Rusko má obrovský problém. Doporučená řešení ignoruje

Transparency International zveřejnila svůj aktuální Index vnímání korupce, přičemž nejlépe se umístily Dánsko, Nový Zéland, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, zatímco nejhůře dopadly Somálsko, Jižní Súdán, Severní Korea, Sýrie a Jemen. Od této skupiny pak nebylo příliš vzdáleno Rusko, které okupuje 131 příčku ze 176, konstatuje Anton Pominov, ředitel ruské sekce Transparency International, v komentáři pro server Moscow Times.

Rusko ignoruje rady

Faktory, které zajišťují nejlepší hodnocení jsou zřejmé - demokracie, politická soutěž, nezávislá justice, svobodný tisk a silná hospodářská rozvinutost, poukazuje Pominov. "Naopak, je stejně jasné, že reálná absence státu - například v Somálsku, Sýrii a Jižním Súdánu - garantuje poslední místo v žebříčku," vysvětluje ředitel. Dodává, že další garancí chabého ratingu je centralizovaná státní moc na úkor občanské společnosti a právní odpovědnosti.   

Rusko je pak příkladem tohoto trendu a v posledních pěti letech ukázalo jen minimální změny, když se jeho hodnocení zlepšilo pouze o jeden bod ze sta, uvádí aktivista. Upozorňuje, že přetrvávající nízký rating pro Rusko je obzvláště šokující ve světle vysoce medializované protikorupční kampaně, která byla v zemi loni zahájena.

Zpráva Transparency International obsahuje i doporučení, co dělat pro posun na žebříčku, ale Rusko tyto rady ignoruje, kritizuje Pominov. Tvrdí, že vedení země namísto nich zahájilo čistě symbolickou bitvu s korupcí a není možné zvednout mu rating pouze na základě direktiv typu "usvědčit 300 lidí z korupce" či "zatknout gubernátora", a to nezmění ani fakt, že loni došlo v Rusku poprvé k zatčení federálního ministra.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.      

"Tyto kroky jsou povrchní a nedokážou řešit kořeny problému - instituce," deklaruje aktivista. Vysvětluje, že v prosinci 2014 Transparenci International doporučila zavést ochranu tzv. whistleblowerů, elektronický systém pro přiznání příjmů a majetku veřejných představitelů, odstranění rozsáhlých omezení tisku a občanských organizací zabývajících se bojem s korupcí, jelikož takové institucionální změny by ovlivnily korupční situaci v zemi pozitivním směrem.  

Transparency International nadále vystupuje proti zvyšování počtu protikorupčních pracovníků v bezpečnostních službách, byť takový krok může být teoreticky efektivní, podotýká ředitel. Dodává, že ve skutečnosti může mít jednoduše opačný efekt. Pominov tak vyjmenovává doporučení Rusku pro rok 2017: předložit a schválit zákon o lobbingu a ochraně whistleblowerů, přimět policejní složky reagovat na odhalení v tisku, zajistit ekonomickou nezávislost soudů na moci výkonné a zapojit se do mezinárodních snah o odhalování původu majetku a skutečných vlastníků   

Trest smrti není řešení

"Televizní pořad o zatčení dalšího vysoce postaveného představitele je pochopitelně výbornou ukázkou iniciativy státu. Jen tento rok proběhly desítky takových soudů," uznává aktivista. Doplňuje však, že protikorupční opatření na institucionální úrovni v sobě sice nenesou PR pozlátko takových procesů, ale jsou mnohem efektivnější. V Číně je za korupci trest smrti, každý usvědčený představitel je zastřelen a nahrazen jiným, ale nikdo si nemůže být jistý, že ho nepotká stejný osud, uvádí Pominov. Soudí, že se nejedná o efektivní cestu k náboru nových úředníků a už vůbec ne o dobrý boj s korupcí.     

Transparency International namísto toho předkládá Rusku jiné návrhy: soudci by měli být voleni a přidělování případů má být náhodné a Rusko se musí konečně zapojit do mezinárodní snahy zabavovat nelegálně získaný majetek.

Pominov poukazuje na další důležitou skutečnost - žádná z prvních dvaceti zemí v žebříčku nemá problém s nezávislostí médií či aktivitami občanské společnosti. Každý rok tak Transparency International vysvětluje, že média jsou spojenci v boji s korupcí, nikoliv nepřátelé státu, což platí i o svobodných volbách, které musí být svobodné pokaždé, nikoliv jen občas, konstatuje aktivista. Dodává, že nic z uvedených poznatků není obzvlášť originální, vyučují se na většině politologických a ekonomických kateder a potvrzuje je i životní praxe.

Země v první třetině žebříčku toho mají více společného než rozdílného, ale existují státy a politici, které chtějí jít vlastní cestou, píše ředitel. "V lepším případě jdou přes palubu. V tom horším jde o zkorumpované autokraty. Zloději a korupčníci by měli být pochopitelně potrestání," deklaruje Pominov. Dodává však, že nelze očekávat dlouhodobé výsledky či posun v žebříčku Transparency International jen na základě represe, jelikož samotný boj korupci neporazí. K takovému vítězství je nezbytné budovat instituce, uzavírá aktivista.

Související

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

Více souvisejících

Rusko Korupce transparency international

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

před 1 hodinou

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 5 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 10 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno

Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy