Keltové jsou dodnes opředeni tajemstvím. Jak žili a v co věřili?

Keltové se během své existence rozšířili z britských ostrovů přes velkou část Evropy až do Turecka. Kdo však Kelti byli, jak žili a jaká byla jejich kultura?

Keltové jsou dodnes opředeni množstvím tajemství. Jak žili, v co věřili?

Kdo byli Keltové

Keltové žili v různých uskupeních v rozličných částech Evropy od pozdní doby bronzové. Při své migraci se jim podařilo rozšířit se od Portugalska k do Turecka. Ačkoliv byli Keltové rozdělení do různých klanů a kmenů, všichni mluvili stejným jazykem. Také si udržovali podobné umělecké tradice. Keltskými jazyky se dodnes mluví v částech Británie a na severu Francie.

Keltští válečníci byli známí jako nebezpeční soupeři. Šli snadno poznat podle dlouhých vlasů a téměř děsivé tělesné stavbě. Řecké umění je zobrazuje s jejich typickými dlouhými štíty, které byly tvořeny ze dřeva pokrytého zdobenou kůží, a meči.

V bitvě prokazovali svou obratnost na koni, ale také užívali vozy, které byly lehké a snadno manipulovatelné. Někteří válečníci užívali před bitvou barvivo z rostliny boryt, aby na své kůži namalovali obrazce.

Ačkoliv si mnohá keltská území nárokoval Řím, Keltové si udrželi několik území, odkud se vyhnat nenechali. Patří k nim Irsko a Wales nebo Orkneje. Římané Kelty považovali za divochy a barbary,.

Keltská kultura

Podle zápisků Julia Caesara Keltové nepěstovali obilí, chodili odívaní v kůžích a barvili svou kůži. Je však již prokázané, že neměl pravdu. Keltové pěstovali obilí a oblečení si vyráběli z vlny, kterou barvili pomocí přírodních barev.

Muži nosili kalhoty a jednoduché tuniky, zatímco ženské oblečení bylo tvořeno dlouhými šaty, které obvykle splývaly na zem. Obě pohlaví však nosila plášť, který byl přidržen brožemi a špendlíky. Šperky byly mezi Kelty velmi oblíbené, mezi nimi náramky a náhrdelníky.

Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše. Keltové ve svých domech nestavěli okna, zato v nich často bydleli s dobytkem.

Keltské náboženství

Keltové byli velice nábožensky založení, ačkoliv bylo jejich náboženství označené za barbarské. Náboženskými vůdci byli druidové, kteří patřili mezi keltskou elitu. Druid měl být spojením mezi lidským světem a světem božstev.

Keltské náboženství bylo velmi spojené s přírodou a rovnováhou. Božstva podle nich sídlila ve stromech, v zemi i ve vodě, a proto často nechávali obětiny u pramenů a házeli je do řek. Keltská božstva neměla jen lidskou podobu.

Had byl mezi Kelty uznávaný jako symbol moudrosti a znovuzrození. Keltský drak byl považován za symbol síly a plodnosti, který se zrodil ze z oblohy a vody. Ptáci reprezentovali svobodu, protože mohli vzlétnout k oblakům.

I díky spojení s přírodou se keltská obětní místa či jejich chrámy nacházely v přírodě, často se jednalo o uskupení kamenů do určitého tvaru. Stonehenge je považován za pozůstatek keltské civilizace,

Podle Keltů existoval svět po smrti a možnost reinkarnace. Po smrti byl prý člověk přenesen do posmrtné země, kde žil blaženě ve stříbrném oděvu a zlatých špercích, dokud nepřišel čas na to, aby se znovu narodil. Podobně jako u jiných válečných národů byla smrt v boji nejlepší možností.

Hroby Keltů často obsahovaly věci, které by lidé mohli potřebovat v dalším životě. Ve hrobech tedy šlo najít zbraně, oblečené, jídlo, víno, peníze, ale i vozy.

Poté, co Řím keltské země dobyl, se Keltové museli přizpůsobit a asimilovat se do náboženství Římanů. Druidové ztratili svou pozici a Keltové zapomněli svá božstva. Náboženství se udrželo v Irsku a Skotsku, které pod vládou Říma nebylo. Tam keltské náboženství později vytlačilo křesťanství.

Oběti

Římané keltské náboženství považovali za barbarské a odsuzovali jejich oběti. Keltové obětovali bohům, když chtěli bohy usmířit či si získat jejich přízeň. Obětí se mohly stát prsteny, náhrdelníky, spony či zlato.

Podle Julia Caesara věřili, že na záchranu života je třeba obětovat život. Každý bůh svou oběť navíc vyžadoval jinak. Někdo ji chtěl utopenou, jiný upálenou či oběšenou. Obětování prováděli druidové, jakožto náboženští vůdci.

Podle některých vědců existoval jakýsi „keltský kult hlavy“, kdy Keltové, kteří porazili nepřítele v boji, usekli jeho hlavu a přivázali ji na krk svého koně. Doma pak hlavu přibili ke stěně příbytku. Protože jsou však zdroji především Římané, kteří Kelty opovrhovali, vědci si touto teorií nejsou dodnes jistí.

Hlava byla pro Kelty sídlem duše, což může napovídat, že takový kult opravdu existoval. Jisté to však není a některé keltské záhady lidstvo ještě dlouho nerozluští.

Související

Více souvisejících

Keltové druid historie zajímavosti Stonehenge

Aktuálně se děje

před 56 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy