Nad Černým mořem se schylovalo ke konfliktu mezi Ruskem a USA

Černé moře - Někdy mohou být na počátku válečných konfliktů zdánlivě malé incidenty. Schylovalo se k něčemu podobnému nad Černým mořem? Jedná se už o několikátou nebezpečnou situaci.

Ruský stíhací letoun Suchoj Su-27 (v kódu NATO zvaný "Flanker") a americké průzkumné letadlo P-8 Poseidon, využívané zejména pro protiponorkový boj, se při středeční rutinní hlídce v mezinárodním prostoru přiblížily na velice krátkou vzdálenost, takže mohlo dojít i ke srážce. Podle některých údajů letěly oba stroje od sebe vzdálené na pouhé metry, hovoří se o vzdálenosti kolem 10 stop.

Ruské ministerstvo obrany obvinilo posádku amerického letadla, že nechala vypnutý transpondér, vysílající identifikační signály. Mluvčí ministerstva obrany USA tento fakt nevyvrátil ani nepotvrdil, pouze uvedl následující vysvětlení: "Pro vojenské letouny není povinností mít transpondér zapnutý." Dále pak uvedl, že ruské letouny bežně létají s vypnutým trasnspondérem, což paradoxně usnadňuje Američanům jejich identifikaci, protože ostatní letouny je mají běžně zapnuté. Zmíněný letoun amerického námořnictva operoval zhruba 40 mil (asi 66 km) od ruského pobřeží nad Černým mořem, když se objevila ruská stíhačka. Podle zpravodajské stanice Fox News dokonce existuje foto obou strojů, ovšem armádní úředníci neuvedli, zda jej dovolí zveřejnit. Podle zdrojů z Pentagonu trval tento těsný let téměř 19 minut.

"Máme obavy, že se jedná o velice nebezpečný manévr. Takové akce mohou vést k eskalaci napětí a mohou mít za následek špatné vyhodnocení situace nebo dokonce nehodu," komentoval situaci kapitán US Navy Jeff A. Davis. Ruští zástupci pouze uvedli, že jejich letoun neporušil žádná mezinárodní pravidla. K podobným situacím došlo už v minulosti. V dubnu například ruský stíhací letoun proletěl nad americkým torpédoborcem v Baltském moři ve vzdálenosti pouhých 30 stop (necelých 10 metrů). 

Podle vyjádření ministra zahraničí USA Johna Kerryho jde o ruskou provokaci, která může zhatit vyjednávání o příměří v Sýrii. Ministr obrany USA Ash Carter uvedl ve svém projevu na britské univerzitě v Oxfordu, že by se Rusové měli "... snažit dodržovat vlastní pravidla. Jejich akce v posledních letech - porušování ukrajinského a gruzínského svrchovaného území, neprofesionální chování ve vzduchu, vesmíru a v kybernetickém prostoru, jakož i hrozby jadernými zbraněmi - jenom dokazují, že Rusko má jasné ambice narušit principiální mezinárodní řád."

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) SU-27

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy