Zkoumáme kauzu Panama Papers: Premiér Gunnlaugsson nám prozradil podrobnosti

Reykjavík - Světem otřásá skandál Panama Papers. Dokumenty uniklé z panamské společnosti Mossack Fonseca ukazují nekalé praktiky při nakládání s financemi a zneužívání zahraničních firem, které se dotýká i těch nejvýše postavených lidí. Jedním z nich je i islandský premiér Sigumndur David Gunnlaugsson, který skrze svou kancelář pro server EuroZprávy.cz situaci okomentoval.

O co vůbec jde?

Za úniky Panama Papers stojí německé noviny Suddeutsche Zeitung, které informace obdržely z neznámého zdroje, a Mezinárodní konsorcium investigativních žurnalistů (ICIJ). Jedná se o více než 11 milionů souborů, jejichž přezkoumání odhalilo vazby známých politiků a dalších lidí na možné finanční podvody.

Jak vysvětluje server CNN, údaje získané z úniků Panama Papers uvádí, že Gunnlaugsson a jeho žena v roce 2007 koupili zahraniční společnost Wintris. Svůj podíl ve společnosti ale při vstupu do parlamentu o dva roky později nepřiznal a svůj poloviční podíl o osm měsíců později prodal za symbolický dolar své ženě.

„Tato zahraniční společnost byla podle dokumentu podepsaného ženou pana Gunnlaugssona, Annou Sigurlaug Palsdottirovou, v roce 2015 použita k investování milionů dolarů peněz získaných dědictvím," vysvětluje dále server.

Server Huffington Post ale také poukazuje na fakt, že podle dokumentů Gunnlaugssonova zahraniční společnost vlastnila dluhopisy zkrachovalých islandských bank. Gunnlaugsson se zároveň jako premiér podílel na vyjednáváních, která mohla ovlivnit cenu těchto dluhopisů. Došlo by tak ke střetu zájmů.

Na Islandu se tak začaly stupňovat protesty volající po Gunnlaugssonově odstoupení. Ty ještě více rozdmýchalo zveřejnění videa rozhovoru se švédskou SVT, na kterém Gunnlaugsson po přivedení rozhovoru na Wintris značně znejistí a následně z interview odejde.

Psali jsme: První oběť Panama Papers? Islandskému premiérovi hrozí odvolání Tajné účty v Panamě: Premiér kvůli skandálu utekl z rozhovoru +VIDEO Island se otřásá v základech: Statisíce lidí žádají hlavu premiéra, prezident vyčkává
 

Premiér se brání

Kancelář premiéra serveru EuroZprávy.cz sdělila, že premiér tato obvinění odmítá a ani on, ani jeho žena neměli v úmyslu své investice tajit. „Podíl ve Wintrisu byl přiznáván jako aktivum na daňových přiznáních premiérovy ženy od roku 2008. Nebyly porušeny žádné parlamentní zákony o přiznáních," uvádí.

Dále vysvětluje, že od roku 2010, kdy došlo k jejich svatbě, podávají premiér i jeho žena daňová přiznání společně.

Bohatství Gunnlaugssonovy ženy podle kanceláře pochází z prodeje společnosti, kterou vybudovali její rodiče a rodina. K těmto financím se měla dostat v roce 2007, a jelikož tehdy ona i Gunnlaugsson žili ve velké Británii, chtěli podle tohoto vyjádření mít přístup k financím bez ohledu na to, v jaké zemi se nacházeli – proto byla založena společnost Wintris.

Vlastnictví společnosti pak mělo být vždy pouze v rukou Gunnlaugssonovy ženy. Kancelář vysvětluje, že došlo ke zmatku ohledně vlastnictví kvůli tomu, že Gunnlaugsson tehdy se svou současnou ženou žil a měli proto společný účet. „Výsledkem toho bylo, že byly certifikáty o základním kapitálu vystaveny pro oba, ačkoliv bylo od začátku jasné, že aktiva patří premiérově ženě."

Ke střetu zájmů prý nedošlo

Že je premiér ve společnosti také veden jako podílník, pak podle kanceláře zjistil až v roce 2009 a okamžitě požádal o změnu, aby zde byla uvedena jen jeho žena.

Odmítá také obvinění z možného střetu zájmů v případu jednání s věřiteli a vlastnictvím dluhopisů. „Premiérovo řešení složité situace Islandu s věřiteli bylo tvrdé, férové a efektivně podpořilo obnovu islandské ekonomiky. Tento fakt uznávají i mezinárodní experti," tvrdí. Na vlastnictví dluhopisů navíc podle kanceláře premiérova žena značně prodělala.

Kancelář také uvedla, že se premiér včera omluvil za své chování ve švédské televizi a odešel z interview, které se konalo 11. března. „Ačkoliv se interview mělo zabývat ekonomickým vývojem Norska a cestou Islandu z ekonomické krize, je si vědom toho, že by premiér měl být vždy připravený odpovídat na jakékoliv otázky. Je proto zklamaný, že reagoval tak, jak reagoval."

Do budoucna se pak premiér chce zabývat jednáním, zda by se současná pravidla řešící přiznávání finančních zájmů měla změnit.

Psali jsme:
Panama Papers a významní Češi na seznamu. Kteří to jsou? V aféře Panama Papers je namočená také eBanka, Babiš se obrátí na ČNB
 

Aféra Panama Papers se ale netýká jen zahraničí - podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi lidmi implikovanými těmito dokumenty i 283 Čechů. Mezi ně patří například miliardář Petr Kellner, lobbysta Filip Rybín nebo solárník Petr Skopal.

Související

Sigumndur David Gunnlaugsson

Islandský premiér kvůli kauze Panama Papers definitivně rezignoval

Reykjavík – Kauza Panama Papers má první oběť. Ve středu pozdě večer definitivně rezignoval islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson. Oznámil mluvčí jeho Pokrokové strany po jednání všech parlamentních stran. Premiér přitom ještě v úterý mluvil o tom, že se funkce vzdává pouze dočasně.

Více souvisejících

Sigumndur David Gunnlaugsson Panama Papers island

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy