Co se děje mezi Putinovou elitou? Čtěte o mocenském boji v Rusku

Uplynuly téměř dva týdny od zadržení a odvolání bývalého ruského ministra pro ekonomický rozvoj Alexeje Uljukajeva kvůli obvinění z příjímání úplatků od společnosti Rosneft, uvádí Nikolaj Petrov ve svém komentáři pro server Moscow Times. Politolog, který přednáší na Vysoké škole ekonomické v Moskvě, připomíná, že ačkoliv šlo o první zatčení vládního ministra v Rusku za poslední desetiletí, které vyvolalo otřes mezi celou ruskou elitou, důvody kroku zůstávají ve skutečnosti nejasné.

Nezodpovězené otázky

Názory samotného Uljukajeva na celou záležitost jsou také zahaleny tajemstvím, jelikož mu soud zakázal hovořit s médii, poukazuje politolog. Dodává, že tak není nouze o teorie, proč byl ministr zatčen, přičemž některé jsou velmi bizarní a tvrdí, že ministra dal zatknout osobně prezident Vladimir Putin.    

Petrov nicméně hovoří o dvou nejpravděpodobnějších příčinách. Za první označuje akt pomsty ze strany šéfa Rosneftu Igora Sečina, za druhou pak pokus oslabit pozici premiéra Dmitrije Medveděva.

"Ve skutečnosti existuje množství nezodpovězených otázek ohledně této kauzy," deklaruje odborník. Konstatuje, že především není jasná role, kterou v aféře sehrál Oleg Feoktistov, generál tajné služby FSB, který v posledních letech dohlížel na zatýkání vysokých činitelů a letos v září získal pozici bezpečnostního ředitele Rosneftu.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak panují pochybnosti ohledně úlohy Andreje Kostina, ředitele Vněštorgbanky, což je největší ruským státem vlastněný peněžní ústav, podotýká Petrov. Doplňuje, že Uljukajev v něm působil coby předseda dozorčí rady.

V každém případě je podle politologa jasné, že Uljukajev samotný není cílem, ale jen pěšákem ve větší hře. Pouhé hádání, komu jeho zatčení prospěje, přitom žádné vodítko nenabízí, míní odborník. Soudí, že objasnit důvod zatčení nejvýznamnější osoby za dlouhé roky může to, kdo nakonec ministra nahradí, avšak skutečnost, že nástupce dosud nebyl oznámen naznačuje spíše spontánnost celé události, nikoliv její pečlivé naplánování předem.  

Stín padá i na Putina

"Uljukajevova kauza nemá přímou spojitost s bojem proti korupci," deklaruje expert. Poukazuje, že případ se liší od předchozího zatýkání vysokých činitelů v protikorupčních kauzách, ať se již jednalo o někdejšího ministra obrany Anatolije Serdjukova či nedávno zatčeného generála prezidentské gardy za údajné přijímání úplatků.    

I kdyby uvedené prominentní osoby obviněné z korupčních zločinů nesly vinu, není dle Petrova vyšší než u ostatních exponentů, v mnoha případech tomu je spíše naopak. "Vedení stále neudělalo nic pro rozebrání korupčních mechanismů či zavedení systému veřejného dohledu," kritizuje odborník. Dodává, že pozornost je věnovaná jednotlivým korupčním kauzám a ruské vedení se bojí zahájit velkou protikorupční kampaň, jelikož by mohla vést k nezamýšleným obětem a širokému pobouření.   

Uljukajevův případ je tedy sám o sobě důležitý, jelikož zanedbatelná reakce veřejnosti i politických elit do jisté míry vypovídá o jejich stavu, domnívá se odborník. V té souvislosti zdůrazňuje, že mnoho Uljukajevových kolegů z řad tzv. systémových liberálů si zpočátku ani nevšimlo jeho absence.

Elita nadále mlčí a očividně doufá, že věc objasní soud a v nejlepším případě vyjadřuje pochybnosti  ohledně pochybných a nepodložených obvinění oficiálně vznesených proti Uljukajevovi, deklaruje Petrov. Dodává, že nikdo z tábora ruských liberálů pochopitelně nepochybuje o tom, že se jedná o šílený způsob zacházení s předním činitelem.  

Co se týká ruské společnosti, politolog odkazuje na průzkum nezávislého Centra Levada. Podle jeho závěrů kauzu pozorně sleduje 30% Rusů, dvě třetiny obyvatel země se domnívají, že Uljukajevův případ ukazuje rozšířenou morální pokleslost a korupci mezi představiteli země, zatímco 40-50% ruských občanů soudí, že aféra vrhá stín i na prezidenta Putina. "To však nezastaví Putinovu nadále bezmeznou popularitu," uzavírá odborník.

Související

Více souvisejících

Rusko Alexej Uljakajev

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 12 minutami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 1 hodinou

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy