Kyjev - Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHCR) ve své dnešní zprávě upozornil na beztrestnost válečných zločinů, ke kterým dochází na obou stranách konfliktu v Donbasu.
Válka mezi silami prozápadní ukrajinské vlády a separatisty na Donbasu si vyžádal už více než 9400 mrtvých z řad vládních sil, Ruskem podporovaných rebelů i civilistů. I přes dohodnuté příměří na frontě nadále dochází k přestřelkám.
Zpráva UNHCR obviňuje jak oddíly separatistů, tak armádní a dobrovolnické jednotky a bezpečnostní složky ukrajinské vlády, že popravovaly zajatce a zabíjely civilisty při plošně vedené palbě z raketometů, minometů a děl do obytných čtvrtí.
"UNHCR se dozvěděl o popravách ukrajinských vojáků a ozbrojenců, kteří se vzdali. Úřadu bylo také nahlášeno velké množství poprav a vražd civilistů nezapojených do bojů. Zabíjení civilistů, zdravotnického personálu, duchovních či jiných osob nezapojených do bojů je považováno za válečný zločin," uvádí se ve zprávě.
Zpráva upozorňuje, že za válečný zločin se považuje také úmyslné ostřelování civilních objektů a míst osídlených civilisty. Právě bezohledné bombardování, odporující mezinárodnímu právu, způsobilo podle OSN smrt většiny civilních obětí konfliktu.
Human Rights Watch či Amnesty International již dříve obviňovaly vládní síly a separatisty, že se pravidelně dopouštějí mučení a poprav v oblastech, které ovládají. Obvinění přiměla Kyjev slíbit vyšetřování.
Zpráva OSN ale konstatuje, že v drtivé většině případů nedospělo vyšetřování k žádným výsledkům, a obviňuje ukrajinské úřady z "nedostatku vůle vyšetřit jisté případy", pokud existuje podezření, že se zločinů dopustily vládní síly. Podobně selektivní bývá i vyšetřování v oblastech kontrolovaných rebely.
"Často se jedině pozůstalí domáhají od úřadů vyšetřování. V některých případech to vyšetřovatelé jen zaznamenají a pod různými záminkami nic nepodnikají," píše se ve zprávě. Její příloha zmiňuje 60 případů registrovaných od ledna 2014 do května 2016.
Související
Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan
Euromajdan byl prvním ukrajinským vítězstvím ve válce s Ruskem, řekl Zelenskyj
Ukrajinská krize , UNHCR , válečné zločiny
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
před 2 hodinami
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
před 4 hodinami
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
před 5 hodinami
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
před 5 hodinami
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
před 6 hodinami
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
před 7 hodinami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 8 hodinami
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 9 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 9 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 10 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 11 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 12 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 13 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 13 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 15 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS).
Zdroj: Jan Hrabě