Bělehrad - Takzvaná balkánská cesta, kterou používají uprchlíci, aby se dostali na území EU, dál praská ve švech. O tomto víkendu vstoupilo na území Srbska přes 10 tisíc běženců a další stovky jsou už na cestě z Řecka.
"Poslední události v Makedonii působily jako zátka a nyní máme několik tisíc uprchlíků, kteří přicházejí do Srbska z Makedonie," řekl AFP Davor Rako z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Preševu na jihu Srbska. Srbský komisař pro záležitosti uprchlíků Vladimir Cucić dnes odhadl, že do země budou v následujících týdnech přijíždět odhadem 2000 až 3000 uprchlíků denně. Celkem podle něj Srbsko za letošek registrovalo už 90.000 migrantů.
Makedonie minulý čtvrtek zablokovala hranici s Řeckem, aby zabránila nekontrolovanému proudění běženců z Řecka, kam od počátku roku dorazilo více než 160.000 běženců. Blokádu o víkendu ukončila. Do země tak jen během dneška podle AFP vstoupily po malých skupinách stovky uprchlíků. V táboře u města Gevgelija na jihu Makedonie v neděli asi tisícovka migrantů čekala na vlak, aby je odvezl k hranicím se Srbskem; dalších 450 zamířilo stejným směrem autobusy.
VIDEO: Situace na řecko-makedonské hranici
Zdroj: YouTubeSituace na hraničním přechodu Gevgelija je dnes klidná, uvedli v tiskové zprávě tamní pracovníci organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Na nádraží čeká na další vlakové spoje jen asi stovka běženců.
Rako upřesnil, že 2000 běženců přešlo přes hraniční přechod Miratovac, kde srbské úřady a UNHCR zřídily přijímací středisko. Už o víkendu sem dorazilo z Makedonie více než 7000 uprchlíků, převážně ze Sýrie.
Související
Mrtvice ministra v televizním přenosu zaskočila Srbsko. Záběry oběhly celý svět
Rusko chce rozpoutat další konflikt? EU posílá do Bosny další vojáky
Srbsko , uprchlíci , makedonie
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
před 1 hodinou
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
před 2 hodinami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 3 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 4 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 5 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 7 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 11 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
Irsko, Španělsko, Slovinsko a Nizozemsko se rozhodly bojkotovat příští ročník největší nesportovní události na světě, písňové soutěže Eurovize, který se má konat v roce 2026. Tento krok přichází v reakci na to, že Izraeli byla povolena účast v soutěži, ačkoliv řada vysílatelů požadovala jeho vyloučení kvůli pokračující válce v Gaze.
Zdroj: Libor Novák