Tragédie letu EI AI 1862 je i po 25 letech záhadou. Stál za ní Mosad nebo chemické zbraně?

Amsterdam – Chemické zbraně, jaderný odpad a agenti Mosadu v ochranných oblecích hrají prominentní roli v řadě konspiračních teorií, jež obklopují leteckou nehodu Boeingu 737 společnosti El Al před 25 lety. Rob Oudkerk, místopředseda vyšetřovací komise nizozemského parlamentu, která se neštěstím zabývala, všechny takové spekulace odmítá.

V rozhovoru pro nizozemský televizní dokument členové Oudkerkovy komise zopakovali, že se izraelské letadlo porouchalo navzdory řádné údržbě. V době, kdy letadlo 4. října 1992 narazilo do obytného domu v Amsterodamu, se na palubě nenacházel žádný známý jed nebo zbraně. O život tehdy přišlo 47 lidí. 

Již několik desetiletí nehodu provází desítky konspiračních teorií, napsal Cnaan Liphshiz ve svém článku pro internetové stránky Times of Israel. Při příležitosti 20 let od neštěstí došlo na serveru youtube.com a na několika dalších internetových stránkách ke zveřejnění krátkého filmu „LY 1862“. Pilota letadla vykreslil jako namyšleného jedince, který ignoruje naléhavé prosby svého syna a jeho přítelkyně, aby nevozil „chemické zbraně“ do Izraele. Každý den „je totiž používají k zabíjení lidí“ a „existují síly, co se snaží transportům zabránit“.

Ve skutečnosti ovšem kapitán Yitzhak Fouchs a další tři členové posádky zemřeli na následky „bláznivé nehody“, jak událost později popsali letečtí experti. Způsobila ji závada na letadle Boeing 737, při které jeden z motorů přestal pracovat a druhý se od letadla odlomil. Příčinou odlomení se údajně stalo opotřebení materiálu na té části křídla, která motor držela. Let LY 1862 skončil tragédií, při níž letadlo nabouralo do obytné budovy krátce po vzletu z amsterodamského letiště Schiphol do Izraele.

Chemické zbraně na palubě?

„Jelikož to letadlo bylo izraelské, kolovalo okolo něj tolik strašidelných historek,“ uvedl Theo Meijer, předseda vyšetřovací komise neštěstí, v dokumentárním televizním pořadu Andere Tijden. „Lidé si mysleli, že na se na palubě nacházely chemické zbraně, které způsobily různá onemocnění,“ řekla ve stejném pořadu Els Borstová, nizozemská exministrině zdravotnictví.

Před vytvořením vyšetřovací komise shromáždily nizozemské úřady stovky stížností se zdravotními problémy, ale nebyla nalezena žádná přesvědčivá spojitost s nehodou. Klepy se navzdory tomu šířily dál. Rob Oudkerk všechny konspirační teorie postupně vyvrátil, téma se ovšem v roce 1999 projednávalo na schůzi nizozemského parlamentu.

V průběhu této schůze jeden ze členů nizozemské levicové strany D66 dramaticky přečetl přepis rozhovorů po nehodě z místních kanceláří letecké společnosti El Al. V telefonátu zaznělo, že se na palubě skutečně nacházely nebezpečné látky jako např. výbušné a jedovaté plyny. V proslovu ale byla úmyslně vynechána pasáž, ve které zaznělo, že vojenský náklad byl vyložen ještě před odletem z letiště Schiphol. Vystoupení tak zanechalo dojem, že se chemikálie v letadle nacházely i v momentě nárazu.

Látky potřebné k výrobě sarinu

„Všichni jsme věděli, že výbušniny byly vyloženy, ale to vystoupení zanechalo opačný dojem,“ domnívá se Theo van den Doel, člen vyšetřovací komise z nizozemské středopravé strany VVD. Nehledě na pravdivost sdělených informací se tématu chytla média, která let LY 1862 nově vykreslila jako transport zbraní. Až o několik týdnů později závěrečná zpráva vyšetřovací komise tuto interpretaci událostí vyvrátila. 

Oficiální dokumenty z vyšetřování uvádí, že z letadla byly před odletem vyloženy nádoby s chemikáliemi, jež mohou být využity k výrobě nervového plynu sarin. I pokud by k vyložení nedošlo, v případě nehody by podle vyšetřovací komise zdraví obyvatel ohroženo nebylo. Nizozemská a mezinárodní média ale přítomnost těchto látek automaticky spojila s chemickými zbraněmi.

Zjištění vyšetřovací komise nepřesvědčila Sonyu van Zoestovou, svědkyni události z amsterodamské čtvrti Bijlmer. „Nikdo nikdy pořádně nevysvětlil ta zvláštní onemocnění, jež se tu po nehodě objevila,“ stěžovala si van Zoestová po 20 letech od nehody. David Burma, bratranec jedné z obětí, na druhé straně nevěří žádným nepodloženým domněnkám: „Slyšel jsem asi 40 konspiračních teorií o tom, co se stalo. Nikdy jsem neviděl žádné důkazy, co by je podporovaly.“ Podle něj existují možná proto, aby lidem pomohly „lépe se vyrovnat se ztrátou“.

Související

Letiště Schiphol

Kvůli hrozbě bombou vyklidili část letiště v Amsterodamu

Nizozemská policie dnes večer nechala nakrátko vyklidit jeden z terminálů amsterodamského letiště Schiphol kvůli muži, který hrozil, že u sebe má bombu. Informoval o tom server veřejnoprávní zpravodajské stanice NOS. Policie brzy poté oznámila, že situace je pod kontrolou a provoz na letišti se vrací k normálu.

Více souvisejících

letiště Schiphol (Amsterdam) Letecké nehody EI AI 1862

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy