Píšeš kraviny, tak si musíš vydělat terorismem. Ruský spisovatel to slízl za Donbas

Kyjev - Zachar Prilepin (41) je bývalý příslušník speciálních sil a zároveň patří k nejznámějším spisovatelům v Rusku. Oznámením, že se přidává k separatistům v Donbasu, rozpoutal bouřlivou diskuzi na ruské literární scéně

Prilepin od začátku konfliktu na jaře 2014 často cestoval na východ Ukrajiny, kde působil jako "poradce" Alexandra Zacharčenka, který stojí v čele jedné ze dvou separatistických "republik". Odhalení bulvárního listu Komsomolskaja pravda z minulého týdne, že Prilepin na východě Ukrajiny vytvořil vlastní prapor, přesto šokovalo literární scénu.

"Myslím, že spisovatel má právo zaujmout jakékoliv stanovisko," hájil se během úterní tiskové konference v Moskvě. "Mohu třímat prapor a vyzývat k míru, anebo se chopit zbraně."

Pro Prilepina představuje ukrajinský konflikt zlom. Po dlouhou dobu byl členem zakázané Nacionálně bolševické strany spisovatele Eduarda Limonova, jejíž akce policie neustále potlačovala. Ale v březnu 2014 podpořil ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym a z urputného odpůrce prezidenta Vladimira Putina se stal přívržencem politiky Kremlu.

"Když tvé knížky jsou kraviny, tak si musíš vydělávat terorismem," zareagoval na facebooku spisovatel Viktor Pelevin, nejvíce překládaný ruský autor science fiction.

Spisovatel Dmitrij Bykov, známý hlavně jako autor životopisné knihy o Borisu Pasternakovi, v listu Gazeta.ru usoudil, že Prilepin "si zasluhuje nenávist, ne však opovržení", zatímco mladá básnířka Věra Polozkovová použila ještě tvrdší slova. Podle ruské televize přislíbila, že "až mu nakonec ustřelí hlavu", otevře láhev šampaňského.

Jiní kritici jej obviňují, že si dělá reklamu, protože Prilepin odjel z fronty na tiskovou konferenci, aby představil svou novou knihu "o důstojnících a povstalcích v ruské literatuře", která líčí příběhy spisovatelů, co se chopili zbraní.

Sám autor přirovnává sám sebe ke Lvu Tolstému či Michailu Lermontovovi, kteří bojovali jako vojáci, než své zážitky převyprávěli v knihách. Tvrdí, že oba literární velikáni, kdyby mohli, tak by se přidali k šikům separatistů na Ukrajině.

Související

Více souvisejících

Zachar Prilepin (spisovatel) Ukrajinská krize Rusko Donbass Doněck knihy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy