Keltové jsou dodnes opředeni tajemstvím. Jak žili a v co věřili?

Keltové se během své existence rozšířili z britských ostrovů přes velkou část Evropy až do Turecka. Kdo však Kelti byli, jak žili a jaká byla jejich kultura?

Keltové jsou dodnes opředeni množstvím tajemství. Jak žili, v co věřili?

Kdo byli Keltové

Keltové žili v různých uskupeních v rozličných částech Evropy od pozdní doby bronzové. Při své migraci se jim podařilo rozšířit se od Portugalska k do Turecka. Ačkoliv byli Keltové rozdělení do různých klanů a kmenů, všichni mluvili stejným jazykem. Také si udržovali podobné umělecké tradice. Keltskými jazyky se dodnes mluví v částech Británie a na severu Francie.

Keltští válečníci byli známí jako nebezpeční soupeři. Šli snadno poznat podle dlouhých vlasů a téměř děsivé tělesné stavbě. Řecké umění je zobrazuje s jejich typickými dlouhými štíty, které byly tvořeny ze dřeva pokrytého zdobenou kůží, a meči.

V bitvě prokazovali svou obratnost na koni, ale také užívali vozy, které byly lehké a snadno manipulovatelné. Někteří válečníci užívali před bitvou barvivo z rostliny boryt, aby na své kůži namalovali obrazce.

Ačkoliv si mnohá keltská území nárokoval Řím, Keltové si udrželi několik území, odkud se vyhnat nenechali. Patří k nim Irsko a Wales nebo Orkneje. Římané Kelty považovali za divochy a barbary,.

Keltská kultura

Podle zápisků Julia Caesara Keltové nepěstovali obilí, chodili odívaní v kůžích a barvili svou kůži. Je však již prokázané, že neměl pravdu. Keltové pěstovali obilí a oblečení si vyráběli z vlny, kterou barvili pomocí přírodních barev.

Muži nosili kalhoty a jednoduché tuniky, zatímco ženské oblečení bylo tvořeno dlouhými šaty, které obvykle splývaly na zem. Obě pohlaví však nosila plášť, který byl přidržen brožemi a špendlíky. Šperky byly mezi Kelty velmi oblíbené, mezi nimi náramky a náhrdelníky.

Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše. Keltové ve svých domech nestavěli okna, zato v nich často bydleli s dobytkem.

Keltské náboženství

Keltové byli velice nábožensky založení, ačkoliv bylo jejich náboženství označené za barbarské. Náboženskými vůdci byli druidové, kteří patřili mezi keltskou elitu. Druid měl být spojením mezi lidským světem a světem božstev.

Keltské náboženství bylo velmi spojené s přírodou a rovnováhou. Božstva podle nich sídlila ve stromech, v zemi i ve vodě, a proto často nechávali obětiny u pramenů a házeli je do řek. Keltská božstva neměla jen lidskou podobu.

Had byl mezi Kelty uznávaný jako symbol moudrosti a znovuzrození. Keltský drak byl považován za symbol síly a plodnosti, který se zrodil ze z oblohy a vody. Ptáci reprezentovali svobodu, protože mohli vzlétnout k oblakům.

I díky spojení s přírodou se keltská obětní místa či jejich chrámy nacházely v přírodě, často se jednalo o uskupení kamenů do určitého tvaru. Stonehenge je považován za pozůstatek keltské civilizace,

Podle Keltů existoval svět po smrti a možnost reinkarnace. Po smrti byl prý člověk přenesen do posmrtné země, kde žil blaženě ve stříbrném oděvu a zlatých špercích, dokud nepřišel čas na to, aby se znovu narodil. Podobně jako u jiných válečných národů byla smrt v boji nejlepší možností.

Hroby Keltů často obsahovaly věci, které by lidé mohli potřebovat v dalším životě. Ve hrobech tedy šlo najít zbraně, oblečené, jídlo, víno, peníze, ale i vozy.

Poté, co Řím keltské země dobyl, se Keltové museli přizpůsobit a asimilovat se do náboženství Římanů. Druidové ztratili svou pozici a Keltové zapomněli svá božstva. Náboženství se udrželo v Irsku a Skotsku, které pod vládou Říma nebylo. Tam keltské náboženství později vytlačilo křesťanství.

Oběti

Římané keltské náboženství považovali za barbarské a odsuzovali jejich oběti. Keltové obětovali bohům, když chtěli bohy usmířit či si získat jejich přízeň. Obětí se mohly stát prsteny, náhrdelníky, spony či zlato.

Podle Julia Caesara věřili, že na záchranu života je třeba obětovat život. Každý bůh svou oběť navíc vyžadoval jinak. Někdo ji chtěl utopenou, jiný upálenou či oběšenou. Obětování prováděli druidové, jakožto náboženští vůdci.

Podle některých vědců existoval jakýsi „keltský kult hlavy“, kdy Keltové, kteří porazili nepřítele v boji, usekli jeho hlavu a přivázali ji na krk svého koně. Doma pak hlavu přibili ke stěně příbytku. Protože jsou však zdroji především Římané, kteří Kelty opovrhovali, vědci si touto teorií nejsou dodnes jistí.

Hlava byla pro Kelty sídlem duše, což může napovídat, že takový kult opravdu existoval. Jisté to však není a některé keltské záhady lidstvo ještě dlouho nerozluští.

Související

Více souvisejících

Keltové druid historie zajímavosti Stonehenge

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy