Transparency International zveřejnila svůj aktuální Index vnímání korupce, přičemž nejlépe se umístily Dánsko, Nový Zéland, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, zatímco nejhůře dopadly Somálsko, Jižní Súdán, Severní Korea, Sýrie a Jemen. Od této skupiny pak nebylo příliš vzdáleno Rusko, které okupuje 131 příčku ze 176, konstatuje Anton Pominov, ředitel ruské sekce Transparency International, v komentáři pro server Moscow Times.
Rusko ignoruje rady
Faktory, které zajišťují nejlepší hodnocení jsou zřejmé - demokracie, politická soutěž, nezávislá justice, svobodný tisk a silná hospodářská rozvinutost, poukazuje Pominov. "Naopak, je stejně jasné, že reálná absence státu - například v Somálsku, Sýrii a Jižním Súdánu - garantuje poslední místo v žebříčku," vysvětluje ředitel. Dodává, že další garancí chabého ratingu je centralizovaná státní moc na úkor občanské společnosti a právní odpovědnosti.
Rusko je pak příkladem tohoto trendu a v posledních pěti letech ukázalo jen minimální změny, když se jeho hodnocení zlepšilo pouze o jeden bod ze sta, uvádí aktivista. Upozorňuje, že přetrvávající nízký rating pro Rusko je obzvláště šokující ve světle vysoce medializované protikorupční kampaně, která byla v zemi loni zahájena.
Zpráva Transparency International obsahuje i doporučení, co dělat pro posun na žebříčku, ale Rusko tyto rady ignoruje, kritizuje Pominov. Tvrdí, že vedení země namísto nich zahájilo čistě symbolickou bitvu s korupcí a není možné zvednout mu rating pouze na základě direktiv typu "usvědčit 300 lidí z korupce" či "zatknout gubernátora", a to nezmění ani fakt, že loni došlo v Rusku poprvé k zatčení federálního ministra.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Tyto kroky jsou povrchní a nedokážou řešit kořeny problému - instituce," deklaruje aktivista. Vysvětluje, že v prosinci 2014 Transparenci International doporučila zavést ochranu tzv. whistleblowerů, elektronický systém pro přiznání příjmů a majetku veřejných představitelů, odstranění rozsáhlých omezení tisku a občanských organizací zabývajících se bojem s korupcí, jelikož takové institucionální změny by ovlivnily korupční situaci v zemi pozitivním směrem.
Transparency International nadále vystupuje proti zvyšování počtu protikorupčních pracovníků v bezpečnostních službách, byť takový krok může být teoreticky efektivní, podotýká ředitel. Dodává, že ve skutečnosti může mít jednoduše opačný efekt. Pominov tak vyjmenovává doporučení Rusku pro rok 2017: předložit a schválit zákon o lobbingu a ochraně whistleblowerů, přimět policejní složky reagovat na odhalení v tisku, zajistit ekonomickou nezávislost soudů na moci výkonné a zapojit se do mezinárodních snah o odhalování původu majetku a skutečných vlastníků
Trest smrti není řešení
"Televizní pořad o zatčení dalšího vysoce postaveného představitele je pochopitelně výbornou ukázkou iniciativy státu. Jen tento rok proběhly desítky takových soudů," uznává aktivista. Doplňuje však, že protikorupční opatření na institucionální úrovni v sobě sice nenesou PR pozlátko takových procesů, ale jsou mnohem efektivnější. V Číně je za korupci trest smrti, každý usvědčený představitel je zastřelen a nahrazen jiným, ale nikdo si nemůže být jistý, že ho nepotká stejný osud, uvádí Pominov. Soudí, že se nejedná o efektivní cestu k náboru nových úředníků a už vůbec ne o dobrý boj s korupcí.
Transparency International namísto toho předkládá Rusku jiné návrhy: soudci by měli být voleni a přidělování případů má být náhodné a Rusko se musí konečně zapojit do mezinárodní snahy zabavovat nelegálně získaný majetek.
Pominov poukazuje na další důležitou skutečnost - žádná z prvních dvaceti zemí v žebříčku nemá problém s nezávislostí médií či aktivitami občanské společnosti. Každý rok tak Transparency International vysvětluje, že média jsou spojenci v boji s korupcí, nikoliv nepřátelé státu, což platí i o svobodných volbách, které musí být svobodné pokaždé, nikoliv jen občas, konstatuje aktivista. Dodává, že nic z uvedených poznatků není obzvlášť originální, vyučují se na většině politologických a ekonomických kateder a potvrzuje je i životní praxe.
Země v první třetině žebříčku toho mají více společného než rozdílného, ale existují státy a politici, které chtějí jít vlastní cestou, píše ředitel. "V lepším případě jdou přes palubu. V tom horším jde o zkorumpované autokraty. Zloději a korupčníci by měli být pochopitelně potrestání," deklaruje Pominov. Dodává však, že nelze očekávat dlouhodobé výsledky či posun v žebříčku Transparency International jen na základě represe, jelikož samotný boj korupci neporazí. K takovému vítězství je nezbytné budovat instituce, uzavírá aktivista.
Související
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Rusko , Korupce , transparency international
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?
před 1 hodinou
Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti
před 2 hodinami
Zelenskyj: Severokorejské vojáky na frontě zajímáme, ale umírají
před 3 hodinami
Putin se omluvil kvůli pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 4 hodinami
Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa
před 5 hodinami
WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí
před 6 hodinami
Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce
před 6 hodinami
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines Rusko popírá. Zásah raketou vůbec nepřipouští
před 7 hodinami
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková
před 8 hodinami
USA se přiklání k teorii o sestřelení letadla společnosti Azerbaijan Airlines
před 9 hodinami
Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"
před 10 hodinami
Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Meteorologové nabídli předpověď
včera
Policie odhalila organizovanou skupinu pašeráků drog. Kokain maskovali jako alkohol
včera
První Severokorejec skončil v rukou ukrajinských vojáků. Ne na dlouho
včera
Adamczykové tragicky zemřela soupeřka. Švýcarku Hedigerovou strhla lavina
včera
Zásadní změna počasí v Česku se odkládá. Přinese ji až příští týden
včera
Nová pohádka Tři princezny byla na ČT nejsledovanějším pořadem Vánoc
včera
Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA
včera
Slovensko hlásí, že je na případná mírová jednání připraveno
Slovensko je připraveno hostit mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, řekl slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár (Smer-SD) v reakci na slova ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se nechal slyšet, že si umí představit Slovensko jako dějiště rozhovorů.
Zdroj: Jan Hrabě