Putin je v OSN jasný vítěz. A Obama? Ostrá kritika přichází z nečekané strany

New York – Vladimir Putin vítězí a Barack Obama se na něj je z povzdálí dívá. Šachista a ruský opoziční politik žijící v New Yorku Garry Kasparov hodnotí vystoupení dvou nejmocnějších mužů na půdě OSN. Větší chaos v Sýrii vyhovuje Moskvě i Teheránu, píše v komentáři pro americký deník The New York Times.

Oba politici podle něj v projevech mohli nabídnout nové pohledy na aktuální problémy. Jenže svět viděl přesně to, co očekával. „Obama se rozhodl pokračovat v politice ústupu ze Středního východu a jeho otřepané fráze o spolupráci a právním státu dutě zněly halou. O konfliktu v Sýrii sice řekl, že není možné, aby se po takovém krveprolití navrátil předválečný status quo, ale každý posluchač si byl vědom, že nemá v úmyslu svoje slova podpořit činy," analyzuje projev amerického prezidenta šachista.

Puinův hodinový projev podle něj pak obsahoval klasické výpady proti NATO i evidentní lži. Uvedl také, že je podle něj chybou nespolupracovat se syrským režimem, který tváří v tvář bojuje s teroristy. „Obsah projevu Putina byl irelevantní, ještě než otevřel ústa. Jeho první projev k OSN po deseti letech měl dokázat, že je velký muž na mezinárodní scéně. Šlo jen o trik, jak ospravedlnit jeho roli v Rusku," domnívá se Kasparov. Lidem prý Puitn před 10 lety slíbil prosperitu výměnou za to, že se vzdají svých práv a demokracie, což se nestalo. Kvůli jeho ofenzivě na Ukrajině pak podle něj potřeboval nové fronty, které našel právě v Sýrii a na půdě OSN.

Hodně medializovaná schůzka Putina a Obamy pak podle Kasparova byla jednoznačným vítězstvím pro ruskou hlavu státu. „Jediné prohlášení, které ze schůzky vzešlo, bylo, že USA a Rusko budou uvažovat o spolupráci proti Islámskému státu. Ne to, že se Putin zajímá o spolupráci, pokud v čele země bude ponechán Asad," píše Kasparov. Toho se chopila i ruská média a podle šachisty tak USA utrpěly další porážku své zahraniční politiky, která znamená prohru i pro stabilitu a demokracii na Blízkém východě.

To podle něj přináší další katastrofu. „Pohled na mapu Iráku a Sýrii ukazuje, že vzestup IS byl logickou reakcí na americké opuštění sunnitského regionu. Skupina jako IS nemůže prosperovat bez podpory místních obyvatel, těmi jsou v tomto případě sunnité, kteří nevidí žádný jiný způsob, jak se bránit proti šíitským silám v Íránu a Sýrie, které je vraždí po stovkách tisíc," píše ruský opoziční politik.

Není na místě podle něj kritizovat jen politiku George W. Bushe a jeho invazi do Iráku v roce 2003, když ještě v roce 2008 nedocházelo k masové migraci ani k vzestupu Islámského státu. Podpora Al-Káidy byla odříznuta díky vyjednávání se sunnitskými skupinami v provincii Anbár, změna politiky také stála za snížením násilí, které přišlo s posílením amerických sil.

Odchod Američanů a odmítnutí Obamy odstranit Bašára Asada podle něj tuto možnost zabezpečení regionu ukončil. „Lidé museli bojovat, utíkat nebo zemřít. A to ve velkých počtech. Je důležité si uvědomit, že vlny uprchlíků, které zasáhly Evropu, nespustil IS. Utíkají kvůli Asadovi, který teď má navíc aktivní podporu Iránu a nyní i Ruska," varuje Kasparov.

„Žádná dohoda to nezmění. Írán a Rusko mají v regionu své vlastní programy a mír mezi ně rozhodně nepatří. Írán je přední světový podporovatel terorismu. Putinovy metody boje proti terorismu v Čečensku byly kobercové nálety. Když se to nepodařilo, koupil si nejbrutálnějšího vůdce v regionu Ramzana Kadyrova," píše šachista.

Pokračující masakr sunnitů podle něj pouze přinese větší podporu od Saudů a příchod více bojovníků z Pákistánu, Afghánistánu a Ruska. „Situace bude metastazovat jako rakovina, což se Putinovi perfektně hodí. Válka a chaos vytváří více nepřátel a více příležitostí, díky kterým bude vypadat v ruské státní televizi jako tvrdý chlap. Íránský režim je na tom s konflikty podobně, což je důvod, proč se nikdy nevzdá hesla 'Smrt Americe'. Pokračující válka také vyžene nahoru cenu ropy, což je pro Moskvu a Teherán nezanedbatelná výhoda," domnívá se Kasparov.

Tyto důsledky podle něj mohou být přijatelné i pro Obamu, nesmí pak ale předstírat, že se toho neúčastnil „I já bych chtěl žít ve světě diplomacie a práva, ve kterém si Obama zřejmě myslí, že žijeme. Tak to ale bohužel není. Na síle a činech stále záleží. A na místech jako je Sýrie a Irák není možné mít moc bez akce. Putin v OSN neřekl nic nového, protože nemusel. Ví, že má konkrétní aktiva, která jsou účinnější než pouhá slova. Má tanky na Ukrajině, stíhačky v Sýrii a Baracka Obamu v Bílém domě," dodává tvrdě Kasparov.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin Barack Obama Garri Kasparov (šachista)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy