Priština - Kosovo čekají předčasné volby, patrně proběhnou již v červnu. Nedůvěru vládě dnes na návrh opozice vyjádřila většina poslanců parlamentu.
Hlasování navrhla opozice s tím, že kabinet podle ní neplnil svůj program. Nedůvěru vládě vyjádřilo 78 poslanců ze 120členného parlamentu, pro pokračování současné vlády se vyjádřilo 34 poslanců a tři poslanci se zdrželi hlasování.
Prezident Hashim Thaçi o několik hodin později parlament oficiálně rozpustil. Očekává se, že do 30 až 45 dní vyhlásí datum předčasných voleb. Informovaly o tom zahraniční agentury.
Kosovská vláda nebyla schopna zajistit v parlamentu hlasy potřebné ke schválení zákonu o hranici se sousední Černou Horou, a to navzdory tlaku ze strany USA. Hraniční dohoda byla podepsána v roce 2015. Opozice se však proti ní postavila, jelikož by prý Kosovo přišlo o část svého území. Premiér Isa Mustafa nakonec návrh zákona na schválení dohody loni stáhl.
Krátce před dnešním hlasováním Mustafa řekl, že jeho vláda se zasadila o snížení nezaměstnanosti v Kosovu a pomohla snížit státní dluh. "V mé vládě nejsou žádní zkorumpovaní lidé," řekl Mustafa s tím, že vyjádření nedůvěry vládě by v zemi vyvolalo nestabilitu.
V posledním roce a půl však bylo několik schůzí parlamentu přerušeno kvůli pouličním protestům a chování členů opozice, kteří v parlamentu použili slzný plyn.
Kosovu vládla koalice Demokratického svazu Kosova (LDK) premiéra Mustafy a nejsilnější Demokratické strany Kosova (PDK), kterou vede předseda parlamentu Kadri Veseli. Ten krátce po vyjádření nedůvěry vládě na twitteru uvedl, že výsledek hlasování vítá, protože Kosovo podle něj potřebuje nový začátek. Podle AP tím zároveň upozornil na spory mezi LDK a PDK.
Související
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
Volby v Kosovu vyhrává Kurtiho strana. Parlamentní většinu ale nezíská
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
před 1 hodinou
40,6 stupně. Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
před 2 hodinami
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
před 2 hodinami
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
před 3 hodinami
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
před 4 hodinami
Trumpova celní válka s Evropou ožívá. USA hrozí odvetou za danění Mety či Amazonu
před 5 hodinami
Vojtěch prosazuje omezení dostupnosti energetických nápojů
před 6 hodinami
Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní
před 6 hodinami
Češi letí pomáhat do Venezuely. Hasiči vysílají specializovaný tým
před 7 hodinami
Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko
před 8 hodinami
Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti
před 9 hodinami
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
před 10 hodinami
Nové napětí v Íránu. Američané podnikli odvetu za útok na nákladní loď
před 11 hodinami
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
V čínském hlavním městě narazilo v pátek odpoledne malé letadlo do nejvyšší budovy v Pekingu, mrakodrapu Citic Tower, který je známý také pod názvem Čína Zun. Incident v jedné z nejstřeženějších metropolí světa vyvolal paniku v centrální obchodní čtvrti, kde z výšky desítek pater začaly na ulice plné automobilů padat kusy trosek a částí letadla.
Zdroj: Libor Novák