Moskva/Barcelona - Některá ruská média přirovnávají referendum o nezávislosti španělského Katalánska k arabskému jaru a k pořádání referenda na Krymu. Hlasování, které provázaly také násilnosti ze strany státní španělské policie, by přitom v Rusku nezákonně nemohlo proběhnout. Podle zákona by pořadatele mohl čekat trest pět let ve vězení.
Včerejší hlasování v referendu o nezávislosti španělského Katalánska bylo přitom v rozporu se španělskou ústavou a centrální vláda ze mě ho za protiústavní označila už v minulosti. Mluvčí katalánské vlády Jordi Turull v noci uvedl, že hlasování se zúčastnilo 2,26 milionu oprávněných voličů. Pro nezávislost se mělo vyslovit asi 2,02 milionu ve prospěch odtržení Katalánska, což je zhruba 90 procent hlasujících.
Volební účast však byla poměrně nižší, k urnám se i přes napjatou situaci u volebních místností dostalo 42,3 procenta voličů. Oprávněných voličů je v Katalánsku 5,34 milionu.
Podle ruského státního deníku Rossijskaja Gazeta hlasovalo "90 procent Katalánců" pro oddělení, deník tak citoval ruskou agenturu Tass. Deník už zapomněl zmínit, že oněch 90 procent je podíl z celkového počtu hlasujících, nikoliv všech Katalánců.
Kontroverzní postoj k celému referendu zaujal prokremelsky orientovaný deník Vzglyad, z něhož občas citují i komunistické Haló noviny. V minulém týdnu deník napsal, že "Španělsko násilně potlačuje katalánské jaro" a že "krymské jaro se přestěhovalo do Pyrenejí". Dnes tentýž deník zveřejnil svou anketu, ve které 80 procent čtenářů fandí snahám Katalánska na odtržení. Český web Sputnik, který je například think tankem Evropské hodnoty označen za dezinformační, poutá titulkem "V Evropském parlamentu uznali legitimitu referenda v Katalánsku." Ve skutečnosti však v textu cituje vyjádření zelené političky Ulrike Lunacekové, která ho označila za "v podstatě zákonné" s dovětkem, že však musí být koordinované s centrální vládou v Madridu.
Rusko informuje tímto způsobem o dění v Barceloně i přes to, že jeho vlastní zákon by takovéto referendum neumožnil. Jde o zákon z roku 2013 s číslem 433. Konkrétně se jedná o článek 280.1. o "Veřejných výzvách pro akce zaměřené na narušení územní celistvosti Ruské federace". K potrestání by tak stačily pouhé veřejné výzvy a volání po nezávislosti čísti území. Pachatele by stihl například trest od 100 do 300 tisíc rublů, obecně prospěšné práce po dobu tří let nebo trest odnětí svobody na dobu až půl roku. V případě, že by jedinec vyzýval k narušení celistvosti také prostřednictvím "sdělovacích prostředků, elektronických nebo informačních a telekomunikačních sítí", mohl by skončit za mřížemi i na pět let.
Čeští politici už včera násilnosti ze strany španělské policie ostře odsoudili a vyzvali jak zástupce katalánské regionální vlády, tak oficiální španělské vlády k jednání.
Související
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
Rusko , referendum , Katalánsko , Španělsko Barcelona
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák