Pád ruského letadla nad Sinajským poloostrovem a potažmo i ruská vojenská intervence v Sýrii mohou vést přinejmenším k obnovení spolupráce ruských a západních tajných služeb. Tento proces má však četná úskalí, míní ruský politolog Georgij Bovt. V komentáři pro server Moscow Times nastínil možné perspektivy další vývoje vztahů Moskvy se Západem.
Čas se krátí, řešení zatím neexistuje
Poté, co se ukázalo, že příčinou havárie letadla na Sinají minulý týden byl s největší pravděpodobností terorismus, ruské úřady zastavily letecké spojení mezi Ruskem a Egyptem a nařídily evakuaci desítek tisíc ruských turistů, připomíná Bovt. "Mnozí mají podezření, že ruské úřady nepodnikly žádné kroky ke zvýšení bezpečnostních opatření po zahájení bombardovaní kampaně v Sýrii," pokračuje politolog. Dle jeho názoru je však možné omluvit tuto chybu odkazem na skutečnost, že evropské země, jejichž občané pravidelně navštěvují egyptské resorty ještě ve větších počtech, také nepodnikly žádné podobné kroky.
"Bylo to však ruské letadlo, které havarovalo, nikoliv jejich. Kdyby zemřelo více než 200 Evropanů, stejná otázka by mířila na jejich vlády," deklaruje analytik. Potvrzení, že příčinou nehody byl teroristický útok, může mít masivní dopad na ruskou domácí i zahraniční politiku, předpovídá.
Bovt v té souvislosti uvádí, že v odpovědi na tragédii v severokavkazském městě Beslan úřady například okamžitě zakázaly přímé volby gubernátorů a pozastavily další občanské aktivity. Politolog míní, že současné události se ukážou nejen jako další milník na ruském sklouznutí do války s terorem na Blízkém východě i jinde, ale zároveň prohloubí izolaci země od "nepřátelského" okolního světa a natlačí ji do nebezpečné bezvýchodné situace ve vztahu se Západem.
"Rusko musí nalézt rovnováhu mezi dvěma extrémy - izolace od okolního světa v sovětském stylu a blízké spolupráce se Západem v životně důležitých otázkách," apeluje Bovt. Domnívá se, že tato rovnováha bude mít dopad na vnitřní život země i její ekonomiku - buď přijde další posun k mobilizačnímu modelu, ačkoliv ruská vláda prokazuje zřejmou neschopnost takový systém zvládat, nebo dojde k osvobození sil otevřenosti a svobody, které jsou alespoň v určité míře potřebné k hospodářskému růstu.
Politolog konstatuje, že Rusko jednoduše čeká velmi obtížný úkol. Největším paradoxem v nejbližší budoucnosti podle něj bude, že pro Kreml se stane čím dál obtížnější zachovávat hospodářskou a sociální stabilitu, jelikož jeho protizápadní druh izolacionismu vylučuje možnost skutečné interakce se Západem, která je k dosažení těchto cílů potřebná. "Spolupráce na boji s terorismem není dostatečná. Je obtížné říci, kdy a dokonce zda vedení novou rovnováhu najde," uvádí Bovt. Čas pro hledání však rapidně utíká a Moskva nemá žádné připravené řešení krom navyšování vkladu v syrské hře či udržování napětí ohledně Ukrajiny, dodává.
Širší, nebo žádná spolupráce
Boj proti mezinárodnímu terorismu dle Bovta vyžaduje mnohem bližší a upřímnější spolupráci mezi Ruskem a Západem než v současnosti existuje. Prezident Vladimir Putin rozhodl zastavit všechny lety do Egypta poté, co hovořil s britským premiérem Davidem Cameronem, připomíná komentář. Předpokládá, že Cameron přednesl argumenty, které Putina přesvědčily následovat příkladu mnoha evropských zemí.
"Je nepravděpodobné, že by britská rozvědka v předstihu o útoku věděla či mohla své ruské kolegy varovat," odmítá politolog konspirace. Nepopírá však, že i v minulosti bylo ve spolupráci mezi ruskými a západními, především americkými a britskými tajnými službami co zlepšovat. Nyní je tato kooperace prakticky zastavena kvůli situaci na Ukrajině, konstatuje Bovt a pokládá otázku: Stane se více konstruktivní, především kvůli boji s Islámským státem, nebo částečná otevřenost týkající se nedávné letecké katastrofy zůstane pomíjivým gestem bývalých partnerů z G8?
Stejná otázka se dle analytika týká i ruské interakce s USA. Ruské tajné služby požádaly o pomoc při vyšetřování příčin nehody a možného odpálení výbušniny na palubě FBI a očividně ji dostávají, naznačuje. "Tímto způsobem může ruská vojenská intervence v Sýrii ve skutečnosti vést k nastavení nové post-ukrajinské agendě mezi Moskvou a Západem," píše Bovt.
Politolog vysvětluje, že boj proti terorismu se pochopitelně může stát bází pro konstruktivní kooperaci, ale pouze v kontextu pozitivních vztahů ohledně širšího spektra problémů. "K tomu bude muset Západ nalézt cestu, jak tolerovat Putinův režim a Rusko bude muset opustit protizápadní rétoriku bez ohledu na to, jak moc považuje západní hodnoty za morálně neakceptovatelné," tvrdí Bovt. Obě strany podle něj budou jasně čelit velkému úkolu, aby nalezly společnou půdu pod nohama. "Možným opakem je však jen žádná spolupráce na protiteroristických opatřeních," uzavírá.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , špionáž , Zřícení letadla Airbus A-321 Kolavia letu 7K9268 (31. 10. 2015)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák