Politika jako ozdoba miliardářů? Ve světě je stále více bohatých hlav států

Washinton/Praha - Jsou to muži, kteří mají za sebou úspěšnou kariéru byznysmena. Vlastní velké firmy a jejich bankovní účet je stále plný. Mají krásné mladé manželky a sem tam i nějaké ty odrostlé děti. Přesto ve svém životě něco postrádají. A mnoho bohatých si nyní uvědomuje, že chtějí taky úspěšnou politickou kariéru.

Řeč není jen o Donaldu Trumpovi, ale do téhle kategorie se řadí i Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, Petro Porošenko, ukrajinský prezident, nebo Silvio Berlusconi. Všichni tihle muži využívají politiku jako zdroj zábavy, nebo s její pomocí chtějí upevnit svoje vlastní impérium. Hlavní však je, že lidem to obvykle nevadí a klidně si je zvolí znova.

Nejnovějším přírůstkem v klubu bohatých politiků je zatím nejspíš Andrej Babiš, ale u něho to rozhodně nepřestane. Babiš má podle Forbesu odhadovaný majetek ve výši 4,1 miliard dolarů, teď už potřebuje jen post premiéra České republiky, aby se mohl zařadit mezi ty nejelitnější z elitních.

Na vrcholu klubu samozřejmě stojí americký prezident Donald Trump, který je však podle Forbes o celou miliardu dolarů chudší než český politik. Být hlavou státu v jedné z nejmocnějších zemí na světě je však mnohem "cennější trofejí", než být premiérem v malé evropské zemi.

Petro Porošenko má o poznání menší majetek, stále však platí za boháče a navíc je ukrajinským prezidentem. A pak tu máme samozřejmě Berlusconiho, který už není aktivním politikem, ale za to je nejbohatší ze všech zmiňovaných - chlubit se může bohatstvím o 15 miliard dolarů a navíc 9 let stál v čele Itálie až do roku 2013. A zároveň italskému politikovi vděčíme za trend, že stále více a více byznysmenů to táhne k politice.

Nejdříve Berlusconi založil stranu s chytlavým názvem Forza Italia, což je oblíbený pokřik mezi fanoušky fotbalu, když fandí národnímu týmu. Andrej Babiš nejspíš od něj odkoukal nějaké triky, protože hnutí "ANO" tomuto scénáři více než odpovídá. Trump a Porošonko pak vstoupili přímo mezi lidmi a slibovali jim velké změny, pokud budou zvolení. Plán se jim vydařil.

Dalším krokem je právě odmítnutí všech dosavadních praktik, které očernili politiku, kterou potřebují očistit. Ať už je korupce nebo tradici, miliardáři slibují nové sklo, které bude dokonale průhledné, naleštěné a transparentní. Hlavní přitom je, aby odmítli zavedený establishment. To, co Andrej Babiš říká na adresu německé kancléřky Angely Merkelové, je prakticky jen slabým odvarem slov, které použil i Berlusconi.

A v neposlední řadě vytáhnou na pomoc své bohatství. Korupce je rozšířený problém a dotyční neváhají prohlásit, že oni "zkorumpovatelní" nebudou, protože už sami mají dost peněz. A kdyby to náhodou nestačilo, pak mohou vždy jako Berlusconi tvrdit, že své vydělané peníze použijí ve prospěch celého státu. Nutno ovšem dodat, že k tomu nedošlo ani v jednom případě, naopak politika jim dala možnost rozšířit své finanční impérium ještě snadněji.

A u miliardářů dříve či později přicházejí snahy o získání vlastnictví nad nezávislými novinami. Berlusconi o tom ví své, celé jeho impérium je mediální. Babiš a Porošenko mají svůj televizní kanál, Babiš navíc ještě i noviny. Donald Trump sice nic takového nevlastní, ale postaral se o vytvoření vlastního pořadu, kde pravidelně vystupuje.

Andrej Babiš jako pravý populista pak nabízí méně byrokracie, nižší daně, zatočení s parazity na sociálních dávkách a jasné "NE" Evropské unii. Odmítá euro, které považuje za bankrotní záležitost, nechce migranty a prohlašuje, že pokud bude v Evropě víc muslimů než Belgičanů, pak je to problém Bruselu a ne České republiky.

Jenže vítězstvím ve volbách to zdaleka nekončí. Trump má nejnižší podporu od doby, co se ujal úřadu. Berlusconi byl sesazen a souzen za podvody, jeho devítiletá vláda v Itálii je považována za nejhorší období a Porošenkova vláda je podle odborníků ta nejvíc zkorumpovaná v historii samostatné Ukrajiny. A jak dopadne Andrej Babiš? Český politik může změnit historii a stát se nejen úspěšným podnikatelem, ale i politikem, nebo naopak skončí na dně mezi "svými" z klubu.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Donald Trump Silvio Berlusconi

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy