Bělehrad - Srbsko dnes volí nového prezidenta a žádné velké drama se neočekává. Jde v nich prakticky o to, zda dosavadní předseda vlády Aleksandar Vučić zvítězí již v prvním kole. Dle průzkumu mu dá hlas přes 50 procent občanů.
Velkou neznámou je, který z protikandidátů by v případě, že Vučić nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupil spolu s ním do druhého kola, jehož termín je stanoven na 16. dubna. Zřejmě by jím byl jeden ze čtyř dalších adeptů, kteří v posledních sondážích měli osmiprocentní až desetiprocentní podporu.
Patří k nim exministr zahraničí Vuk Jeremić, bývalý ombudsman Saša Janković a také vůdce srbských radikálů Vojislav Šešelj. Na druhé místo se před ně ale dostal Luka Maksimović, který kandiduje jako Ljubiša Preletačević Beli. Svůj pseudonym zvolil ve snaze upozornit na "přelétavost" srbských politiků. Voličům slíbil mimo jiné to, že v případě zvolení do funkce bude krást.
Vučić těží především ze značné rozdrobenosti demokratické opozice, která se není schopna dohodnout na společném protikandidátovi. Premiérovi, který vede Srbskou pokrokovou stranu (SNS), nahrává i velký prostor, který mu dopřávají televizní stanice.
"Opravdu doufám, že s těmito volbami bude Srbsko pokračovat ke své další stabilitě s plnou podporou své vlády," řekl Vučić při odevzdání svého hlasu. "Nevím, jestli vyhraji, ale pevně doufám, že ti, kteří chtějí Srbsko destabilizovat, neuspějí," dodal.
"Hlasoval jsem pro stabilitu, měli jsme dost válek," řekl 65letý důchodce Božica Ivanović, který dal dnes svůj hlas Vučičovi. "Potřebujeme více pracovních míst pro mladé lidi a pokud bychom dostali i lepší výplaty a důchody, tím lépe," dodal.
"Dal jsem hlas Belimu," řekl agentuře Reuters 30letý nezaměstnaný dělník Dejan Marković. "Takzvaní opoziční kandidáti nás v minulosti zradili a Vučić nám všem lže teď, Beli je tak jedinou možností, jak se tomuto pokrytectví vysmát," dodal.
Související
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
Srbsko , volby , Aleksandr Vučič (srbský prezident)
Aktuálně se děje
před 41 minutami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 47 minutami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 1 hodinou
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 2 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 8 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 9 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
Americký viceprezident JD Vance v úterý navštíví Maďarsko v rámci úsilí podpořit premiéra Viktora Orbána před klíčovými parlamentními volbami. Tato cesta na poslední chvíli je vnímána jako pokus o posílení pozic důležitého spojence hnutí MAGA, kterému v nedělním hlasování hrozí volební porážka. Podle politických analytiků však tato intervence pravděpodobně nepřinese zásadní obrat v již tak vyostřeném předvolebním souboji.
Zdroj: Libor Novák