trenéra na scéně tuzemské Fortuna ligy, která bude nosit od příštího ročníku název Chance liga, uvidí fotbaloví fanoušci právě i v následující sezóně. Dvaasedmdesátiletý stratég se totiž dohodl s plzeňským vedením na prodloužení smlouvy o další rok.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda na Ukrajině postupuje. Obsadila další vesnici

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že jeho jednotky převzaly kontrolu nad vesnicí Berdyči na východě Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy