Moskva - Rusko vášnivě odmítá jakékoliv obvinění, že vede na Ukrajině tajné operace, jejichž cílem je narušit místní stabilitu. Uniklé emaily získané od Vladislava Surkova, klíčového poradce Vladimíra Putina pro politiku Ruska vůči Ukrajině, však říkají opak. Rusko dle nich se aktivně podílelo na vytvoření loutkových „lidových republik“ a financování separatistů. Rusko uniklé zprávy označilo za falešné.
Hackeři uvolnili tři typy dokumentů. Prvním z nich je PDF, který podrobně popisuje plány destabilizace Ukrajiny, jeho věrohodnost je však sporná. Druhým typem uniklých informací je výpis 2,337 e-mailů, které zveřejnila skupina „Ukrajinská kybernetická aliance", zahrnujících hackerské skupiny Cyber Hunta a InformNapalm. Tyto emaily pokrývají období od září 2013 do listopadu 2014, kdy Rusko zabralo Krym a nasadilo své separatistické zástupce na východní Ukrajině. Posledním typem dokumentů je 1000 emailů, které se datují od září 2014 do září 2016.
Putinův mluvčí Dmitrij Sergejevič Peskov řekl, že tyto emaily jsou jednoznačně falešné, protože Surkov nikdy nepoužíval email. Zveřejněné emaily se však netýkají Surkovova osobního účtu, ale účtu jeho pomocníka, který získával zprávy pro Surkova a následně je zřejmě předával dál. I když není zaručeno, že některé z e-mailů nebyly nějakým způsobem upraveny před vydáním, mnoho z nich se zdá být pravých. Hackeři pro potvrzení pravdivosti emailů zveřejnili fotografie cestovních pasů Surkova a jeho dětí. Atlantic Council podotýká, že podle expertů je obtížné zfalšovat emailové stránky.
Deník The Guardian se domnívá, že zveřejnění emailů je prvním krokem v tom, co CIA slíbila, že bude „bezprecedentní kybernetický útok proti Rusku", ostré odvetné akce amerických tajných služeb proti údajnému ruskému hackování demokratických sítí. Mark Galeotti, vedoucí výzkumný pracovník Institutu mezinárodních vztahů v Praze, považuje takovou možnost za vysoce věrohodnou. „Není to nemožné, ale nepravděpodobné, že by ukrajinští hackeři byli schopni proniknout do Surkovova vládního emailového účtu a stáhnout obrovskou sbírku souborů od roku 2014.“ Podle něj Američané se snaží tímto způsobem varovat Rusko, že i oni jsou schopní tvrdé, špinavé kybernetické hry, pokud bude Rusko „zlobit“.
Co bylo v e-mailech
Aleksandr Borodai, premiér Doněcko lidové republiky, byl od svého nástupu k moci podezírán z toho, že je blízký přítel a bývalý zaměstnanec ruského miliardáře Konstantina Malofyjeva, zakladatele společnosti Marshall Capital. Malofyjev popřel, že by Borodaie nějak blíže znal. Nicméně, z uniklých emailů vyplývá, že tři dny před vyhlášením Doněcké lidové republiky zaměstnanec z Malopojevova Marshall Capitalu zaslal Surkovovi kanceláři seznam kandidátů, navržených do vedení separatistické republiky. Někteří tito kandidáti měli před jejich jménem hvězdičku, co znamenalo, že to „jsou lidé, které jsme zkontrolovali a jsou obzvláště doporučeni."
Jiný email odhaluje, že jeden kandidátů ze seznamu s hvězdičkou, Denis Pušilin – lidový gubernátor Doněcké lidové republiky- poslal Surkovovi kanceláři tabulku s výdaji na nové tiskové středisko v Doněcku. Rozpočet zahrnoval odhadované platy pro redaktora, novináře a další měsíční výdaje spolu s náklady na kancelářské vybavení.
Tento email zapadá do celkového obrazu Surkovova vlivu na místní média, které propagují proruský příběh. V jednom emailu z 25. srpna 2014 byl požádán o editaci dopisu, údajně pocházejícího od místních občanů na východní Ukrajině. V něm se hovořilo o hrůzách vyplývajících z "protiteroristické operace" ukrajinské armády a jejích účincích na ženy, starší lidi a děti, údajně z pohledu trpícího civilisty. Dopis byl zveřejněn ruskými médii Russian Reporter a RT o několik dní později s jen malými změnami.
Kdo je Surkov
The Guardian píše, že Vladislav Surkov je specifickou postavou Kremelského mocenského kruhu. Není typickým přikyvujícím poradcem ruského prezidenta, kteří se stále drží sovětského typu neiniciativního pomocníka. Surkov, o němž se spekuluje, že pod pseudonymem napsal některé postmoderní romány, je naopak postavou velice činnou a kreativní.
Tvrdí se, že on stál za konceptem tzv. tzv. spravované demokracie.“ Podle Nikolaye Petrova z Carnegie Moscow Center, spravovaná demokracie se vyznačuje několika rysy – silnou mocí prezidenta a slabou mocí institucí, státní kontrolou médií, kontrolou nad volbami, zjevnou krátkodobou efektivností a méně zřetelnou dlouhodobou neefektivností.
Jeho vliv na vytváření ideologického podoby Putinova režimu byl tak velký, že si vysloužil označení „šedý kardinál“ či „kardinál Richelieu“. Přesto, se v roce 2011 Putinovi znelíbil a musel odstoupit ze své pozice vrchního ideologa. Když se ruské elity rozhodovali, zda-li se má v prezidentské volbě podpořit relativně liberální Dmitrij Medveděv nebo Vladimír Putin. Surkov poměrně překvapivě hlasoval pro Medveděva. Po návratu Putina k moci byl Surkov odstřižen od svého postavění.
Když však Rusko začalo svojí tajnou válku na Ukrajině, Surkov se postupně navrátil na výsluní mocí. Jeho zkušenosti s řízením vztahů s gruzínskými protektoráty, tak jeho talent pro intriky a mediální manipulaci z něj učinily perfektní osobu pro řízení vztahů Kremlu s tzv. „lidovými republikami". Ačkoliv mu bylo zakázáno cestovat do EU, Surkov byl přesto přítomen nedávných čtyřstranných jednáních v Berlíně ohledně Ukrajiny. Surkov na nich seděl vedle Putina a Merkelové – jasný signál jeho důležitosti v policie Kremlu vůči Ukrajině.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
Rusko , Doněck (Ukrajina) , Hackeři , CIA , USA (Spojené státy americké) , Ukrajinská krize , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 21 minutami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 53 minutami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 2 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 3 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 3 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 4 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 5 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 6 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.
Zdroj: Jakub Jurek