Putin přiznal, proč poslal ruskou armádu do Sýrie

Moskva - Radikálové bojující v Sýrii chtějí podle ruského prezidenta Vladimira Putina expandovat do dalších zemí a destabilizovat celé regiony. Putin to prohlásil na setkání s armádními důstojníky v Kremlu. Uvedl také, že vojenský zásah na Blízkém východě zahájila Moskva z důvodu preventivních opatření.

Radikálové z Blízkého východu podle Putina "verbují do svých řad nové bojovníky z celé řady států, mimo jiné i z Ruska a zemí SNS," uvedl ruský prezident a dodal, že Moskva zahájila vojenskou leteckou operaci v Sýrii jako preventivní opatření proti islámským extremistům.

Putin dodal, že pomoc Ruska v Sýrii je plně v souladu s moskevskou vojenskou doktrínou a mezinárodním právem. Vojenská operace podle něj rovněž ukázala, že "Rusko je připraveno dostatečně a účinně reagovat na hrozby terorismu a jakékoli další výzvy."

Teroristé chtějí destabilizovat regiony

Putin dále uvedl, že "teroristé, kteří vytvořili základnu v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu, plánovali a dál plánují expanzi do dalších zemí a destabilizaci celých regionů." Samo Rusko přitom tvrdí, že radikálové pod nátlakem vojenských operací ustupují a stahují se ze svých pozic,

Podle ruského prezidenta je také velmi důležité rozmotat jednotlivé vazby a zamezit napojení bojovníků na mezinárodní teroristické skupiny.

Psali jsme: Rusko má jasno. Do kdy vyřídí Islámský stát? Rusko v Sýrii zabíjí děti, burcují ochránci práv Ruské stíhačky bombardují Latákíju. Zahynulo 45 lidí, tisíce civilistů na útěku  

Rusko v Sýrii operuje už tři týdny, během kterých vojenská letadla a řízené střely údajně odstranily více než 500 zařízení Islámského státu, jako jsou miniční sklady, velitelská stanoviště, skladiště zbraní, tvrze, dělostřelecké pozice, konvoje a další cíle.

Konečný termín vzdušných operací v Sýrii Rusko zatím nezná, odvíjet se ale bude od výsledků boje proti radikálnímu hnutí Islámský stát, uvedla před několika dny předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková. "Nemyslíme si, že by vzdušné operace trvaly dlouho. O termínech ale rozhodují výsledky boje s Islámským státem a terorismem," podotkla.

Umírají i civilisté, tvrdí ochránci lidských práv

Rusko podniká nálety na pozice protivládních rebelů a islámských radikálů od 30. září a od začátku popírá tvrzení Západu, že během bombardování dochází k obětem na životech z řad civilistů.

Nálety ruských a syrských letadel na rebely v provincii Homs ve střední části Sýrie si ale žádají i oběti z řad civilistů. Ve čtvrtek si vyžádaly nejméně 60 obětí, z toho 30 dětí, uvedlo britské Syrské pozorovatelské centrum pro lidská práva (SOHR). Celkem dosud podle organizace při ruském bombardování zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců a 127 civilistů. 

Kvůli vojenské ofenzivě v provincii Halab údajně za posledních několik dní uprchly ze svých domovů desítky tisíc Syřanů. Podle zástupce syrské zdravotnické organizace USMRO Zajdána Zuabího je v pohybu až 70.000 lidí, kterým se nedostává lékařské péče a jídla a nemají ani kde spát.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

před 2 hodinami

HC Sparta Praha

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Tomáš Portlík

ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík

Členové pražské ODS a TOP 09 dnes v parku Přátelství na Praze 9 odstartovali kampaň pro letošní komunální volby. Stvrdili tím, že do boje o magistrát půjdou strany společně. Tento krok představuje pokračování skvělé spolupráce v rámci končícího volebního období – koalice proto ponese název SPOLU pro Prahu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš a Karel Havlíček přicházejí na zasedání nové vlády

Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám

V Uzbekistánu zakončili premiér Andrej Babiš a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba ANO) pracovní cestu po střední Asii. Delegaci doprovázela podnikatelská mise čítající přibližně 50 zástupců českých firem. Na programu byla i účast na česko-uzbeckém podnikatelském fóru, jednání s nejvyššími představiteli země i návštěva průmyslových podniků. Škoda Group podepsala miliardový kontrakt o dodávce a servisu elektrických vlaků.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

HC Dynamo Pardubice slaví na Pernštýnském náměstí s fanoušky zisk titulu

Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka

Tuzemská extraligová sezóna 2025/26 je po úterku definitivně minulostí. To proto, že Východočeši ovládli šestý finálový zápas mezi Třincem a Pardubicemi a celou finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Průběh závěrečného zápasu byl vyrovnaný, takže za stavu 4:4 musel jít až do prodloužení. To však trvalo pouhých 57 vteřin, neboť právě za tak krátkou dobu rozhodl ten z nejzkušenějších – Roman Červenka, který se díky dvěma brankám v tomto zápase dostal na metu 201 gólů v české extralize a je tak výrazně pod tímto titulem pro Pardubice podepsán.

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Aun Schan SuŤij

Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení

Barma zmírnila trest pro opoziční političku Aun Schan Su Ťij, kterou stát zadržuje přes pět let. Nositelku Nobelovy ceny míru přesunuli z věznice do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu. Ve čtvrtek to oznámila státní televize, informovala CBC. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu

Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy