Moskva - Ve středečním díle ze série čtyř rozhovorů Vladimíra Putina a známého amerického režiséra Olivera Stonea, libujícího si ve alternativních výkladech historie a současných společenských a politických událostí, se ruský prezident vyjádřil ke krizi na Ukrajině i v Sýrii. Ukázal též režisérovi, jak probíhá jeho komunikace s ruskými zpravodajskými a bezpečnostními složkami. Dokument je kombinací konverzací, které vedl Putin se Stonem během července 2015 a února 2017.
Rozhovor začal v uvolněném duchu. Putin si dobíral Stonea, který si stěžoval, že v noci příliš dobře nespal. „Já jsem hrál hokej, ale vy jste unavený,“ řekl mu laškovně. Brzy ale Putin nasadil vážnou tvář, když jej Stone požádal o stanovisko k Ukrajině. Putin začal obšírně popisovat zemi stiženou obrovskou korupcí a neschopnými vládami, které v žádném případě nepomáhali obyčejným Ukrajincům. Není proto překvapivé, tvrdí Putin, že se Ukrajina obracela k EU jako ke své spáse.
Podle Putina ale problém pro Ruska – a de-facto začátek krize- začal, když EU oznámila, že s Ukrajinu uzavřela Dohodu o přidružení. Putin to chápe jako obejití Ruska, které po 17 let jendalo s EU o vstupu do Světové obchodní organizace (World Trade Organization - WTO). Podle něj Rusko tato dohoda ekonomicky poškozovala Rusko, protože Ukrajina by tím otevřela trhy a EU by vstoupila do „našeho teritoria s vším jejich zbožím bez jakýchkoliv vyjednávání a navzdory ustanovením, které jsme s nimi uzavřeli předtím, během těchto 17 let našeho vstupu do WTO.“ Putin řekl, že to respektují volbu Ukrajinců, ale že nechápe, proč by Rusové za ní měli platit. Prý ale jeho pokusy o trilaterální vyjednávání, ale prý mu bylo doporučeno, aby celou záležitost nechal být.
Kdo je odpovědný za ukrajinskou krizi?
Putin naznačil konexi mezi zájmy USA (a EU) a ukrajinskými protesty. Nařkl je, že namísto toho, aby se pokoušeli zjistit, co se děje, se ihned podporovali „coup d'etat“ (puč). Na Stonovu poznámku, že Západ příliš nevěnoval pozornost Ukrajině, Putin odvětil, že Putin možná ne, ale CIA určitě. Putin se zastal bývalého premiéra Ukrajiny, Viktora Janukovyče, že během nepokojů na Majdanu nedal rozkaz policejním jednotkám útočit na civilisty. Stone zmínil přítomnost tajemných sniperů, kteří měli cíleně pálit do řad policie a protestujících. Puti jeho otázku, komu měli sloužit odpověděl, že má své podezření a že se domnívá, že to byli zainteresované skupiny, kteří chtěli zvýšit eskalaci napětí. Putin též řekl, že má informace, že vojenské skupiny, které podle Stonea měly vstoupit na Majdan den před vypuknutím nepokojů, byly trénovány v Polsku a na západní Ukrajině.
Podle Putina došlo k puči, který měl vysoce nacionalistické rysy. Nařkl novou vládu, že chtěla zavést opatření proti používání ruštiny (to prý nakonec měli vládě vymluvit Evropané). Vláda podle něj cíleně útočila proti ruskému obyvatelstvu na Doněcku, na nějž posílala speciální síly a vojenskou techniku. V souvislosti s ruským obyvatelstvem na Krymu, Putin uvedl, že se Rusko obávalo útoků nacionalistů proti nim. Proto využili práva podle příslušné mezinárodní dohody (kterou Putin nejmenuje) poslat 20 000 vojáků na Krymskou vojenskou základnu, jejichž cílem bylo zajisti fungování krymského parlamentu. Podle Putina vytvořili podmínky pro krymské obyvatele, aby mohli volit v referendu o připojení se k Rusku. Nikdo podle něj nebyl zabit ani nikdo nestřílel.
Putin znovu řekl, že hrozba nepřichází od Ruska, ale od NATO. Podle něj USA posilují ukrajinskou krizi, aby vytvořily vnější hrozbu a mohli skrze strach u národů obávajících se návratu Sovětského svazu bez jejich rozhodnutí ustanovit vojenské báze a přivést vojáky. Putin považuje za nutné, přijít s novým paradigmatem, který nebude založen na zastrašování, ale na vzájemné spolupráci a respektu suverenity národů. Putin též varoval před novými závody ve zbrojení.
Potěmkinovy vesnice
Stone, který většinu dokumentu se zdál nahrávat ruskému prezidentovi, mu nicméně jednou položil skutečně nepříjemnou otázku. Zeptal se ho, jak může poskytovat azyl Edwardu Snowdenovi (o němž nedávno Stone natočil film) a přitom zakládat ty samé drakonické opatření na sledování civilistů jako to činila americká vláda. Putin, jak je jeho zvykem, nejprve poukázal na americké jednání – tj. sledování i vysokých představitelů cizích zemí, o kterých právě Snowden referoval – a později, když Stone stále naléhal, řekl, že to je potřeba kvůli terorismu. K IS a dalším teroristických skupinám se přidalo 4500 ruských občanů a 5000 lidí ze střední Asie s vazbami na Rusko, řekl Putin a dodal, že ruské zvláštní služby zabránily 45 teroristickým akcím minulý rok. Právě snaha zabránit teroristům se vrátit do Ruska byla jedním z důvodů, proč Rusko vstoupilo do Sýrie. Putin zdůraznil, že vstoupil do Sýrii s požehnáním Asada a je tam tedy na rozdíl od jiných sil bez požehnání syrské vlády legitimně.
Stone se vrátil k incidentu s americkým torpédoborcem známým pod jménem Donald Cook, který podle ruských médií neoprávněně dlel v blízkosti Krymu. Ruský letoun Su-24 provedl u lodi několik manévrů, což Pentagon velice ostře odsoudil jako „provokativní a neprofesionální“ jednání. Stone celý incident přirovnal ke kubánské krizi, což Putin odmítl, že tak daleko to nezašlo. Řekl ale, že generálové Ruské federace mají právo a povinnost bránit své teritorium, což podle Putina zahrnuje i Krym, všemi možnými způsoby. Putin přiznal, že během incidentu byl nasazen pobřežní obranný raketový systém „Bastion“. S pýchou v hlase uvedl, že americká loď by proti němu neměla obrany.
Dokument jednu dobu dává vzpomenout i na legendární Potěmkinovy vesnice. Putin ukazuje Stonovi některá zajímavá místa v Kremlu včetně své kanceláře. V jedné místnosti se zapnutá televize s Putinovým projevem. „Mohl byste být filmová hvězda,“ komentuje to Stone, zatímco Putin se rozčileně ptá, proč je to zapnuté. Když se dozví, že je to na oslavu deseti let od jeho mnichovského projevu, potřese hlavou a nechá projev běžet. V jeho kanceláří potěšený Stone najde svoji knihu The Untold History of the United States.Pravé překvapení si ale Putin pro Stonea překvapil na později, když mu ukáže konferenční místnost, ve které Putin jedná jako rozhodný vrchní velitel. Pomocí velké telekomunikační obrazovky je ve spojení se všemi regiony Ruské federace a vyžaduje od svých velitelů aktuální informace o dění v Sýrii. Na Stonea Putinova akčnost očividně udělala velký dojem, zatímco divák si říká, zdali Putinovo direktivní jednání nemá rysy vládců z dob Sovětského svazu.
Související
Rusko se připravuje na jaderný útok. Strategické síly máme neustále připravené, varuje Putin
Geraščenko: Guterres v Rusku je krok k eskalaci. Putin si může dělat, co chce, a je stále vítán
Vladimír Putin , Oliver Stone (režisér) , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák