Keltové jsou dodnes opředeni tajemstvím. Jak žili a v co věřili?

Keltové se během své existence rozšířili z britských ostrovů přes velkou část Evropy až do Turecka. Kdo však Kelti byli, jak žili a jaká byla jejich kultura?

Keltové jsou dodnes opředeni množstvím tajemství. Jak žili, v co věřili?

Kdo byli Keltové

Keltové žili v různých uskupeních v rozličných částech Evropy od pozdní doby bronzové. Při své migraci se jim podařilo rozšířit se od Portugalska k do Turecka. Ačkoliv byli Keltové rozdělení do různých klanů a kmenů, všichni mluvili stejným jazykem. Také si udržovali podobné umělecké tradice. Keltskými jazyky se dodnes mluví v částech Británie a na severu Francie.

Keltští válečníci byli známí jako nebezpeční soupeři. Šli snadno poznat podle dlouhých vlasů a téměř děsivé tělesné stavbě. Řecké umění je zobrazuje s jejich typickými dlouhými štíty, které byly tvořeny ze dřeva pokrytého zdobenou kůží, a meči.

V bitvě prokazovali svou obratnost na koni, ale také užívali vozy, které byly lehké a snadno manipulovatelné. Někteří válečníci užívali před bitvou barvivo z rostliny boryt, aby na své kůži namalovali obrazce.

Ačkoliv si mnohá keltská území nárokoval Řím, Keltové si udrželi několik území, odkud se vyhnat nenechali. Patří k nim Irsko a Wales nebo Orkneje. Římané Kelty považovali za divochy a barbary,.

Keltská kultura

Podle zápisků Julia Caesara Keltové nepěstovali obilí, chodili odívaní v kůžích a barvili svou kůži. Je však již prokázané, že neměl pravdu. Keltové pěstovali obilí a oblečení si vyráběli z vlny, kterou barvili pomocí přírodních barev.

Muži nosili kalhoty a jednoduché tuniky, zatímco ženské oblečení bylo tvořeno dlouhými šaty, které obvykle splývaly na zem. Obě pohlaví však nosila plášť, který byl přidržen brožemi a špendlíky. Šperky byly mezi Kelty velmi oblíbené, mezi nimi náramky a náhrdelníky.

Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše. Keltové ve svých domech nestavěli okna, zato v nich často bydleli s dobytkem.

Keltské náboženství

Keltové byli velice nábožensky založení, ačkoliv bylo jejich náboženství označené za barbarské. Náboženskými vůdci byli druidové, kteří patřili mezi keltskou elitu. Druid měl být spojením mezi lidským světem a světem božstev.

Keltské náboženství bylo velmi spojené s přírodou a rovnováhou. Božstva podle nich sídlila ve stromech, v zemi i ve vodě, a proto často nechávali obětiny u pramenů a házeli je do řek. Keltská božstva neměla jen lidskou podobu.

Had byl mezi Kelty uznávaný jako symbol moudrosti a znovuzrození. Keltský drak byl považován za symbol síly a plodnosti, který se zrodil ze z oblohy a vody. Ptáci reprezentovali svobodu, protože mohli vzlétnout k oblakům.

I díky spojení s přírodou se keltská obětní místa či jejich chrámy nacházely v přírodě, často se jednalo o uskupení kamenů do určitého tvaru. Stonehenge je považován za pozůstatek keltské civilizace,

Podle Keltů existoval svět po smrti a možnost reinkarnace. Po smrti byl prý člověk přenesen do posmrtné země, kde žil blaženě ve stříbrném oděvu a zlatých špercích, dokud nepřišel čas na to, aby se znovu narodil. Podobně jako u jiných válečných národů byla smrt v boji nejlepší možností.

Hroby Keltů často obsahovaly věci, které by lidé mohli potřebovat v dalším životě. Ve hrobech tedy šlo najít zbraně, oblečené, jídlo, víno, peníze, ale i vozy.

Poté, co Řím keltské země dobyl, se Keltové museli přizpůsobit a asimilovat se do náboženství Římanů. Druidové ztratili svou pozici a Keltové zapomněli svá božstva. Náboženství se udrželo v Irsku a Skotsku, které pod vládou Říma nebylo. Tam keltské náboženství později vytlačilo křesťanství.

Oběti

Římané keltské náboženství považovali za barbarské a odsuzovali jejich oběti. Keltové obětovali bohům, když chtěli bohy usmířit či si získat jejich přízeň. Obětí se mohly stát prsteny, náhrdelníky, spony či zlato.

Podle Julia Caesara věřili, že na záchranu života je třeba obětovat život. Každý bůh svou oběť navíc vyžadoval jinak. Někdo ji chtěl utopenou, jiný upálenou či oběšenou. Obětování prováděli druidové, jakožto náboženští vůdci.

Podle některých vědců existoval jakýsi „keltský kult hlavy“, kdy Keltové, kteří porazili nepřítele v boji, usekli jeho hlavu a přivázali ji na krk svého koně. Doma pak hlavu přibili ke stěně příbytku. Protože jsou však zdroji především Římané, kteří Kelty opovrhovali, vědci si touto teorií nejsou dodnes jistí.

Hlava byla pro Kelty sídlem duše, což může napovídat, že takový kult opravdu existoval. Jisté to však není a některé keltské záhady lidstvo ještě dlouho nerozluští.

Související

Více souvisejících

Keltové druid historie zajímavosti Stonehenge

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy