Bratislava - Slovenská policie běžně využívá k rozkrývání mezinárodních zločineckých organizací tzv. institut kontrolované dodávky pod dohledem prokuratury. Bylo to i v případě české přepravní firmy v Turecku, informuje ve čtvrtek deník Nový čas.
Institut kontrolované dodávky funguje v rámci mezinárodních protidrogových akcí. Za poslední čtyři roky slovenští policisté využili tento institut nejméně pětkrát.V roce 2006 to bylo ve dvou případech – během pašování kokainu z Francouzské Guiney na Slovensko a během pašování cigaret do Maďarska. V obou případech šlo o kontrolované dodání balíku. V roce 2007 šlo o kontrolovanou dodávku na požádání Europolu – jednalo se o kamion z Turecka přes Slovensko do České republiky."Vzhledem k tomu, že institut kontrolované dodávky spadá pod stupeň utajované skutečnosti, není možné poskytnout více informací," řekla mluvčí policejního prezídia Andrea Dobiášová.Poslední takovou kontrolovanou dodávkou se stal náklad anhydridu kyseliny octové, výbušné látky na výrobu heroinu. Náklad na objednávku mezinárodní zločinecké organizace v prosinci převážel kamion české spediční firmy J&M Pavlát z Tábora s pětačtyřicetiletým českým řidičem Zdeňkem Pekalou a to ze slovenské Dunajské Stredy do Turecka.Slovenští policisté ve snaze dopadnout drogový gang řidiče celou dobu sledovali a chránili. Čech byl ale v Turecku na Štědrý den zatčen a po třech dnech vyhoštěn. O tom, že kamion je naložen chemikálií na výrobu drogy, informovala slovenská strana i ostatní země, které se policejní akce účastnily.Na akci se podílelo Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Věděla o ní i evropská jednotka pro mezinárodní soudní spolupráci Eurojust. Státy počítaly s tím, že na základě této operace budou moci dokázat trestnou činnost zločinecké organizace, která si zásilku objednala.Ačkoliv operace nevyšla podle plánu, policii se na Slovensku podařilo zadržet a obvinit dvě osoby zapojené do drogového obchodu. Zadržení pocházejí ze členských zemí EU a jsou vyšetřováni ve vazbě.
Související
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Aktuálně se děje
včera
CNN: Írán se pokouší o obnovu svých jaderných zařízení, memorandu navzdory
včera
Šest minut na přípravu, náklady za miliony. Jak se změnila doprava Hormuzským průlivem?
včera
Armáda dokončila významnou modernizaci. Převzala poslední Leopard 2A4
včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Zemětřesení, které nebylo. Experti objasnili údajné silné otřesy v Česku
včera
Tramvaje se předčasně vrací k Pražskému hradu
včera
Princ Harry je v Británii a dočká se i nejbližších. Meghan má s dětmi přiletět
včera
Miliony jsou neznámo kde. Manželé z Rychnovska opakovaně naletěli podvodníkům
včera
Trumpovi může jít o život. Íránci ho chtějí zlikvidovat, domnívá se Izrael
včera
Extrémně teplé počasí setrvá na západě. Meteorologové vysvětlili příčinu
včera
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
včera
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
včera
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
včera
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
včera
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
včera
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
včera
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
9. července 2026 21:13
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
9. července 2026 21:03
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
9. července 2026 19:51
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
Francouzský prezident Emmanuel Macron zakončil svůj poslední summit NATO v Ankaře bez výraznějšího rozruchu, což odráží současnou situaci, kdy jeho obranný odkaz ohrožují rozpočtová omezení a možný nástup krajní pravice. Macron na setkání aliance dorazil pozdě, odjel předčasně a s novináři hovořil minimálně.
Zdroj: Libor Novák