Moskva – Ruská a francouzská hlava státu se sešly, aby jednaly o boji proti terorismu. Státníci se shodli na tom, že je třeba vypátrat a zničit teroristy z Islámského státu (IS), kteří jsou zodpovědní za smrt stovek Rusů a Francouzů. V pohledu na postavu Bašárea Asada však mají stýle různé názory.
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je jeho země připravena bojovat proti terorismu po boku Francie. Uvedl to na začátku schůzky s Françoisem Hollandem. Francouzský prezident pak dodal, že je nutné vytvořit širokou koalici proti radikální organizaci Islámský stát.
"Musíme vytvořit tuto širokou koalici, abychom udeřili na teroristy... aby státy společně postupovaly proti terorismu a proti IS," řekl Hollande. Francie se ještě vzpamatovává z útoků, které islamisté podnikli v Paříži. Putin připomněl, že i Rusové mají s Islámským státem zkušenosti, zmínil teroristický útop na civilní letadlo na Sinaji. „To vše nás vede ke sjednocení sil v boji se společným zlem," zdůraznil ruský státník.
Putin uvedl, že by bylo nejjednodušší vytvořit jednu širokou koalici proti IS pod vlajkou OSN. To je ovšem krok, který podle ruského prezidenta nejsou ochotni učinit členové stávající koalice vedené USA.
Za "naprosto nepřijatelné" pak označil úterní sestřelení ruského bitevníku zapojeného do náletů v Sýrii tureckým letectvem. Šéf Kremlu zdůraznil, že Američané předem dostali informace o ruských náletech a že Turecko je členem koalice vedené Američany. Vůbec ho prý nenapadlo, že Rusko může dostat úder od státu, který považovalo za spojence.
Hollande označil úterní událost za velmi vážnou a vyslovil nad ní politování. Současně zdůraznil, že je nutné se vyvarovat eskalace a opakování podobných incidentů. "Hlavní je soustředit se na boj proti IS a na zničení teroristů," zdůraznil Hollande. Zároveň vybídl ke stanovení společných cílů pro nálety v Sýrii a apeloval na Rusy, aby bombardovali pouze IS, a ne jiná uskupení.
Ruský i francouzský prezident se vyslovili pro politické urovnání v Sýrii, avšak neshodli se v pohledu na ruského spojence v Damašku. Hollande prohlásil, že Bašár Asad nemůže v syrském urovnání hrát žádnou roli, jakkoli se zmínil o "velké úloze" Ruska.
"Osud syrského prezidenta by měl ležet v rukou syrského lidu," opáčil Putin a dodal, že uspět v tažení proti IS v Sýrii nelze bez pozemní operace - a jedinou schopnou pozemní silou se jeví Asadova armáda, která se tak stává "přirozeným spojencem". Ruský prezident nicméně přislíbil zdržet se bombardování "zdravých sil" syrské opozice a spolupracovat s opozičními skupinami bojujícími proti IS.
Související
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
Vladimír Putin , François Hollande
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
před 1 hodinou
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
před 3 hodinami
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
před 3 hodinami
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
před 4 hodinami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 5 hodinami
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 5 hodinami
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 6 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 7 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 8 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 9 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 10 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 10 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 11 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 13 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 14 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
Tchajwanská armáda ve středu během vojenského cvičení odpálila rakety směrem k Číně z mobilních odpalovacích zařízení, čímž demonstrovala svůj způsob obrany proti případné čínské invazi.
Zdroj: Libor Novák